Maxwell'in insanların gözünü kör etmesi

Benim konuyu açma sebebim R9 290/290X değil ; R9 270X, 280, 285 gibi orta segmentte bulunan kartlar. Bazı kişiler ısrarla "Biz Nvidia'cıyık bırakmayız ben R9 285 yerine 200TL fazla verip 960 ile aynı performansı almaya razıyım" gibi şeyler söylüyorlar tabi böyle söylemiyorlar fakat demek istedikleri o oluyor.

Ben konu dışına çıkmadan kendimi fikrimi söyleyeceğim. :) GTX 960'ın toplam çektiği yük 120 watt. GTX 770'in toplam çektiği yük 230 watt. Aralarındaki fark 10 FPS'ye kadar çıkabiliyor. GTX 770'de DX12'ye destek alacak. Zaten bize sunulan DX12 testleri bir kaç hafta öncesine kadar hep DX11.2 üzerinden yapılan testlerdi. "Vaybeeeee. Ne kadar güzel performans veriyor" dediğimiz testler DX11.2 üzerinden yapılmış DX12 testleriydi. Ben Kepler kartların DX12 desteği konusunda kullanıcıları üzeceğini pek sanmıyorum.
Ayrıca Maxwell'in içerisinde barıdırdığı teknolojileri Kepler de kullanabiliyor. Hanginiz Kepler kartınız ile HairWork, nVidia Shadow quality ve DSR gibi özellikleri kullanamıyor?

GTX 960 daha uzun ömürlü olacak ve daha uzun zaman güncel sürücü desteği alacak diyen insanlara bu sözüm. Bu iki kartın akıcı oyun deneyimi sunması en fazla 5 sene sürer diye düşünüyorum. 5 sene sonra her iki ihtimalde de kartınızı değiştirmek zorunda kalacaksınız. GTX 960 isterse 10 yıl yaşasın ve sürücü desteği alsın. Artık oyunları akıcı şekilde oynatamayan bir kart olacak 5 sene sonra. Ben bu etmenleri göz önünde bulundurarak GTX 770 almanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Tabi fiyatlar birbirine çok yakın olduğu sürece. İlla ben DX12'ye %100 destek veren bir kart alacağım derseniz R9 285 alınız.

Güç kullanımından pek anlamam ama 100 watt fazla kullanımdan da elektrik faturasının 100 lira fazla geleceğini sanmıyorum. :)
Ayrıca İntel ve Nvidia teknoloji pazarını ele geçirdiği için şu an İntel ve Nvidia pahalı. Ama AMD öyle değil.
Çünkü imal ettikleri ana kartlar , ekran kartları gibi şeyler hep ellerinde kalıyor ki bu da o ana kartların , ekran kartlarının ucuza gitmesine sebep oluyor.
Yani AMD ucuz diye korkmayın bu sebep var ortada eğer bilmeyen arkadaşlar varsa öğrenmiş olsunlar diye yazdım.
Kolay gelsin iyi forumlar.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı