MBR Windows kurulu HDD'den veri kurtarma

SolidSnake[T-P]

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar sayın Technopat kullanıcıları benim ilginç bir problemim var. Yaklaşık bir ay önce eski bilgisayarımın anakartı yandı kondansatör'leri patladı ve bir Daha'da bilgisayarım açılmadı, bu yüzden'de yeni bir bilgisayar topladım yaklaşık bir aydır'da sorunsuz bir şekilde kullanmaktayım. Önceki bilgisayarım UEFI desteği olmadığı için MBR olarak Windows 10 kurulumu yapmıştım yeni bilgisayarım ise GPT UEFI kurulu. İnternetten araştırdığım kadarıyla çakışma oluyormuş ve olduda HDD taktım SATA 1'e bağladım anakarta Windows olması gerekenden yavaş açıldı M.2 SSD olduğu halde ve hata ile karşılaştım Windows düzgün başlatılamadı diye açıldığı anda ve ekran gidip gelmeye başladı ama HDD'yi görmüştü hatta kullanıcılar'dan kendi belgelerime kadar gelmiştim fakat aniden görüntü gitti ve Intel sürücüsü hata verdi siyah Ekran'da kaldı. Bende hemen bilgisayarı kapatıp SATA kablosunu söküp tekrar çalıştırınca çok hızlı bir şekilde Windows açıldı ve sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam ettim. Şimdi ben buradan nasıl verilerimi kurtarırım ve akabinde nasıl hard Disk'i sıfırlayıp GPT yaparım. Yardımlarınızı bekliyorum iyi günler.

Önceki bilgisayarımın sistem bilgileri.

Pro 2000 kasa.
460 watt PSU.
AMD Athlon 64 X2 4200+
Sapphire HD 6570 2 GB 128 bit.
2 GB 810 MHz OCZ RAM.
1 TB Toshiba HDD.
MSI-K9VGM-V anakart.

Şimdi mevcut kullandığım bilgisayarımın sistem bilgileri.

Performax oasis 650W 80+ Bronze.
H510M Pro.
i3-10100
8 GB DDR4-2667, Patriot Memory (pdp systems) 3200 C16 series.
M.2 SSD Kingston rbusNS8154P3128gj1, 119,24 GB.
UHD 630 graphic Card.

Boot seçeneği legacy olarak boot kısmında ayarlanabiliyor olması lazım. Bu şekilde direk elinizdeki diskten sistemi açabilirsiniz. Ha sistem stabilitesi kötü olur. Ama yine de ulaşırsınız.

Boot seçeneği legacy olarak boot kısmında ayarlanabiliyor olması lazım. Bu şekilde direk elinizdeki diskten sistemi açabilirsiniz. Ha sistem stabilitesi kötü olur. Ama yine de ulaşırsınız.
Elimdeki anakart legacy desteklemiyor maalesef. Güvenli mod'da açmayı denesem yine windowslar ve sürücüler çakışıp yine siyah ekrana atarmı acaba?.

BIOS'a girip boot sekmesinin fotoğrafını gönderir misiniz? Desteklemesi lazım.
Buldum varmış fakat save changes and restart dedikten sonra tekrardan sıfırlıyor ayarları bios UEFI oluyor
IMG_20220219_213219.jpg

İşte sırf ayarları kabul etmeyip sıfırladığı için MSI benim sinirimi bozuyor.

Peki flash belleğe Linux dağıtımını yazdırmanız mümkün mü? Linux Mint yükleyip yazdırın. Sonrasında verileri kurtarırsınız.

Başka bir diske veya SSD'e kurulum yapılacak değil mi? Yoksa kurtarılan disk üzerine mi?

İşte sırf ayarları kabul etmeyip sıfırladığı için MSI benim sinirimi bozuyor.

Peki flash belleğe Linux dağıtımını yazdırmanız mümkün mü? Linux Mint yükleyip yazdırın. Sonrasında verileri kurtarırsınız.

Başka bir diske veya SSD'e kurulum yapılacak değil mi? Yoksa kurtarılan disk üzerine mi?

M2 SSD'de şuan GPT olarak Windows 10 yüklü. 1 TB Toshiba HDD'de ise MBR olarak Windows 10 yüklü ben 1 TB HDD içindeki verileri alacağım ilk etap'ta daha sonrasında ise GPT olarak formatlayıp depolama alanı olarak kullanacağım Windows yada herhangi bir OS kurmayacağım sizin dediğiniz yöntem Live USB Ubuntu'dimi bu şekilde veri kurtulabiliyorsa elimde 32 GB Sandisk mevcut denerim.

Ben işletim sistemi yoksa diye söylemiştim onu. Disk yöneticisine geldiğinizde MBR olan kısmı GPT şekline dönüştürün. Diskin üzerine sağ tık ile ayarın çıkması lazım. Tabii disk yönetiminde gözüküyorsa.

Ben işletim sistemi yoksa diye söylemiştim onu. Disk yöneticisine geldiğinizde MBR olan kısmı GPT şekline dönüştürün. Diskin üzerine sağ tık ile ayarın çıkması lazım. Tabii disk yönetiminde gözüküyorsa.
İşte onu yapamıyorum çünkü HDD'yi bağlayıp boot edip windows açılınca üst üste hata vermeye başlıyor sürücüler çakışıyor büyük ihtimalle ekran gidip geliyor intel ekran kartı hata verip siyah ekrana düşüp kitleniyor pc. HDD söküp boot edince herhangi bir problem yok düzgün çalışıyor pc.

Yeni konular

Geri
Yukarı