Matematikten neden bu kadar korkuyorsunuz?

Sosyal'de de birçok kez konu açıldı, "Matemetiği yapamıyorum, matematiğim sıfır, ilkokuldan-ortaokuldan-liseden-bilmem ne zamandan beri böyle, ne yapsam olmuyor..." diye. Hepsine de girip bu videoda ne söyleniyorsa onları söylemek istedim ama yeterince iyi ifade edemediğimi fark edince mesajımı sildim :D Bu videoda ÇMB abimiz benden daha iyi ifade etmekle kalmamış, bazı örneklerle desteklemiş de. Bu şekilde düşünen varsa mutlaka izlesin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sormayın, ne yaparsam yapayım beynim matematik yaptıktan sonra buna dönüyor. Ne yapalım, benim beyin de sözele işliyor.
IMG-20230214-WA0009.jpg

Dört işlem yeterli benim için. Markette adam bana para üstünü almak için 20 satırlık fonksiyon sorusu sormayacak sonuçta.

Bazı şanslı arkadaşların sayısal zekası yüksek olduğu için zaten zorlanmadan, keyif alarak matematik öğrenebiliyorlar. Bu arkadaşların sayısı oldukça az. Geri kalan büyük kısım tamamen aldıkları eğitimle paralel matematik çözebiliyor ya da çözemiyor. Bahsettiğim eğitim ilkokulda başlayıp, adım adım lise sona kadar giden zorunlu eğitim kısmı. Burada öğretmenlerin ve devlet okullarının rezalet eğitim kalitesini, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını vs. değerlendirdiğimiz zaman üniversite sınavındaki ortalamanın sürpriz olmadığı çok açık.

Kendimden örnek vereyim, ben çarpım tablosunu bile üniversiteye hazırlanırken öğrendim. Normalde ilkokulda bu matematik seviyesiyle üst sınıflara çıkmamam gerekiyordu. Matematik öyle bir şey ki temelini doğru alamazsan sonradan toparlaması çok çok zor bir olay. Lisede üslü sayıların mantığını bilmeyen öğrenciler vardı. Yani iki üstü iki ne demek bilmiyordu adam. Bölme yapamayan, çarpma yapamayan. Bunların sayısı hiç az değil. Lise birdeki ilk matematik dersini hatırlıyorum. Hoca sanki bütün öğrencilerin seviyesi aynı gibi klasik müfredata başladı. Adam daha çarpma yapamayan adamlara fonksiyonlar, denklem öğretmeye çalışıyordu. Eminim bu örnek Türkiyenin geneli için geçerlidir. Kısaca öğrencilere suç bulmak en kolayı. Burada asıl suçlu bütün dinamikleriyle eğitim sistemidir. Yabancı dilde de benzer durum var.

Ama matematikte hayatımda hiç çözmediğim bir soruyu ortaya koyarsa uzun süre harcarım o soruya.
Özellikle TYT matematik için geçerli bu dediğiniz. TYT matematiğin belli bir bölümünde yeni öğrendiğiniz bir kuralı veya yeni tanımlanan bir işlevi ne kadar kısa sürede anlayıp işleyebiliyorsunuz diye test ediyor. Fakat bu sadece sınavla ilgili olan kısım. Matematik aslında bundan da öte.

Ben de matematikten nefret ettim zamanında, şu anda bile nefret ettiğim oluyor. Yapay zeka mühendisliği birinci sınıfım, matematiğin en azından benim için gereksiz diyebileceğimiz kısımları görüyoruz. Sınavda sorumlu olduğunuz kısımlar dışındaki tarafını da araştırdıkça sevebiliyorsunuz. Mesela İngilizce seviyeniz yeterliyse (çok yüksek bir seviye gerektirmiyor) şu konuyu okuyabilirsiniz:

Görünce muhtemelen olacağını tahmin etmediğiniz bu hareketler matematiksel olarak hesaplanabiliyor aslında. Daha izlemeye vakit bulamadım ama double pendulum hareketi burada hesaplanıyor mesela:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu tabii fazla ileri seviye, özellikle hiç sevmeyen biri için. Sevdiğiniz, ilginizi çeken kısımları bulmak gerek. Eğitim sistemimiz bu konuda fazla sıkıntılı maalesef. Olasılık sorusunu ezberletirsen, mantığını nasıl kavrayacağını anlatmazsan adam seveceği varsa bile sevemez tabii.

Özellikle TYT matematik için geçerli bu dediğiniz. TYT matematiğin belli bir bölümünde yeni öğrendiğiniz bir kuralı veya yeni tanımlanan bir işlevi ne kadar kısa sürede anlayıp işleyebiliyorsunuz diye test ediyor. Fakat bu sadece sınavla ilgili olan kısım. Matematik aslında bundan da öte.

Ben de matematikten nefret ettim zamanında, şu anda bile nefret ettiğim oluyor. Yapay zeka mühendisliği birinci sınıfım, matematiğin en azından benim için gereksiz diyebileceğimiz kısımları görüyoruz. Sınavda sorumlu olduğunuz kısımlar dışındaki tarafını da araştırdıkça sevebiliyorsunuz. Mesela İngilizce seviyeniz yeterliyse şu konuyu okuyabilirsiniz:

Görünce muhtemelen olacağını tahmin etmediğiniz bu hareketler matematiksel olarak hesaplanabiliyor aslında. Daha izlemeye vakit bulamadım ama double pendulum hareketi burada hesaplanıyor mesela:

Bu tabii fazla ileri seviye, özellikle hiç sevmeyen biri için. Sevdiğiniz, ilginizi çeken kısımları bulmak gerek. Eğitim sistemimiz bu konuda fazla sıkıntılı maalesef. Olasılık sorusunu ezberletirsen, mantığını nasıl kavrayacağını anlatmazsan adam seveceği varsa bile sevemez tabii.

Bahsettiğim LGS matematiği. LGS matematiğinde mantık soru kalıplarını bilmek. Eğer bilmediğin bir soru kalıbından çıkarsa önce soru kalıbını çözmen gerekiyor. O da en az 2 dakikanızı alıyor zaten.

Kalıplara uymayan denemeler genel olarak ya kalitesiz denemelerdir ya da LGS için değildir. Mesela Tales veya Kanguru sınavları uymaz bu kalıba. Daha bugün girdim 2'sine de. Canım çıktı çözene kadar.

Hocam bıraksalar bizi zorlamasalar matematik matematik diye bu kadar zorlanmayız emin olun. Sadece toplumda tabulaşmış matematik ve öğrenmek zorunluluk gibi lanse ediliyor. Okul matematikten soğutuyor.

Başlığa göre yorum yaparsak korkmuyorum, aslında fizikle birlikte en sevdiğim derslerdir. Ezberlemek yerine mantığını anlamaya çalışınca konular birbiriyle bağlantılı olduğu için kolay geliyor. Yapamayan arkadaşlar da üzülmesin. Ben de sosyal konularda geri kafalıyım, herkesin farklı bir eksisi var işte.

Bahsettiğim LGS matematiği. LGS matematiğinde mantık soru kalıplarını bilmek. Eğer bilmediğin bir soru kalıbından çıkarsa önce soru kalıbını çözmen gerekiyor. O da en az 2 dakikanızı alıyor zaten.

Kalıplara uymayan denemeler genel olarak ya kalitesiz denemelerdir ya da LGS için değildir. Mesela Tales veya Kanguru sınavları uymaz bu kalıba. Daha bugün girdim 2'sine de. Canım çıktı çözene kadar.

Soru tipi ezberlemek yerine mantığını anlamaya çalışın hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlığa göre yorum yaparsak korkmuyorum, aslında fizikle birlikte en sevdiğim derslerdir. Ezberlemek yerine mantığını anlamaya çalışınca konular birbiriyle bağlantılı olduğu için kolay geliyor. Yapamayan arkadaşlar da üzülmesin. Ben de sosyal konularda geri kafalıyım, herkesin farklı bir eksisi var işte.

Soru tipi ezberlemek yerine mantığını anlamaya çalışın hocam.

Onun için çok soru çözmek gerek. Amacımız o zaten aslında. Sonuçta LGS'de önümüze normal bir kitaptan soru koymayacaklar.

Yeni konular

Geri
Yukarı