Mavi ekran hatası

PapatyaGul

Centipat
Windows 10 Pro sürümünde Hyper-v ihtiyacım olduğundan Home sürümlü bilgisayarımı tüm diskleri silip Pro kurmuştum. 3 4 defa mavi ekran alınca kurulumda yanlış yaptığımı düşündüm çünkü kurulumdan önce BIOS sıfırlayıp Secure Boot açtım ve yanlış hatırlamıyorsam Boot mode CSM'den UEFI yapmıştım zaten Secure Boot açınca da UEFI oluyormuş. Rufus'da USB hazırlandıktan sonra Secure Boot kapalı olmasıyla ilgili bir bildiri vermişti sorunun bundan kaynaklandığını düşünüp BIOS sıfırlayıp hiçbir şeye dokunmadan Windows 10 Home kurdum. Kurulumdan sonra da kendim ek hiçbir yazılım kurmadım. Windows Update ve Microsoft Store içerisinde gelen güncellemeleri kurdum. GeForce Experience dahil Chrome bile kurmadım. Hiçbir Windows ayarını değiştirmedim, Dark modu bile açmadım öyle söyleyeyim.

Ancak YouTube'dan video izlerken ekran, mouse, klavye dondu ve bir süre sonra mavi ekran çıktı. Aşağıdaki linkte de minidump dosyası mevcut.

3 4 gündür bıktım bu sorundan finallerim var ve sınav esnasında gitmemesi için dua ediyorum. Şimdiden yorum yazanlara teşekkür ederim.

Yine video izlerken yine mavi ekran verdi ama bu sefer başka bir hata yazıyordu Memory vs.

Son düzenleme:
+DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırın ve tarayıcı üzerinden güncel sürümü indirin.
+Memtest86 testi yapın.

+DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırın ve tarayıcı üzerinden güncel sürümü indirin.
+Memtest86 testi yapın.

Son formatı atmadan önce Memtest yaptım hiçbir sorun çıkmadı.

DDU'da sadece NVIDIA seçtim. RTX 2060 var sistemde, R5 3500X işlemci de var. Bildiğim kadarıyla işlemcide ekran kartı yok ondan DDU'yu AMD için de yapmadım yapmalı mıyım?

Ayrıca ekran kartı sürücüsü olarak Sürücüleri Yükle | NVIDIA buradaki sürücüyü kuracağım değil mi?

Bu arada PowerPoint kullanırken tekrar mavi ekran verdi aşağıda dump dosyası var.

Son düzenleme:
BIOS güncelleyin.
Ramlarınızı çıkarıp takın.
Tekrar Memtest86 ile test edin.
RAM frekanslarını değiştirdin mi hiç.

Sırasıyla;
DDU NVIDIA sildim,
BIOS güncelledim,
NVIDIA driver kurdum,
RAM'leri söküp geri taktım.

Not: BIOS sıfırlayıp Windows 10 Home kurduktan sonra hiç ellemedim RAM frekanslarını.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı