Mavi Ekran, Ekran Gitmesi ve Aniden Kapanma Sorunu

Baran Boyraz

Kilopat
Daha fazla  
Blgisayar Windows 7. Bir akrabamdan elime geçti eski bir bilgisayar. Neredeyse her açtığımda Hoş Geldiniz yazısı yerine mavi ekranla karşılaşıyorum ve ben RAM'leri kurcalayana kadar düzelmiyor. Bir defasında BIOS pilini çıkartıp 10 dakika bekleyip taktığımda bilgisayar açılmıştı ama nafile, yine de mavi ekran vermeye devam ediyordu. Sorun sadece mavi ekranla da kalmıyor bir anda ekran gidiyor, restart işe yaramıyor ve kapatma tuşuna basar basmaz kapanıyor bilgisayar. Bilgisayarın aniden kapandığı da oluyor.

Karşılaştığım mavi ekran hatası şöyle;

Adsız.png

Sistem özellikleri şu şekilde;
  • Anakart: ASUS P8P67-M
  • İşlemci: Intel Core i5 2400
  • Ekran Kartı:AMD Radeon HD 6950 2GB
  • RAM: Kingston Hyperx 6GB ( 1 tanesi diğerlerinden farklı olarak 1333MHz fakat sorunun bundan kaynaklandığını düşünmüyorum çıkardığım zaman da aynı hatayla karşılaşıyorum)
  • Harddisk: ST500DM002-1BC142 500GB

Bilgisayarın içinde 10 adet fan bulunmakta toplamda ayrıyeten RAM'lerin kendi soğutucuları var fakat ekran kartının sıcaklığı hiçbir programda doğru gözükmüyor, bozuk gözüküyor.

msi afterburner.png

gpuz.png

Tüm bu sorunların sebebi sizce ne olabilir? RAM ya da RAM slotlarından kaynaklandığını düşünüyorum, kurcalayınca açılmasından mütevellit. Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ediyorum :)

@Recep Baltaş @Ali Güngör @JaroxJamaica @Jira @Neko @ShadYaqz @Neurevt @BERWAR
@Barış Tolon @Asım Demir

Kendi konunuzu ilgili bölüme açarsanız yardımcı olabiliriz. Belleklerle alakalı bir sorun gibi duruyor.
Açacağınız konuda bu testin sonuçlarınızı da paylaşmış olmanızı rica edeceğim ; Memtest86+ USB'den Çalışan RAM Bellek Test Programı
Zaten konu açtım ama kimse yardımcı olmadı hatta altta "Benzer Konular" sekmesinde var.
"Oyun oynarken mavi ekran ve reset Sorunu" adlı konu
Ram testini de yapmıştım bi sorun çıkmadı.

Peki bu konuyu kirletmeyelim, kendi konuna bir göz atalım. Benden sonra kendi konun ile yorum yazma lütfen bu konuya :)

Hocalarım , Windows'un önerdiği çözüm hakkında bir fikriniz var mı? Bir işe yarar mı? @BilgisayarKurdu @Murat5038

c000021a(fatal system error) hatası ne demek
Bu linkteki bizzat Windows'un yazısı değil fakat çözüm aynı.

@Murat5038 Hocanın dediği gibi BETA sürümü kurulu. Kaldırıp Catalyst'i kurmak bir işe yarar mı acaba ?

Eğer ekran kartı sürücüsünü kurmadan önce sorun olmadığından eminsen bir denemelisin. Bu mavi ekranların ne zaman geleceği de belli olmuyor, test etmek gerekiyor bir süre.
Geri dönüşüm noktası oluştur dediğim anda sorun olmadığına eminsen o sürücüyü dene yani.

Murat hocamızın önerisini de dinle tabi, aramızda en bilgili odur bu konularda. Ben yanıtlanmamış gördükçe yardımcı oluyorum yinede.

Eğer ekran kartı sürücüsünü kurmadan önce sorun olmadığından eminsen bir denemelisin. Bu mavi ekranların ne zaman geleceği de belli olmuyor, test etmek gerekiyor bir süre.
Geri dönüşüm noktası oluştur dediğim anda sorun olmadığına eminsen o sürücüyü dene yani.

Murat hocamızın önerisini de dinle tabi, aramızda en bilgili odur bu konularda. Ben yanıtlanmamış gördükçe yardımcı oluyorum yinede.
Denedim ve maalesef olumsuz. Mavi ekran verip durdu, bir ara farklı bir mavi ekran verdi. En son ekran gelmiyordu pes edip kapattım. Yapabileceğimiz başka bir şey kalmadığını düşünüyorum. Sizce ?
IMG-20171128-WA0000.jpg

Sana Memtest yaptırmış mıydık bilmiyorum ancak şunu bir yapmanda fayda var ; Memtest86+ USB'den Çalışan RAM Bellek Test Programı
Farklı hata kodları görüyorum mavi ekranda sürekli olarak, bellekler işkillendiriyor beni.

Bu testi yapmadıysan mutlaka yap, bir adet USB belleğe ihtiyacın var. Olmazsa zaten depolama aygıtları haricindeki donanımları test ettirmen gerekecek tahminen. RAM - HDD kontrolünü de yapalım en son.

Şu yeni format attığın zamanlar hiç mavi ekran almadığından da emin ol lütfen, emin olursan donanımsal bir sorun olmadığını anlarız. Biliyorum biraz detaya indik ama indirdiğin bir ağ kartı sürücüsü bile buna sebep olabiliyor, ayrıntıyı kaçırınca da çözüm uzaklaşıyor. Otomatik inen sürücüler haricinde bir şey yüklemiş miydin?

Sana Memtest yaptırmış mıydık bilmiyorum ancak şunu bir yapmanda fayda var ; Memtest86+ USB'den Çalışan RAM Bellek Test Programı
Farklı hata kodları görüyorum mavi ekranda sürekli olarak, bellekler işkillendiriyor beni.

Bu testi yapmadıysan mutlaka yap, bir adet USB belleğe ihtiyacın var. Olmazsa zaten depolama aygıtları haricindeki donanımları test ettirmen gerekecek tahminen. RAM - HDD kontrolünü de yapalım en son.

Şu yeni format attığın zamanlar hiç mavi ekran almadığından da emin ol lütfen, emin olursan donanımsal bir sorun olmadığını anlarız. Biliyorum biraz detaya indik ama indirdiğin bir ağ kartı sürücüsü bile buna sebep olabiliyor, ayrıntıyı kaçırınca da çözüm uzaklaşıyor. Otomatik inen sürücüler haricinde bir şey yüklemiş miydin?
Bir şey yüklememiştim, ne dediyseniz onu yaptım. Şimdi memtest yaptım ve problem çıkmadı. Harddisk Bad Sector taramasindan da bir sorun çıkmadı. Format attım birkaç gün böyle bırakıp test edeceğim bakalım ne olacak :)

Bu arada memtest i kurduğum USB bellek 48MB boyutunda ve geri biçimlendirdiğimde düzeltemedim bunun bir yolu var mı?:LOL:

HP USB Disk Storage Format Tool ile çözüldü bu sorun.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı