Mavi ışık filtreli gözlük gözü bozar mı?

Bozmaz. Ayrıca bu filtreleri hiçbir işe yaramadığı ile alakalı şeyler de var. Bana da göz doktorum demişti. Amerika'daki bir araştırmaya göre bu camların hiçbir işe yaramadığını söylemişti.
Katılmıyorum bu doktora kesinlikle. 1 yaşından beri gözlük kullanan biri olarak cam kalitesinin göz sağılığına, gözün dinlenmesine, uyku kalitesine kadar etkileri mevcut. Kaliteli cam kullanmaya başladığım günden beri hayat kalitem arttı. Asla normal cam kullanmam. Tavsiye de etmiyorum.

4 aylık kullanıcısıyım. Gözlüğün üstünde yeşil ve mavi noktalar oluşabiliyor. İlk zamanlarda aşırı rahatsız ediciydi ama alıştım. Ayrıca adı üstünde filtreden dolayı renkleri gerçek renkleriyle göremiyorsunuz. Özellikle siyah renk için örnek vereyim IPS panel siyahını TN panel siyahı gibi gösteriyor. Bunları göz önünde bulundurarak tercih edebilirsiniz.

4 aylık kullanıcısıyım. Gözlüğün üstünde yeşil ve mavi noktalar oluşabiliyor. İlk zamanlarda aşırı rahatsız ediciydi ama alıştım. Ayrıca adı üstünde filtreden dolayı renkleri gerçek renkleriyle göremiyorsunuz. Özellikle siyah renk için örnek vereyim IPS panel siyahını TN panel siyahı gibi gösteriyor. Bunları göz önünde bulundurarak tercih edebilirsiniz.
Çok abarttınız hocam ya. O lekeler örneğin yüz yıkarken gelen ufak su damlaları veya vucüt terinden oluşuyor olabilir. Düzenli temizleyin birşey olmaz.

Bu kadar renk farkı da yok kesinlikle. Camın kendisi zaten filtrelerden dolayı sarımtrak renge kaçıyor fakat sıcak veya soğuk renklerde çıplak göz vs cam böyle IPS paneli TN görmek falan bunlar külliyen yanlış. Hocam renk körlüğü olabilir mi sizde? Amacım sizi rencide etmek değil yanlış anlaşılmasın. Böyle kaliteli camları kullanmak isteyen arkadaşları doğru bilgilendirmek lazım sağlık söz konusu.

@Denizgüneş Renk körlüğü sonradan oluşabilecek bir şey değil. Kullandığın camın kalitesine göre değişir ama benimki de Nikon 'du sanırsam. Bahsettiğim şey leke değil bildiğin ışığın karşıdan yansıması. Yani abartı bir şey söylemedim, sadece kendi deneyimimi aktardım.

Anladım. Ben böyle düşünmüyorum ve böyle bir deneyim yaşamadım. Yeni kullanacak veya almayı düşünen arkadaşların kafasında şöyle bir model oluşmasın. "Bambaşka renkler, veya orjinal haliyle göremeyecekmiyim" gibi hayat kalitesini düşüren bir şey olarak algılanmasın, tam tersine kaliteyi arttıracaktır ve göz yorgunluğunuz, sağlığınıza pozitif katkı sunacaktır.

@Denizgüneş Hocam siz beni anlamadınız. Ben kimseyi yanlış yönlendirmeye çalışmıyorum. Benim deneyimim bu ve üstüne diyorum ki kullandığımız camın kalitesi aynı olmayabilir. İnatla diyorsunuz ki öyle bir şey yok. İyi niyetimi suistimal ediyorsunuz. Sponsorunuzmuş gibi övüyorsunuz, ne amaçla onu anlamadım.

Benim numaralı gözlüğümde bu filtre var 2 yıldır göz numaram büyümedi.

Bozmaz aksine daha çok korur. Nikon cam + mavi ışık, zararlı ışın vb korumalı cam kullanıyorum. Kesinlikle gözlük camına verilen paraya acımayın. En önemli organlardan biridir sonuçta göz. Eğer mümkünse telefon, bilgisayar hatta TV'nizi bile göz koruma modunda kullanın derim ben öyle yapıyorum, acayip fark etti. Masa başı çalıştıktan sonra eve gidip oyun oynarken acayip gözlerim yanıyordu başım ağrıyordu ama filtre modunda kullanmaya başladıktan sonra hiçbir sorunum kalmadı.

Bu arada mavi ışık sadece gözleri yormuyor aynı zamanda daha hızlı bozup gece de uyku kalitenizi acayip düşürebiliyor. Beyniniz bu ışınlar sebebiyle uyku modunu aktif edemiyor, kafein gibi bir etki yaratıyor uykuya dalamıyorsunuz.

Hocam en son 6 ay önce yeniledim. 20 küsur yıldır gittiğim gözlükçü cam olarak şu anda en iyi camlardan Japon menşei Nikon denilen cam türünden bahsetti. Eline mavi ışık aldı gözlükten tutunca geçmiyor falan. Zararlı X ışın vs de güneş altında koruması var dedi. Biraz tuzlu gelmişti ama dedim göz şakaya gelmez alalım. Şu anda bu camlarla kullanıyorum aşırı memnunum, kesinlikle tavsiye ederim. Gözlükçünüze Nikon camlar derseniz muhtemelen bilgi de verir size zaten.

Bu linkten Nikon cam ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Bozmaz. Ayrıca bu filtreleri hiçbir işe yaramadığı ile alakalı şeyler de var. Bana da göz doktorum demişti. Amerika'daki bir araştırmaya göre bu camların hiçbir işe yaramadığını söylemişti.

Arkadaşlar güncelleme alacak arkadaşlar için yazıyorum ve sizlere de sormak istiyorum. Bluecut Frequency adında gözlüğü optikçi tavsiye etti ve çerceve dahil 800 TL'ye aldım. Psikolojik olarak korktuğum için gözlerim bozulucak sanıyorum sürekli kendimi deniyorum. Biraz da olsa yakınlaştırma yapıyor gibi hissediyorum verdiği kartta 0 numara yazıyor. Yakınlaşma olması normal mi? Bu arada cidden baya faydası dokundu bana.

Geri
Yukarı