İnceleme Maxtor CTG8 4 gr Termal Macun

Merhaba. Hakkında hiçbir incelemeye rastlamadığım ve merak ettiğim bir termal macun incelemesiyle karşınızdayım. Bir süredir forumda termal macun önerisi isteyen arkadaşlara rastlıyorum ve bildiğiniz üzere çoğunlukla Arctic MX-4 tavsiye ediyorlar. Ben de halihazırda bir MX-4 kullanıcısı olarak bu konuya bir açıklık getirmek istedim.

1.jpeg
2.jpeg

Kutunun üzerinde 12.8 W/m-k iletkenlik değerine sahip olduğu yazıyor. En çok tartışma konusu olan da buydu. Kimileri bu değer biraz şans işi üründen ürüne farklılık gösterebiliyor demiş.

Test yaparken kullandıklarım;
-Frisby FC-9320 Mesh Kasa
-Be Queit Pure Rock 4 ısıl borulu kule tipi soğutucu

Kasanın normalde 3 adet önde giriş ve 1 adet arkada egzoz fanı bulunmakta. Lâkin ben Zaus ZR-100 adlı kasa fanını egzoz kısmına, önceden egzoz fanı olan fanı da üst kısma ekledim yani toplamda 2 egzoz, 3 giriş fanı bulunmakta.

Kullandığım işlemci, Ryzen 5 3600X. Voltaj ve frekans ayarlarım ise şu şekilde; 1.2 V base, +0.15 V offset voltage, 4.3 GHz. Diğer sistem bileşenlerim;
ASUS B450M Dragon
Teamgroup 8x2 16 GB 3200 MHz RAM bellek
ASUS Dual Evo OC RTX 2060 6 GB
Sharkoon SHP650 v2 Güç Kaynağı
Adata Swordfish 512 GB M.2 SSD

Test için Cinebench R23'ün çoklu çekirdek testini kullandım ve HWINFO64 yazılımı üzerinden sıcaklıkları takip ettim. Sonuçlar şu şekilde;

Arctic MX-4
-Maksimum sıcaklık 77.6 derece.
-Boştaki sıcaklık 43 derece.
-Çoklu çekirdek puanı, 9892.

Maxtor CTG8
-Maksimum sıcaklık 73.8 derece.
-Boştaki sıcaklık 41 derece.
-Çoklu çekirdek puanı, 9989.

İlk incelemem olduğu için tecrübesizim bu konuda. Bir kusurum olduysa affola. Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Herkese iyi sosyaller!

Son düzenleme:
Oda sıcaklığı ve sistem özellikleri gibi bilgileri belirtip daha iyi bir inceleme yapabilirdiniz.

Ama sonunda Artic MX-4 harici bir inceleme gördüğüm için mutluyum umarım insanlar artık MX4 dışında da kaliteli macunlar olduğunu anlar.
Oda sıcaklığını ölçecek ekipmanım yok maalesef ama İstanbul'da ikamet ediyorum ve yaz ayındayız. Buradan tahmini bir oda sıcaklığı çıkar diye tahmin ediyorum. Diğer sistem bileşenlerini de ekledim. Teşekkürler değerli yorumunuz için.

İnceleme gayet güzel olmuş , mx-4'e alternatif olabilecek bi macuna benziyor. Bir de uzun kullanım testi olursa tadından yenmez. Mâlum bu tarz macunlarda sıkıntı uzun süre kullanımda ortaya çıkabiliyor.
Kesinlikle güncelleme yapacağım, merak etmeyin.

Biz 2 arkadaş laptoplarımızın termal macununu yenilemeyi düşünüyoruz. 1 tüp 2 laptop için yeter mi acaba yoksa 2 tüp mü almalıyız.

1 tüp fazlasıyla yeterli olacaktır. Birkaç kere bile değiştirebilirsiniz. Laptoptkai çipler daha küçük oldukları için masaüstü işlemcilere sürdüğümüz kadar sürmeye gerek olmuyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu video rehberliğinde termal macun yenilemesi yapabilirsiniz. Videoda izopropil alkol kullanılmış fakat zorunlu bir şey değil. Kuru peçete veya ıslak mendille de olur. Islak mendil kullanacaksanız sildikten sonra kurutmak için basınçlı hava tutmanızı öneririm. Bunu fön makinesi ile de yapabilirsiniz. Son olarak bazı termal macunlar dizüstü bilgisayarlarda pump diye tabir ettiğimiz bir hadise ortaya çıkarıyor. Bu durum oluşunca termal macun işlevini yüksek oranda yitiriyor. Benim bu termal macunu bir dizüstü bilgisayarda deneme şansım olmadı ne yazık ki bunu test edemedim.

1 tüp fazlasıyla yeterli olacaktır. Birkaç kere bile değiştirebilirsiniz. Laptoptkai çipler daha küçük oldukları için masaüstü işlemcilere sürdüğümüz kadar sürmeye gerek olmuyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu video rehberliğinde termal macun yenilemesi yapabilirsiniz. Videoda izopropil alkol kullanılmış fakat zorunlu bir şey değil. Kuru peçete veya ıslak mendille de olur. Islak mendil kullanacaksanız sildikten sonra kurutmak için basınçlı hava tutmanızı öneririm. Bunu fön makinesi ile de yapabilirsiniz. Son olarak bazı termal macunlar dizüstü bilgisayarlarda pump diye tabir ettiğimiz bir hadise ortaya çıkarıyor. Bu durum oluşunca termal macun işlevini yüksek oranda yitiriyor. Benim bu termal macunu bir dizüstü bilgisayarda deneme şansım olmadı ne yazık ki bunu test edemedim
Merhaba. Konuyu hortlatıyorum ama kullanım gözlemleriniz-deneyimleriniz nasıldı? Çabuk kurudu mu, ısı iletme performansı iyi miydi vs. bildiklerinizi öğrenmek isterim. Bu arada tavsiyelerinizi de almaktan memnuniyet duyarım🙂 laptop için kullanıcam.

Merhaba. Konuyu hortlatıyorum ama kullanım gözlemleriniz-deneyimleriniz nasıldı? Çabuk kurudu mu, ısı iletme performansı iyi miydi vs. bildiklerinizi öğrenmek isterim. Bu arada tavsiyelerinizi de almaktan memnuniyet duyarım🙂 laptop için kullanıcam.
Merhaba, henüz kuruyacak kadar kullanamadım. Isı iletim performansı da oldukça iyi. Şu anda R5 5600 ile kullanıyorum. Boşta ve internette gezinirken 35-40 arası. Oyun içinde de oyuna göre 45-55 arası değişiyor. Bu değerler 1.2V 4.6 GHz O.C. için. Laptoplarda işler değişebilir ama ben macunun kıvamının örnek teşkil etmesi açısından MX-4'e göre biraz daha katı kıvamlı olduğu için pump out olmayacağı kanaatindeyim. Benim fikrim iyi performans göstereceği yönünde. Ama alacaksanız bunun bir üst modeli olanı alın. Link;

Yeni konular

Geri
Yukarı