Mavi ekran sonrası işlemci hızı değişti

Makaleler
5
Yer
UAE
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Sistem: İ7 11.Nesil / Nvidia GeForce RTX 3060 Ventus 2X 12GB VRAM / 16 GB RAM / 512 GB SSD + 1 TB HDD /
Meslek
Öğrencilik
RAM
16 GB
Ekran kartı
Nvidia GeForce RTX 3060 Ventus X2
İşlemci
İ7 11.Nesil
Bilgisayarımda BeamNG. Drive oyununu oynuyordum. Birdenbire bilgisayar mavi ekran verdi. Kodu tam hatırlamıyorum ama minidump dosyaları var. Ama sorun o değil. Mavi ekran sonrası bilgisayar yeniden başladı. Her şey normaldi. Görev Yöneticisi'ni açtım ve baktım. İşlemci Turbo boosta geçmiş. 4.80 GHz rutin çalışıyor. (boşta) hiçbir şey açık değil. Normalde boşta 0.80 ila 1.20 GHz çalışır. Acaba diyorum oyun filan mı zarar verdi? Virüs de yok tam tarama yaptım Kaspersky'dan. Bu işlemciye zarar mı geldi? Nasıl eski haline çevirebiliriz?
İşlemci hakkında bilgisi olan biri tanıyorsanız etiketleyebilirsiniz.

Not: QuickCPUx64 gibi 3. Parti yazılımları kullanmak istemiyorum.

Son düzenleme:
Bilgisayarımda BeamNG. Drive oyununu oynuyordum. Birdenbire bilgisayar mavi ekran verdi. Kodu tam hatırlamıyorum ama minidump dosyaları var. Ama sorun o değil. Mavi ekran sonrası bilgisayar yeniden başladı. Her şey normaldi. Görev Yöneticisi'ni açtım ve baktım. İşlemci Turbo boosta geçmiş. 4.80 GHz rutin çalışıyor. (boşta) hiçbir şey açık değil. Normalde boşta 0.80 ila 1.20 GHz çalışır. Acaba diyorum oyun filan mı zarar verdi? Virüs de yok tam tarama yaptım Kaspersky'dan. Bu işlemciye zarar mı geldi? Nasıl eski haline çevirebiliriz?
İşlemci hakkında bilgisi olan biri tanıyorsanız etiketleyebilirsiniz.

Not: QuickCPUx64 gibi 3. Parti yazılımları kullanmak istemiyorum.

Aslında bu iyi bir şey işlemler hızlanır ama endişeleniyorsanız sistem geri yükleme ile geri yükleyin bakalım.

Aslında bu iyi bir şey işlemler hızlanır ama endişeleniyorsanız sistem geri yükleme ile geri yükleyin bakalım.
Evet bilgisayar hızlandı ama CPU ısınıyor. Sistem geri yükleme almadım hiç. :(

İşlemci ömrünü kısaltmaz mı bu durum?
2 numaralı madde için; bilgi alıntı olmakla birlikte Kilopat rütbesindeki GFYT üyesinin 15 Ocak 2021 tarihli Quıck CPU ne işe yarar? konusundaki mesajına göre:

"İşlemciye gereksiz yük bindirmesi, işlemci ömrü azalır. Yani birçok nedeni var, yazılımsal sorunlara yol açabilir. Oyunlarda özellikle ısınma sorunu yapar, işlemci termal macunun ömrünü kısaltır."

Mavi ekran sonrası güç modu değiştiğini ilk defa duydum.

Güç modunu değiştirmiş olmalısınız.
Güç modu değişmiş sanırsam. Oyun çok yüksek sistem gerektiriyor. Otomatikman o değiştirmiş olabilir mi?

Güç modu değişmiş sanırsam. Oyun çok yüksek sistem gerektiriyor. Otomatikman o değiştirmiş olabilir mi?
Windows güç modlarına bakın. Ve sistem üreticinizin sisteminize koyduğu güç modu uygulamasına bakın. Oradan ayarlarınızı kontrol edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı