Matematikle olan imtihanım

Çok mesele yapacağın bir şey yok. Kendine program hazırla günde 1 - 1.5 saat PC oyunları oyna. 1 - 1.5 saat ailenle vakit geçir geri kalan vakitte ders çalış. Artık eskisi gibi değil, verimli ders çalışmak için çok imkan var; çözümlü soru bankaları ve YouTube'da zibilyon tane konu anlatım ve soru çözüm videoları var. Bunları değerlendir. Vakit ayırdıktan sonra normal zekada bir insanın 30 soruda en kötü 25 net yapmaması için hiçbir sebep yok. Ders çalışmadan bilgisayar oynamaya ayıracağın 6 saatlik süre ve vicdan azabı yerine dersini çalış ve 1 saat oyna çok daha fazla mutlu olursun.
Benim yapmayı planladığım sistem de aynen böyle bir sistemdi.Ancak içimdeki o ders çalışma şevki kayboldu ve onu bulamıyorum.O olmayınca çalışmam verimsiz oluyor dolayısıyla sınavım da ve bunun sayesinde özgüvenimi geri getiremiyorum. Zincirlenmiş birbirlerine ve ben kıramıyorum.

Benim yapmayı planladığım sistem de aynen böyle bir sistemdi.Ancak içimdeki o ders çalışma şevki kayboldu ve onu bulamıyorum.O olmayınca çalışmam verimsiz oluyor dolayısıyla sınavım da ve bunun sayesinde özgüvenimi geri getiremiyorum. Zincirlenmiş birbirlerine ve ben kıramıyorum.
Annen baban hala sana ders çalışman için baskı kuruyor mu?

Bu taraftan da bakınca benimki dert mi diyorum işte.

Bu konu kardeş gibiyiz.Ben de bu yaşıma kadar 64 mb Vramle 25 fps lol oynadım ve ne kadar sınav varsa hepsine girdim.
İyi ki sen oynayabilmişsin. Ben piyasada dahi olmayan 2. el Acer Aspire 5810T laptopuma yüklediğimde az daha çöküyordu... İnternet kafeye bile gitmem yasak.

İçimi dökmek istedim.

Zamanında gayet iyi bir matematiğe sahiptim. Sınavdan da kötü bir puan almadım hatta LGS'de Matematiği fulledim.
Ancak lise böyle gitmiyor. Matematik netlerim kendime göre berbat bugünkü sınavda 30'da 4 nete kadar düştüm.

Ailemizin durumu gayet yerindeydi ama ben her sene şu okulun bursluluk sınavı var ona çalış şunun kabul sınavı var ona gir bak seneye X sınıfsın sınavcısın sen artık denmesinden bıktım. Gerçekten ders çalışmayarak geçirdiğim bir yaz var o da LGS'den sonraki yaz.

Artık ders çalışmaktan bıktım. Aralıksız 5. sınıftan beri her gün, her Allah'ın günü oturdum ders çalıştım bileğimin hakkıyla tüm denemelerden yüksek aldım.
Ben de bir çocukluk yaşamak istiyordum maalesef bazı sebeplerden ötürü olmadı. Babamın mesleği yüzünden en uzun arkadaşlığım 3-4 yıl sürdü.

Ayrıyeten bu sene ilk kez dönemine göre idare edebilecek bir bilgisayarım oldu ve hayalimdeki oyunlara ilk kez eriştim. Ailem sebebini buna bağlıyorlar netlerimin. Ben de kendilerine bilgisayar oynamak yerine ne yapmamı istediklerini sordum. Onlar da bana bizimle TV izle ama oyundan telefondan uzak dur bir beynin dinlensin diyorlar.

Ben iç huzurumu oyun oynayarak buluyorum ancak ailem bunu anlamıyor. Konuşacak ne kardeşim ne büyüğüm ne babam var maalesef. Kardeşim var ama benden de küçük. Anneme de dertlerimi anlatamıyorum.

Neyse konuya döneyim.

Matematiğim 9. sınıfa kadar gerçekten harikaydı tak tak her şeyi çözer takıldığım soru çok olmazdı. Ne zamanki 9. sınıf oldum matematiğim kötülemeye başladı. Konuları anlama gibi bir derdim yok hepsini biliyorum ama sınav günü geliyor ve özgüvenimi kaybetmiş gibi hissediyorum. Artık yapamadığım sorularda panikliyorum telaş içindeyim matematik çözerken. Diğer hiçbir derste böyle olmuyor ne kimya ne fizik ne biyoloji ne edebiyat. Bir okulda burslu bir şekilde de okuyorum ancak ailem bana yine de normal okuldan daha fazla masraf ediyorlar ve her bocalayışımda "utanmayacak mısın senin için çalışıyoruz tüm paramız sana gidiyor cümlesini duymaktan" içimde bir nebze bile ders çalışma isteği kalmadı. Artık bıktım ama başka şansım yok. Ancak beynim buna izin vermiyor. Önceden zevk alarak soru çözerdim. Artık 1 test sonra sıkılıyorum. Ödevlerimi bile zar zor öfleye pöfleye yapmaya başladım.

Artık 10. sınıfım ve pek vaktimin kalmadığını düşünüyorum.

Ben bir çıkar yor bulamıyorum belki bana ilham olanınız olur.
Kendine güven, sen daha iyisini yapabilecek bir insansın.
Sorun şu sen galiba derslerine ailenden tebrik almak onları gözüne girmek için çalışmışsın ama
ilerledikçe konular zorlaşmış, sende zorlanmışsın;sen zorlandıkça notların hafif düşmüş bu normal ama ailen bu duruma kızınca senin ders çalışma isteğin azalmış.
Bunun sebebi insanın beyninde ödülendirme merkezi diye bir yer bulunur, sen bir şeyi yapınca
iyi bir karşılığı olursa yapmaya devam edersin karşılık yoksa yavaş yavaş ilgini kaybedersin.

Bir müddet hiç ders çalışma. Notlarını görünce çalışma isteğin gelecek zaten.
Notlarını görüp çalışma isteği gelen görmedim açıkçası.
Çok mesele yapacağın bir şey yok. Kendine program hazırla günde 1 - 1.5 saat PC oyunları oyna. 1 - 1.5 saat ailenle vakit geçir geri kalan vakitte ders çalış. Artık eskisi gibi değil, verimli ders çalışmak için çok imkan var; çözümlü soru bankaları ve YouTube'da zibilyon tane konu anlatım ve soru çözüm videoları var. Bunları değerlendir. Vakit ayırdıktan sonra normal zekada bir insanın 30 soruda en kötü 25 net yapmaması için hiçbir sebep yok. Ders çalışmadan bilgisayar oynamaya ayıracağın 6 saatlik süre ve vicdan azabı yerine dersini çalış ve 1 saat oyna çok daha fazla mutlu olursun.
Tek yapabileceğin olay bu.

Her hafta denemeye girip 30 soruda 4 doğru yapıyorsan çalışmıyorsundur içindeki çalışma aşkının söndüğünü söylüyorsun bu çok normal çünkü insanız. Zaman zaman bir şeylere ilgimizi kaybeder başka şeylere yöneliriz. Matematiği anladığına göre tek eksiğin çalışmak ve sana şu kadarını söyleyeyim ders çalışma şevkinin gelmesini beklersen daha çoook beklersin.

Fakat bursluluğu kazandım. Bursumu biriktirip kendi gaming laptopumu alacağım ailemin yardımıyla. Ne kadar çalışıyorsan çalış, hakkın olanı alırsın... Biz de bir gün alacağız, inanıyorum.

Benim ailede elime verdiler Nokia'yı, bıraktılar i3 2100'lü PC'yi, güzel yeri kazan sana telefon, PC alacağız diyorlar. Oyun da oynayamıyorum, babam ve Türk Telekom güvenli internet sağ olsun oyun sitelerine girmeyi kapattı. Allah'a şükür bir şeyler var elimizde ona şükredelim.

Geri
Yukarı