İnceleme Maxtor CTG8 4 gr Termal Macun

Merhaba. Hakkında hiçbir incelemeye rastlamadığım ve merak ettiğim bir termal macun incelemesiyle karşınızdayım. Bir süredir forumda termal macun önerisi isteyen arkadaşlara rastlıyorum ve bildiğiniz üzere çoğunlukla Arctic MX-4 tavsiye ediyorlar. Ben de halihazırda bir MX-4 kullanıcısı olarak bu konuya bir açıklık getirmek istedim.

1.jpeg
2.jpeg

Kutunun üzerinde 12.8 W/m-k iletkenlik değerine sahip olduğu yazıyor. En çok tartışma konusu olan da buydu. Kimileri bu değer biraz şans işi üründen ürüne farklılık gösterebiliyor demiş.

Test yaparken kullandıklarım;
-Frisby FC-9320 Mesh Kasa
-Be Queit Pure Rock 4 ısıl borulu kule tipi soğutucu

Kasanın normalde 3 adet önde giriş ve 1 adet arkada egzoz fanı bulunmakta. Lâkin ben Zaus ZR-100 adlı kasa fanını egzoz kısmına, önceden egzoz fanı olan fanı da üst kısma ekledim yani toplamda 2 egzoz, 3 giriş fanı bulunmakta.

Kullandığım işlemci, Ryzen 5 3600X. Voltaj ve frekans ayarlarım ise şu şekilde; 1.2 V base, +0.15 V offset voltage, 4.3 GHz. Diğer sistem bileşenlerim;
ASUS B450M Dragon
Teamgroup 8x2 16 GB 3200 MHz RAM bellek
ASUS Dual Evo OC RTX 2060 6 GB
Sharkoon SHP650 v2 Güç Kaynağı
Adata Swordfish 512 GB M.2 SSD

Test için Cinebench R23'ün çoklu çekirdek testini kullandım ve HWINFO64 yazılımı üzerinden sıcaklıkları takip ettim. Sonuçlar şu şekilde;

Arctic MX-4
-Maksimum sıcaklık 77.6 derece.
-Boştaki sıcaklık 43 derece.
-Çoklu çekirdek puanı, 9892.

Maxtor CTG8
-Maksimum sıcaklık 73.8 derece.
-Boştaki sıcaklık 41 derece.
-Çoklu çekirdek puanı, 9989.

İlk incelemem olduğu için tecrübesizim bu konuda. Bir kusurum olduysa affola. Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Herkese iyi sosyaller!

Son düzenleme:
Hocam yakın zamanda 5600 için kullanmaya düşünüyorum macun elimde var sizce memnun musunuz şu ana kadar.
Evet gayet memnunum. Yük bindirmeyen oyunlarda 60ı görmüyor. Yükte de maksimum 70. Yaz ayına göre iyi değerler yani hız aşırtılmış bir şekilde.

Evet gayet memnunum. Yük bindirmeyen oyunlarda 60ı görmüyor. Yükte de maksimum 70. yaz ayına göre iyi değerler yani hız aşırtılmış bir şekilde.

Birkaç ay önce aldım atım çekmeceye arkadaş dedi keşke almasaydın çabuk kuruyan macun falan fistan kafam karıştı ondan sorayım dedim 1 2 aya süresi geliyor değişim için zaten 1 sene boyunca MX-4 kullandım bunu uygulayıp buraya paylaşacağım aradaki fark hakkında. MX-4 ilk sürdüğüm zamanlarda 62 dereceyi geçmiyordu işlemci şimdi 70leri rahat görüyor bakalım farkı göreceğiz.

Birkaç ay önce aldım atım çekmeceye arkadaş dedi keşke almasaydın çabuk kuruyan macun falan fistan kafam karıştı ondan sorayım dedim 1 2 aya süresi geliyor değişim için zaten 1 sene boyunca MX-4 kullandım bunu uygulayıp buraya paylaşacağım aradaki fark hakkında. MX-4 ilk sürdüğüm zamanlarda 62 dereceyi geçmiyordu işlemci şimdi 70leri rahat görüyor bakalım farkı göreceğiz.
Evet, paylaşmanız güzel olur. Arkadaşınızın aksine ben öyle bir durumla karşılaşmadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı