MBR Windows kurulu HDD'den veri kurtarma

SolidSnake[T-P]

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar sayın Technopat kullanıcıları benim ilginç bir problemim var. Yaklaşık bir ay önce eski bilgisayarımın anakartı yandı kondansatör'leri patladı ve bir Daha'da bilgisayarım açılmadı, bu yüzden'de yeni bir bilgisayar topladım yaklaşık bir aydır'da sorunsuz bir şekilde kullanmaktayım. Önceki bilgisayarım UEFI desteği olmadığı için MBR olarak Windows 10 kurulumu yapmıştım yeni bilgisayarım ise GPT UEFI kurulu. İnternetten araştırdığım kadarıyla çakışma oluyormuş ve olduda HDD taktım SATA 1'e bağladım anakarta Windows olması gerekenden yavaş açıldı M.2 SSD olduğu halde ve hata ile karşılaştım Windows düzgün başlatılamadı diye açıldığı anda ve ekran gidip gelmeye başladı ama HDD'yi görmüştü hatta kullanıcılar'dan kendi belgelerime kadar gelmiştim fakat aniden görüntü gitti ve Intel sürücüsü hata verdi siyah Ekran'da kaldı. Bende hemen bilgisayarı kapatıp SATA kablosunu söküp tekrar çalıştırınca çok hızlı bir şekilde Windows açıldı ve sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam ettim. Şimdi ben buradan nasıl verilerimi kurtarırım ve akabinde nasıl hard Disk'i sıfırlayıp GPT yaparım. Yardımlarınızı bekliyorum iyi günler.

Önceki bilgisayarımın sistem bilgileri.

Pro 2000 kasa.
460 watt PSU.
AMD Athlon 64 X2 4200+
Sapphire HD 6570 2 GB 128 bit.
2 GB 810 MHz OCZ RAM.
1 TB Toshiba HDD.
MSI-K9VGM-V anakart.

Şimdi mevcut kullandığım bilgisayarımın sistem bilgileri.

Performax oasis 650W 80+ Bronze.
H510M Pro.
i3-10100
8 GB DDR4-2667, Patriot Memory (pdp systems) 3200 C16 series.
M.2 SSD Kingston rbusNS8154P3128gj1, 119,24 GB.
UHD 630 graphic Card.

SSD üzerinden boot edip diskten verileri almaya çalışın. Bu şekilde gözükmesi lazım.
SSD üzerinden boot ediyorum HDD seçeneği çıkmıyor bile otomatik olarak SSD içindeki windows'u görüp boot ediyor. Ettiği gibide dediğim gibi sürekli hata verip siyah ekrana düşüyor mecburen bilgisayarı kapatıp HDD'yi anakartın üzerindeki sata'dan söküp tekrar boot ediyorum problem olmuyor düzgün bir biçinde çalışıyor. Acaba HDD arızalandımı onu düşünmeye başladım çünkü eski bilgisayarımın anakartındaki kondansatörleri patladı zararmı gördü HDD'de böyle yapıyor yoksa HDD'nin içindeki sürücülermi çakışıyor anlamış değilim.

Şimdi şöyle bir şey denemenizi isteyeceğim. SSD ile HDD takılı değilken boot edin ve sistemi açın. Sonrasında HDD'i takarak verileri almayı deneyin.
Onu'da denemiştim satın aldığım zaman bilgisayarı SSD gelmemişti bende HDD içindeki windows ile boot edeyim dedim ama dediğim gibi MBR Windows olduğu için ve MSI Legacy yapmadığı için Boot bile atmıyordu bilgisayar açıldığı gibi direk Bios'a atıyordu. O yüzden dedim sadece UEFI destekliyor diye.

Pardon özür dilerim peki bir problem yaratır mı sistem çalışırken anakarta HDD'nin SATA kablosunu takmak.

Sorun yaratmaz. Çok yapmışlığım var bu işlemi. Hatta bir keresinde istemeden (yanlışlıkla) işletim sisteminin çalıştığı diski bile çıkarmışlığım var 😅

Sorun yaratmaz. Çok yapmışlığım var bu işlemi. Hatta bir keresinde istemeden (yanlışlıkla) işletim sisteminin çalıştığı diski bile çıkarmışlığım var 😅
Merhabalar sorunu çözdüm sizin önerdiğiniz yöntemlede maalesef olmadı farklı bir yöntem sonucu chkdsk /r komutu verdim oradaki bazı dosyaları düzeltti akabinde restart atınca yine 20 sn gibi uzun sürede açıldı fakat görüntü gidip gelme vb gibi durumlar oluşmadı birde sata 1'e taktım sata 3'deydi HDD. Şimdi ise farklı bir sorunum var 80 gb'lık bir linux bölümü ayırmıştım oraya erişim sağlayamıyorum Windows 10 21H2 sürümü yüklü ext4'e erişim gelmişti ama giremiyorum varmı bildiğiniz bir yöntem ?

Flash belleğe Linux dağıtımını Rufus ile yazdırarak normal işletim sistemi olarak çalıştırın. Bu şekilde verilere ulaşırsınız.
Onuda halletim şimdi :D linux reader diye bir program buldum ext4'ü sadece read/copy olarak açıyor onuda halletim. Şimdi format atacağım HDD'ye ve sadece depolama alanı olarak kullanacağım bunu nasıl yapabilirim su şekilde gözüküyor. İstediğim şey şu SSD Windows 10 yüklü durumda HDD ise depolama alanı olacak ve SSD'ye format atmak istediğimde HDD'ye depolayıp dosyalarımı format sonrası oradan alabilecek şekilde ayarlamak istiyorum. Resimler ektedir.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    329,3 KB · Görüntüleme: 12
  • 2.jpg
    2.jpg
    285,2 KB · Görüntüleme: 19
  • 3.jpg
    3.jpg
    180,5 KB · Görüntüleme: 17
  • 4.jpg
    4.jpg