Mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

HsNN

Hectopat
RAM
8 GB 3200 MHz
SSD veya HDD modeli
512 gb SSD
Ekran kartı
RTX 3050Ti 85 w
İşlemci
Ryzen 5 5600h

İlk aldığım mavi ekran oldu. Bilgisayarda CCleaner gibi uygulamalar yok, güncellemeleri Windows Update'den yapıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Merhaba. DRIVER_POWER_STATE_FAILURE hatasına düşmüş cihaz.

Hata bariz şekilde ekran kartı kaynaklı görünüyor.
Bu hata kodu altında ekran kartı çöküyorsa açıkçası donanımsal sorun aramak lazım.

OCCT indirip on beşer dakika boyunca VRAM ve 3D testi yapmanızı ve sonuçlarını paylaşmanızı istiyorum.
VRAM testi çökerse geçmiş olsun.

Ayrıca cihazınız Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 olarak görünüyor doğru mudur?

Merhaba. DRIVER_POWER_STATE_FAILURE hatasına düşmüş cihaz.

Hata bariz şekilde ekran kartı kaynaklı görünüyor.
Bu hata kodu altında ekran kartı çöküyorsa açıkçası donanımsal sorun aramak lazım.

OCCT indirip on beşer dakika boyunca VRAM ve 3D testi yapmanızı ve sonuçlarını paylaşmanızı istiyorum.
VRAM testi çökerse geçmiş olsun.

Ayrıca cihazınız Lenovo Ideapad Gaming 3 15ACH6 olarak görünüyor doğru mudur?

Evet cihaz Lenovo. Dün gece birdenbire aldım bu hatayı, cihazı Temmuz ayında aldım hiçbir sıkıntısı yoktu dün gece birden tak diye mavi ekran yedim. Güncellemelerin hepsi tam bilgisayarda.

Merhaba. Ben de aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Virtual Machine mode'u enabled deyip kaydettiğimde pc sorun giderme sayfasına gidiyor ve açılmıyor.
Kendi konunuzu açınız ya da etiketleyiniz.

Evet cihaz Lenovo. Dün gece birdenbire aldım bu hatayı, cihazı Temmuz ayında aldım hiçbir sıkıntısı yoktu dün gece birden tak diye mavi ekran yedim. Güncellemelerin hepsi tam bilgisayarda.
Doğrudur inanırım en nihayetinde kullanıcısı ben değilim cihazın.
Ama dediğim gibi bu 0x9F kodu altında ekran kartı sürücüsü bileşenlerinin çökmesi pek hayra alamet olmuyor.
Genelde donanımsal arıza çıkıyor.
Donanımsal değilse de sürücü sıkıntılı olduğunda birkaç sürüm geri çektiriyorum şahsen.

NVIDIA kart olduğu için bende de oradan tecrübem var :)

VRAM testi çöktü diyelim ne yapmak lazım? Cihazın garantisi 2 sene var bayağı bitmesine.
Servise gitmesi gerekir. VRAM testi çökerse ekran kartı çipinde yahut VRAM yongalarında arıza olduğunu buluruz.
Bu da sizin müdahale edebileceğiniz bir şey olmayacağı için servise gitmesi gerekir ekran kartı arızalıysa.

Ayarlara ellemeden direkt testi başlatabilirsiniz.
15 dakika yeterli.

Üstat testleri yaptım sonuçları bırakıyorum. 3D ve VRAM dediğin gibi. Yalnız VRAM testinde %80'e kadar kullandı sanırım otomatik olarak öyleydi uygulamada bende ellemedim.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-02-02 133057.png
    Ekran görüntüsü 2023-02-02 133057.png
    168,5 KB · Görüntüleme: 14
  • Ekran görüntüsü 2023-02-02 133653.png
    Ekran görüntüsü 2023-02-02 133653.png
    171 KB · Görüntüleme: 13
  • Ekran görüntüsü 2023-02-02 134417.png
    Ekran görüntüsü 2023-02-02 134417.png
    173,8 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:

Yeni konular