İnsan beyni neden bu kadar "Kayışı koparmaya" müsaittir?

AsjasFıdas1000

Hectopat
Başlıkta da gördüğünüz gibi sorum budur.
İnsan beyni, neden bu kadar "Kayışı koparmaya" müsaittir? Neden bu şekilde evrimleşmiştir?

Şöyle düşünün. Annesi ölen bir hayvan gördüğümüzde, hayvanın üzüldüğünü anlıyoruz. Ancak bir süre sonra hayvancağız hayatına devam ediyor. İnsan türü hariç deliren bir hayvan var mı bilmiyorum, varsa da ben görmedim. Peki neden bir insan annesinin ölümünü yaşadığında deliriyor? Bu duruma birçok kez şahit oldum ve zaten bilmeyen de yoktur. Örneğin, annesi öldükten sonra, annesinin ölü bedenini evinde bulundurmaya devam eden bir yabancı. Bu haberi gördüğümde çok şaşırmıştım. Adam, annesi öldükten sonra kayışı koparıyor ve ölü bedenini evinde, bir koltukta tutmaya devam ediyor. Kendisi yemek yiyeceği zaman annesinin ölü bedenine de yedirmeye çalışıyor. Kendisi uyuyacağını zaman annesinin ölü bedenini de yatırmaya çalışıyor.

Detaylı bir şekilde beni aydınlatacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayvanda olmayıp insanda olan beynin üst kısmında ince geniş bir lob var, adını unuttum ama onun yüzünden olduğunu biliyorum.

Mesela ortalama bir insandaki kas yapısı 4-5 metre sıçrayacak kadar var, fakat o lob yüzünden bunu yapamıyoruz. Hayvan oraya zıplayıp zıplayamayacağını düşünmez sadece zıplar. İnsan düşünür...

Bildiğim kadarıyla "doğal adrenalin" hormonu salgılandığında ve eğer durum acil ise şöyle bir şey ortaya çıkıyor: Oraya zıplamak konusunda düşünmeden zıplıyorsun. Ayrıca kas kuvveti %300 kat artmak ile birlikte günlük hayatta kullanılmayan kaslar da devreye giriyor. Adını unuttuğum lob bu ve benzeri durumların baş sebebidir.

Ilk kayisi koparmam Bomberman oynarken olmustu. Joystickte belli dugmeler surekli islev kaybina uyruyordu. Belki yasamissinizdir. Kirilamayan duvarlardan gecen hayaletlerden biri son canimi yedi ve kayisi nasil kopardiysam artik televizyona kafa atip, televizyonu dusurup, televizyon duserken aterinin kablosunu koparip, o kopan kablonun da uydunun kablolarindan yakalayip sehpahadaki ickileri devirmesiyle olusan panik sesten dedemi oglen uykusundan uyandirip...

... dedem kendi kayisini ne zaman kopardiysa artik elinin ayarini da bozmus olcak ki benim sol yanak hala resimde goruldugu gibi saga cekiyor.

İnsan, diğer hayvanlardan sosyal olarak çok daha kompleks bir canlı. İçgüdünün yanında kişilik de etkili. Yetişme döneminde yapılan yanlış bir yaklaşım ciddi takıntılar doğurabilir. Kayış kopmalarının sebebi de bu olsa gerek.

Hayvanlar da depresyona girip, bazı durumlarda intihar edebiliyor.

Ilk kayisi koparmam Bomberman oynarken olmustu. Joystickte belli dugmeler surekli islev kaybina uyruyordu. Belki yasamissinizdir. Kirilamayan duvarlardan gecen hayaletlerden biri son canimi yedi ve kayisi nasil kopardiysam artik televizyona kafa atip, televizyonu dusurup, televizyon duserken aterinin kablosunu koparip, o kopan kablonun da uydunun kablolarindan yakalayip sehpahadaki ickileri devirmesiyle olusan panik sesten dedemi oglen uykusundan uyandirip...

... dedem kendi kayisini ne zaman kopardiysa artik elinin ayarini da bozmus olcak ki benim sol yanak hala resimde goruldugu gibi saga cekiyor.
Hiç güleceğim yoktu.[emoji3]

Hocam level olmus 30, kariyerime vermedigim emegi vermisim, gozler olmus palamut gozu, Bomberman da herkezde yok o zaman; 99999 in 1 kasetlerde var sadece. Hatta bendeki kasette her renkten var. Joystick zaten hasarli, 2 gunde bir komsunun oglu acip acip lehimliyor. Eli nasil cenabetse artik ; ustume gelen hayalete bombayi koyup aninda patlatmak kadar kolay biseyde sen bas bas bomba cikmasin. Ohhh, o canimi yerkenki blendir sesini duyar duymaz zaten artik nasil bir psikolojik bosalim yasadiysam, hayatimda daha sonra hic bu kadar kontrol disina ciktigimi da hatirlamiyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı