Matematik bilmeden bilgisayar programcılığı okumak

despo33

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, ben düz lise sözel bölümü mezunuyum. Lise de matematik görmedim. Matematik bilgim de yok denecek kadar az. Bu sene Yks'ye girdim ve şu an tercih yapmak için araştırma yapıyorum. Ön-lisans bilgisayar programcılığı veya Bilgisayar destekli animasyon ve tasarım bölümlerinden birini yazmayı düşünüyorum. Bilgisayar ve teknolojiye karşı ilgim ve bilgim var. Bilgisayar donanım servisliği geçmişim var. Bunun yanında yazılım ve programlamaya giriş yapmak istiyorum. Lakin matematik dersinden üniversitede kalır mıyım veya matematiğin ders içeriği zor mudur diye düşünüyorum. Bu bölümdeki matematik dersi yüzünden üniversiteyi bitirememe durumum olur mu? Matematiği öğrenmeye çalışırım ama söylediğim gibi yıllarca matematikten uzak durdum öğrenemem diye. Olan bilgimde köreldikçe köreldi. Bu konuda tecrübesi, bilgisi, önerileri ve tavsiyeleri olan arkadaşlar beni bilgilendirirse sevinirim.

Son düzenleme:
Elbette ki matematik bilginin de olması gerek. Nedeni ise yaptığın oyunda ya da programda atıyorum bir yüzde ortaya çıkacaksa, bir sayının yüzdeye çevrilme formulünü bilmen gerek. Böyle daha birçok sorun ile karşılaşabilirsin. Sana tavsiyem matematiğini biraz da olsa genişletmen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar neredeyse çoğunlukla matematik üzeri. Misal Gigabyte 1024 megabytedır. 1024=2 üssü 10. kolayca anlamanız için basit bir örnek verdim. Girecekseniz kesinlikle matematiğiniz için iyi bir eğitim almanız lazım maddi durumunuz yetiyorsa hoca da tutabilirsiniz. Ya da internetten öğrenme yollarına bakabilirsiniz.
Not: Buna benzer konulara baktım ve aslında o kadar da gerekli değilmiş fakat hiç bilmeden olamaz diye düşünüyorum. Normal bir şekilde çalışın eğer ki kötü alıyorsanız ve sınıfta kalma riski olursa ek yardım alın derim. (Üstte de yazdığım gibi.)

Son düzenleme:
EDIwAGxXYAA2Unv.jpg

Ülkedeki bölümlerin çoğu matematik üstüne kurulu. Matematiği olmayan birisi genellikle istediği bölüme yerleşemez. Bu uzun süredir değişmeyen bir gerçek.

Elbette ki matematik bilginin de olması gerek. Nedeni ise yaptığın oyunda ya da programda atıyorum bir yüzde ortaya çıkacaksa, bir sayının yüzdeye çevrilme formulünü bilmen gerek. Böyle daha birçok sorun ile karşılaşabilirsin. Sana tavsiyem matematiğini biraz da olsa genişletmen.
Tabi üniversiteye gittiğimde geliştirmeye ve genişletmeye çalışacağım. Ama benim merak ettiğim; şimdiki matematik bilgim bu bölümlerden birine başlamakta engel teşkil eder mi? Ben okurken matematik bilgimi de geliştirmeyi düşünüyorum. Sadece başlangıçta ilk sene matematik dersinin çok ağır olup bana diğer derslerde engel olmasından endişe ediyorum. Bu arada Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon bölümü ders içeriğinde matematik yok. Bu bölümü de düşünüyorum.
Bilgisayar neredeyse çoğunlukla matematik üzeri. Misal Gigabyte 1024 megabytedır. 1024=2 üssü 10. kolayca anlamanız için basit bir örnek verdim. Girecekseniz kesinlikle matematiğiniz için iyi bir eğitim almanız lazım maddi durumunuz yetiyorsa hoca da tutabilirsiniz. Ya da internetten öğrenme yollarına bakabilirsiniz.
Not: Buna benzer konulara baktım ve aslında o kadar da gerekli değilmiş fakat hiç bilmeden olamaz diye düşünüyorum. Normal bir şekilde çalışın eğer ki kötü alıyorsanız ve sınıfta kalma riski olursa ek yardım alın derim. (Üstte de yazdığım gibi.)
Bende öyle düşünüyorum. Eğer bölüme başlamaya karar verir de gidersem matematik konusunda kendimi ekstra çaba ile geliştirmeye çalışacağım. Bölümdeki matematik ileri düzey ağır mı? Anlattığım gibi yapabilir miyim?

Tabi üniversiteye gittiğimde geliştirmeye ve genişletmeye çalışacağım. Ama benim merak ettiğim; şimdiki matematik bilgim bu bölümlerden birine başlamakta engel teşkil eder mi? Ben okurken matematik bilgimi de geliştirmeyi düşünüyorum. Sadece başlangıçta ilk sene matematik dersinin çok ağır olup bana diğer derslerde engel olmasından endişe ediyorum. Bu arada Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon bölümü ders içeriğinde matematik yok. Bu bölümü de düşünüyorum.

Bende öyle düşünüyorum. Eğer bölüme başlamaya karar verir de gidersem matematik konusunda kendimi ekstra çaba ile geliştirmeye çalışacağım. Bölümdeki matematik ileri düzey ağır mı? Anlattığım gibi yapabilir miyim?
Hocam bilgisayar mühendisliği ingilizce ve matemik ağırlıklı diye biliyorum. Benim komşu çocuğu İTÜ'de bilgisayar mühendisliği okuyor oradan biliyorum.

Hocam bilgisayar mühendisliği ingilizce ve matemik ağırlıklı diye biliyorum. Benim komşu çocuğu İTÜ'de bilgisayar mühendisliği okuyor oradan biliyorum.
Bilgisayar mühendisliğini şuan için düşünmüyorum. Daha doğrusu eğer bu bölümlerden birine gidersem, okurken matematik bilgimi geliştirip Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım mühendisliği veya Bilgisayar bilimi Lisans programlarına tamamlamak. Ama buna ön lisans okurken karar vereceğim. İngilizce konusunda endişem yok. Onu derslerle ve online veya dil kursları ile yapabilirim. İngilizce bilgim matematik kadar kötü değil. Yani şimdilik hedefim Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon veya Bilgisayar programcılığı ön lisans programlarında birini okumak.

Abartılacak kadar ağır değil. Şu an ki bilginle girebilmen biraz zor bence. Ama eğer kendini biraz geliştirirsen, çok iyi yerlere gelebilirsin.

Geri
Yukarı