Mavi Ekran, Ekran Gitmesi ve Aniden Kapanma Sorunu

Baran Boyraz

Kilopat
Daha fazla  
Blgisayar Windows 7. Bir akrabamdan elime geçti eski bir bilgisayar. Neredeyse her açtığımda Hoş Geldiniz yazısı yerine mavi ekranla karşılaşıyorum ve ben RAM'leri kurcalayana kadar düzelmiyor. Bir defasında BIOS pilini çıkartıp 10 dakika bekleyip taktığımda bilgisayar açılmıştı ama nafile, yine de mavi ekran vermeye devam ediyordu. Sorun sadece mavi ekranla da kalmıyor bir anda ekran gidiyor, restart işe yaramıyor ve kapatma tuşuna basar basmaz kapanıyor bilgisayar. Bilgisayarın aniden kapandığı da oluyor.

Karşılaştığım mavi ekran hatası şöyle;

Adsız.png

Sistem özellikleri şu şekilde;
  • Anakart: ASUS P8P67-M
  • İşlemci: Intel Core i5 2400
  • Ekran Kartı:AMD Radeon HD 6950 2GB
  • RAM: Kingston Hyperx 6GB ( 1 tanesi diğerlerinden farklı olarak 1333MHz fakat sorunun bundan kaynaklandığını düşünmüyorum çıkardığım zaman da aynı hatayla karşılaşıyorum)
  • Harddisk: ST500DM002-1BC142 500GB

Bilgisayarın içinde 10 adet fan bulunmakta toplamda ayrıyeten RAM'lerin kendi soğutucuları var fakat ekran kartının sıcaklığı hiçbir programda doğru gözükmüyor, bozuk gözüküyor.

msi afterburner.png

gpuz.png

Tüm bu sorunların sebebi sizce ne olabilir? RAM ya da RAM slotlarından kaynaklandığını düşünüyorum, kurcalayınca açılmasından mütevellit. Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ediyorum :)

@Recep Baltaş @Ali Güngör @JaroxJamaica @Jira @Neko @ShadYaqz @Neurevt @BERWAR
@Barış Tolon @Asım Demir

Minidump Dosyalarını Upload Etme
Dosya olarak paylaşın. Isınma olduğundan kısaca macun yenilemesi yapılması ve bakım olması gerektiğinden hata almış olabilirsin. Ekran kartında da büyük ihtimal bir sorun çıkacak ama ilerleyen zamanlarda bakarız.
Isınmadan dolayı sistemin kendini kapatması olayı yalnızca sinyali kesmesi şeklinde değil, direkt olarak kasaya verilen gücün sonlandırılması şeklinde olur. Ekranlar gittiğinde kasa halen çalışıyorsa ısınma kaynaklı olmayabilir. Kasa da eş zamanlı susuyorsa bu testi yapalım : AIDA64 Stability Test Rehberi

Bunun dışında PSU - ekran kartı gibi bileşenlere göz atma vakti geldi bana sorarsanız. Normal değil, donanımsal bir sıkıntı olduğu belli gibi.
Henüz sistemi açamadım, yine eskiden olduğu gibi Hoş Geldiniz ekranı gelmeden mavi ekran veriyor. Açılırsa minidump dosyasını yükleyeceğim.
Kasa da eş zamanlı susuyorsa bu testi yapalım : AIDA64 Stability Test Rehberi
Kasa eş zamanlı olarak susmuyor, çalışmaya devam ediyor. Yalnızca ekran gidiyor. Oyunun sesleri de ekran kapandıktan bir süre sonra kesildi. Ama yine de bilgisayar açılırsa testi deneyeceğim:)

Bilgisayarı kapattıktan uzun süre sonra denedim açmayı, yine mavi ekranı verdi.

Isınma olayı değil o, ekran kartından bir başla derim. Yurt ortamında harici ekran kartı kullanan başka arkadaşların varsa rica et, olmadı bir bilgisayarcıya götürmen gerekebilir.
6. sayfaya girdik uğraştırdık seni, aynı şekilde biz de uğraştık biliyorum ancak donanım tarafında bir halt olduğu belli. İşlemci bile sebep oluyor olabilir, test etmen gerekiyor bu saatten sonra.

Isınma olayı değil o, ekran kartından bir başla derim. Yurt ortamında harici ekran kartı kullanan başka arkadaşların varsa rica et, olmadı bir bilgisayarcıya götürmen gerekebilir.
6. sayfaya girdik uğraştırdık seni, aynı şekilde biz de uğraştık biliyorum ancak donanım tarafında bir halt olduğu belli. İşlemci bile sebep oluyor olabilir, test etmen gerekiyor bu saatten sonra.
Estağfurullah, ben sizi sürekli uğraştırıyorum. Direk bir bilgisayarcıya götüreceğim, sizin de yardımlarınızla olmadıysa başka çözüm aramak fayda eder mi bilemiyorum :) Yalnızca sizden daha tecrübesiz bir bilgisayarcıya denk gelmek istemiyorum, o da şansıma kalıyor sanırım. Götürebileceğim iyi bir bilgisayarcı arayacağım:)

@BilgisayarKurdu @Murat5038 Sorun çözüldü. Bir bilgisayarcıya götürüp baktırdım ve sorun göremedi. Ekran kartını temizlettim ve macun sürdürdüm. Daha sonra bir şey fark ettim. Bu ekran kartından gelen bu yüksek fan sebebinin sebebi tozlanma değil, fanların sürekli olarak %100 hızında çalışmalarından kaynaklanıyormuş. MSI Afterburner ile fan hızını otomatiğe aldım ve başka bir mavi ekran kapanma vb. durum ile karşılaşmadım:)

Sanırım bu durumu daha önceden anlayıp belirtseydim belki de bu kadar uzamayacaktı bile:p

Fakat anakart ile bu kadar uğraştan sonra başka bir sorun doğdu. Ses alamıyorum sadece hoparlör veya kulaklık taktığım zaman gelen garip sesler. Format atmayı, BIOS'u resetlemeyi ve pili çıkarmayı denedim olmadı. Bunun için ayrı konu açacağım.

Baştan aşağı yazdıklarımdan kesitler alırsanız soğutma ve ısıl değerlerde duruyorum. Bunu önceden değişiklik yaptığınızı bilmeniz lazımdı. Hatta FAN'ları bile çıkarttım buradan birşey anlamanız lazımdı.
Afterburner kullanılmasını zaten tavsiye etmiyorum bilmeyenler için. En başta kaldırın diyecektim ama nedense arada kaynamış geç cevaplardan olsa gerek. Neyse düzgün çalışıyorsa sorun yok.

Fakat anakart ile bu kadar uğraştan sonra başka bir sorun doğdu. Ses alamıyorum sadece hoparlör veya kulaklık taktığım zaman gelen garip sesler. Format atmayı, BIOS'u resetlemeyi ve pili çıkarmayı denedim olmadı. Bunun için ayrı konu açacağım.
Fpanel kablolarını ve BIOS ayarlarını kontrol edin.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı