Maximus XII Formula ve i7 11700K sisteme PSU önerisi

Bütçe
80.000,00 TL

Kaan Cantaşır

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Öncelikle herkesin şeker bayramı mübarek olsun.

Aşağıda detaylarını paylaştığım sistemi ayağa kaldırmak istiyorum. Fakat PSU da tıkandım kaldım. Forumda da bayağı araştırdım bulamadım. Anakartımın 8+4 pin CPU güç girişleri için uygun PSU arıyorum.

Anakart: ASUS ROG Maximus XII Formula Z490 / alındı.
İşlemci: Intel 11700k unlocked / alındı.
RAM: G.Skill 32 GB (2x16 GB) Trident Z RGB 4000MHz CL18 DDR4 Dual kit.
1.SSD: Samsung 500GB 980 Pro PCI-e 4.0 NVMe M.2 SSD (Windows kurulu olacak)
2.SSD: Samsung 1TB 970 EVO Plus PCI-e 3.0 NVMe M.2 SSD (yedekleme dosyaları) / alındı.
Ekran kartı: ASUS GeForce ROG STRIX RTX 3060 Gaming OC 12 GB GDDR6 192Bit NVIDIA'ya da 2. nesil ASUS ROG serisi 3070 ekran kartı (piyasada olduğunda alınacak)
İşlemci soğutucu: NZXT Kraken Z73 360mm sıvı soğutma / alındı yurt dışından geliyor.
Kasa: Thermaltake view 51 ARGB (kasa ile birlikte gelen 2 X 200mm ön fanlar + 1 X 120mm egzoz fan) / alındı.
Kasa fanları: 1 set Thermaltake riing Quad 12 RGB TT prremium Edition siyah 120mm (3'lü paket) / alındı.
Kasa fanları: 1 set Thermaltake riing Quad 14 RGB TT prremium Edition siyah 140mm (3'lü paket) / alındı.
Fan kontrolcü: Thermaltake Sync Controller TT Premium Edition / alındı.
Kablolar: Lian-li strimer 24 pin RGB kablo / alındı.
(Lian-li strimer 8-pin GPU kablo ya da strimer 3x8-pin GPU RTX 30 serisi RGB kablo ekran kartı modeline göre alınacak)
Riser kablo: Linkup Ultra PCI-e 4.0 X16 uzatma kablo / alındı.
Monitör: ViewSonic 27" XG270qg 165Hz 1ms HDMI DP IPS QHD G-Sync Gaming monitör / alındı.

PSU? Aslında bu sistem ve anakartımın 8+4 pin CPU girişli olduğundan uyumlu PSU'ya da nasıl bir sistem kablo ile çözüm yapabilirim?

Sistemin amaçları: Cad-cam AutoCAD ve görsel tasarım programları (Adobe) işlerden vakit kalırsa oyunda oynanacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer troll değilsen ve gerçekten 80000 bütçen varsa saniye bekleme, o işlemci ve anakarttan kurtul. 5950X senin gibiler için var.
Trollden kastın ne anlamadım. Fakat amd karşıtı değilim sadece dilim çok yandı geçmiş yıllarda artık intel tarafına dönmek istiyorum. Ve cihazı ayağa kaldırmak zorundayım haliyle elimdeki cihazlardan kurtulmam şu an mümkün değil.

Geçmiş yıllarda dilinin yanma sebebi geçmişte AMD'nin işlemci konusunda başarısızlığı. Ryzen serisi çıktığından beri oldukça iyi bir seri, özellikle 5000 serisi. 11700K + Z490 Maximus yerine 5900X + B550 alır çok güzel tokatlardınız. 12C-24T olmasından ötürü çoklu çekirdek gücü devasa.

Neyse, olan olmuş almışsın çoktan. Öneriye gelecek olursak yukarıdaki ROG Thor iyidir.

Daha ucuz olsun dersen şu da var.

Açıklamada 4 adet 6+2 pin, bir adet 24 pin, 2 adet de 8 pin CPU kablosu var yazıyor.
Evet gördüm açıklamada yazanlarını anakartımın 8+4 pin cpu girişleri mevcut şöyle göstereyim.
ROG-MAXIMUS-XII-FORMULA z4900.jpg

Geçmiş yıllarda dilinin yanma sebebi geçmişte AMD'nin işlemci konusunda başarısızlığı. Ryzen serisi çıktığından beri oldukça iyi bir seri, özellikle 5000 serisi. 11700K + Z490 Maximus yerine 5900X + B550 alır çok güzel tokatlardınız. 12C-24T olmasından ötürü çoklu çekirdek gücü devasa.

Neyse, olan olmuş almışsın çoktan. Öneriye gelecek olursak yukarıdaki ROG Thor iyidir.

önerilerin için teşekkür ederim. önümdeki yakında dönemde değiştirme ya da yenileme fırsatım olur ise amd ile yola çıkarım kalitesi devam ederse. tavsiye edilen psu da pahalı ya da ucuz olmasından yana bir sorunum yok sadece 2 günden beri 8+4 pin cpu psu kablo konusu canımı sıktı. burası dahil çok fazla forum ve kaynaklara baktım kimi sadece 8 pin yeter kimi 8+4 takman lazım. haliyle ? işaretleri kafamda sıklaşmaya başladı. önerilen psu kutu içeriğinde 8+4 pin kablo var mı halen bilemiyorum asus un kendi sitesinde de açıklayıcı kaynak bulamadım. ya da 8 pin çıkışı olduğundan (tavsiye edilen 1200w psu için) 8+4 pin cpu kablosu almalımıyım?

Son düzenleme:

Bence de. 11700K + Z490 ikilisi yerine R9 5900X + Güçlü bir B550 alabilirdiniz. Ancak almışsınız. Neyse. Benim önereceğim ise kablo konusunda bir sıkıntı yaşamak istemiyorsan ve iyi bir güç kaynağı istiyorsan ve elindeki donanımlara göre ve ileride büyük ihtimalle 3070 istiyorsun gibi duruyor. Sana önerim full modüler ve 80+ Gold ve minimum 750W ve üstü bir PSU almanı öneririm. @BerkayZ87 hocamın da önerdiği gibi Asus ROG Thor serisi biçilmiş kaftan. Bunun dışında Corsair RM serisine bakmanı öneririm.

Bence de. 11700k + Z490 ikilisi yerine R9 5900X + güçlü bir B550 alabilirdiniz. Ancak almışsınız. Neyse. Benim önereceğim ise kablo konusunda bir sıkıntı yaşamak istemiyorsan ve iyi bir güç kaynağı istiyorsan ve elindeki donanımlara göre ve ileride büyük ihtimalle 3070 istiyorsun gibi duruyor. Sana önerim Full modüler ve 80+ Gold ve minimum 750W ve üstü bir PSU almanı öneririm. @BerkayZ87 hocamın da önerdiği gibi ASUS ROG Thor serisi biçilmiş kaftan. Bunun dışında Corsair RM serisine bakmanı öneririm.

Aslında evet ekran kartı kısmında isabet ettirdin. Corsair RM serisinde önerdiğin model nedir? Bu arada bu önerilen PSU'lar için 8+4 pin CPU kablosu almama gerek var mı? Anakartımın CPU girişleri bu şekilde, aslında tek sorunum bundan ibaret. En ufak bir güç yetersizliğinden yaşanabilecek sorun olsun istemiyorum. Kafama takıldı 2 gündür bunla uğraşıyorum. Kablo konusunda ne yapmam lazım?

Yeni konular

Geri
Yukarı