MBPS ölçümü ile 1 saniyede ortalama kaç KB/MB dosya indiriyorsunuz?

kablonet 100mb var, fakat şu ana kadar speedtest de 60 ı göremedim. İndirme hızımda genelde epic 2mb, steam de 3mb sn yede ....

Öncelikle konu başlığından da görmüş olduğunuz üzere, bu konumun öncelikle çok yararlı olacağını düşünüyorum ve başlıktan da anlayacağınız üzere, MBPS hızınıza göre saniyede ne kadar büyüklükte veri indiriyorsunuz bunun tablosunu ve mantığını sizlere göstereceğim.

Öncelikle anlamanız gereken şey, 1 MBPS = Saniyede 1 MB veri indirimi demek değildir. 1 MBPS = 128 KB veriye eşittir. Yani eğer indirme hızınız 1 MBPS ise, saniyede 128 KB veri indirirsiniz. Tabii bu değerler ortalama değerlerdir. Sizin hızınız örneğin 1 MBPS değil de, 1.5 MBPS olabilir. Örneğin 1.5 MBPS indirme hızınız varsa, saniyede 192 KB veri indiriyorsunuz demektir. Unutmayın, bu değerler ortalama değerlerdir. Hiçbir zaman internet hızınız %100 stabil kalmaz. Bazen çok ufakta olsa hız değişimi yaşanabilir. En stabil internet veri akışı gerçekleşirken bile, ufak tefek dengesizlikler olabiliyor.

Bu arada indirme yaparken eğer internet hızınız yüksek ise bile eğer yavaş indirme söz konusu ise, sorun indirmeyi yaptığınız sunucudan kaynaklanıyordur veya para isteyen indirme sitelerinden indirme yapıyorsunuz demektir. Bu aşağıdaki veriler sadece indirme hızı limiti olmayan, Google Drive ve bunun gibi size asla indirme konusunda en ufak bir kısıtlama sunmayan ve karşı tarafın da 1000 MBPS'den daha yüksek yükleme hızına sahip yükleme hızına sahip olan siteler için geçerlidir.

İnternet Yükleme hızınıza göre, saniyede yapılan veri alışı veya verişi. (Download ve Upload):

İndirme (Download) (Ortalama)

Yükleme (Upload) (Ortalama)

Saniyede yapılan veri alımı/verimi (Ortalama)

1 MBPS

1 MBPS

128 KB

3 MBPS

3 MBPS

384 KB

5 MBPS

5 MBPS

640 KB

10 MBPS

10 MBPS

1.28 MB

20 MBPS

20 MBPS

2.56 MB

35 MBPS

35 MBPS

4.48 MB

50 MBPS

50 MBPS

6.40 MB

100 MBPS

100 MBPS

12.80 MB

1000 MBPS

1000 MBPS

128 MB

Görmüş olduğunuz üzere, en yüksek fiber altyapılarda görülen 1000 MBPS hız bile saniyede en fazla 128 MB veri akışı gerçekleştirebiliyor. :)

Bu arada bütün hesaplamaları kendim yapmış bulunmaktayım. Herhangi bir kaynaktan çalınmış bir bilgi söz konusu değildir.
Daha dün TürkTelekom üzerinden 16 MBPS den 100 MBPS'ye internet paketimizi yükselttik, fakat hız testinde benim bilgisayar 3 MBPS alıp ortalama 400 KB indirme yapıyor, babamın bilgisayarında ise 35 MBPS indirme hızı olarak görünüp saniyede 5 MB indirme hızı var. Bunun nedeni nedir? Bizi mi kazıklıyorlar acaba?

Daha dün TürkTelekom üzerinden 16 MBPS den 100 MBPS'ye internet paketimizi yükselttik, fakat hız testinde benim bilgisayar 3 MBPS alıp ortalama 400 KB indirme yapıyor, babamın bilgisayarında ise 35 MBPS indirme hızı olarak görünüp saniyede 5 MB indirme hızı var. Bunun nedeni nedir? Bizi mi kazıklıyorlar acaba?
Başka cihazdan 35 Mbps hız görüyorsanız, o zaman sorunun internet servis sağlayıcısından kaynaklandığını söylemek zor. Sorunun kaynağından emin olamadım ama bilgisayar kaynaklı sorun olduğunu düşünüyorum. Kablolu testler de yapınız. WiFi kullanacaksanız en az 5 GHz WiFi ağından hız testi yapınız. Mobil cihazları üzerinden ise Ookla SpeedTest uygulamasını Google Play'den indirip, testi o uygulama üzerinden yapınız.

Başka cihazdan 35 Mbps hız görüyorsanız, o zaman sorunun internet servis sağlayıcısından kaynaklandığını söylemek zor. Sorunun kaynağından emin olamadım ama bilgisayar kaynaklı sorun olduğunu düşünüyorum. Kablolu testler de yapınız. WiFi kullanacaksanız en az 5 GHz WiFi ağından hız testi yapınız. Mobil cihazları üzerinden ise Ookla SpeedTest uygulamasını Google Play'den indirip, testi o uygulama üzerinden yapınız.
Uygulama üzerinden hız testi yapıyorum zaten, bu arada daha demin babamın bilgisayarında hız testi yaptık indirme hızı 70 MB çıktı, bu güzel bir rakam ama eksik gibi duruyor. İkimizin bilgisayarı da neredeyse yan yana denilebilecek kadar uzaklıkta, aynı bağdaştırıcıları kullanıyoruz üstelik, ilginç bir durum.

Yeni konular

Geri
Yukarı