Mavi ekran hatalarının nedeni SSD çıktı

Ali CEYLAN

Hectopat
Daha fazla  
Bu bir bilgilendirme yazısıdır.

Mavi ekranlardan kurtulamamış kişilere belki ilaç olabilir.
Bir çok test yapıp sorunlu donanımı bulamamış kullanıcıların sorunu SSD olabilir. Bendeki hadise şöyle. Gerekli gereksiz olur olmadık zamanlarda mavi ekrana düşüyordu sistem. Test etmediğim program kalmadı. Her şey normal gözükmesine karşın aradabir RAM'ler sorunlu gibi görünüyordu. tabii emin olunabilecek bir malzeme değil. Raftan 16 GB DDR4 alınması kolay iş değil. Mavi ekran çoğunlukla Windows 10 Boot ekranında başlatım sırasında veya tarayıcı ile web dolaşımında alıyordum. Badirende tasarım işi ile uğraşırken. İlk akla gelen bu iki belirtiden çıkan sonuç: Boot sırasında ise bir ihtimal RAM, Web dolaşımında ise de sanki GPU kaynaklı gibi durmaktaydı.

Denemediğim yöntem, temizlik, kablo değişi mi, alternatif Windows sürümleri kalmadı. Çoğunlukla bazen UEFI kurulumu sonrası ya da yeni bir BIOS sürümü yükleme sonrası BIOS Boot ayarlarını yaptığım halde bile Windows Boot almıyordu. ben de bu belirtilerden yola çıkarak SSD'den şüphelendim. Çünkü, web sırasında sürekli irili ufaklı geçiçi bellek dosyaları kullanımı fazlası ile aktif bir işlemdi. Ayrıca, Boot sırasında sanıyorum ki okuma hatası ile karşı karşıya kalabiliyordum.

Neyse bu kadar salatadan sonra konuya gelirsek yeni bir SSD alıp tekrar Windows 10 kurdum. Sürücü ve yapı numaraları tamamen güncel. Bu açıklamaları yazmak için ise iki hafta kadar bekledim. Şu ana kadar hiçbir zaman diliminde Mavi ekran hatası almadım. Bu tür belirtiler var ise öncelikli olarak SSD denemesi yapmanızı öneriyorum. Kesindir demiyorum. Bir öneri sadece. Ayrıca sorunlu olarak gördüğüm eski SSD ise test yazılımlarında hiçbir şekilde hata vermiyordu. Tüm değerleri normal seviyedeydi.

Bunun sonucunda da sorunlu olarak gösterdiği RAM'leriminde sorunsuz olduğunu, sağlam ve sorunsuz dediği SSD'nin sorunlu olduğunu reel olarak anladım. Şu andan sonra test yazılımlarının dediğine artık inanmam. Eski zamanlardakli gibi ruhumuz ile düşünüp yorumlamaya devam.

Ryzen 7 1700, ASUS X370 Prime, 4X4 Corsair 2666 MHz, Transcent 120SSD ( eskisi ), Adata 240 ( yenisi )
RX480 8 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aldıktan sonra bu modellerin bazı zamanlar sorunlu olduğunu öğrendim. Mekan tanıdık. Sorun olursa veririm. Oyüzden umursamadım şimdilik. Herşey hızlı gelişmişti. Bir anda aklıma gelip dükkandan alıp çıktım.

Bence hemen iade edip BX500 falan alın yol yakınken, yinede siz bilirsiniz.
İnanın şu an sorun yok. İade kısmı kolay. Dükkan bizim sayılır. Sorun olduğu vakit yenisi aynı gün elimde oılur. O yüzden umursamıyorum. Diğer türlü olsa dediğinizi yapardım. Haklısınız çünkü. Ayrıca gidip 16 GB ram almadığıma dua ediyorum desem yeridir.

İnanın şu an sorun yok. İade kısmı kolay. Dükkan bizim sayılır. Sorun olduğu vakit yenisi aynı gün elimde oılur. O yüzden umursamıyorum. Diğer türlü olsa dediğinizi yapardım. Haklısınız çünkü. Ayrıca gidip 16 GB ram almadığıma dua ediyorum desem yeridir.

2-3 sene sonra sıkıntılar baş gösterebilir. O zaman aldığın kişi kabul etmez. Zamanın varken micron’a yönel.

Hocam belki değiştirme konusunda sıkıntınız yok ama dikkat edin önemli verileriniz gitmesin. Tüm anılarım bir harddisk'in içinde kaybolup gitti benim. :(

2-3 sene sonra sıkıntılar baş gösterebilir. O zaman aldığın kişi kabul etmez. Zamanın varken micron’a yönel.
Hm. Bir yoklayayım.
Hocam belki değiştirme konusunda sıkıntınız yok ama dikkat edin önemli verileriniz gitmesin. Tüm anılarım bir harddisk'in içinde kaybolup gitti benim. :(
Zamanında bu hataya düşmüştüm. C dizininde hiç bir dosyamı tutmam. Yedek bölümleriminde en az 2 farklı disk üzerinde yedeği, hayati dosyalarımında bulut üzerinde yedeği anlık olarak oluşturulur.

Yeni konular

Geri
Yukarı