Mekatronik mühendisliği okunur mu?

Ldn9118a

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, tercih yapacağım ve sıralamama göre gidebileceğim yerler Pamukkale Üniversitesi ve İzmir Ekonomi'de %50 burslu mekatronik mühendisliği var. Bilgisayar veya yazılım mühendisliği tutmuyor ama mekatronik mühendisliği okuyarak yazılım alanına yönelebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum selamlar. Öncelikle sana lisede tanıştığım çok yakın bir arkadaşımdan örnek vermek istiyorum. Hatırladığım kadarıyla kendisi %75 veya %25 burslu olarak Atılım Üniversitesi'nde okuyor. Bölümü çok severek yazdı. Hala da seviyor. Ancak devlet üniversitelerinde bu bölüm çok az olduğu için sıralaması dahilinde belirttiğim üniversitede paralı okuyor. Sınavlarda kalmaları için ellerinden geleni yapıyorlar. Çünkü kaldığı takdirde dönemi uzayacak ve üniversiteye daha çok para akışı sağlanacak. Depremden sonra bile YÖK'ün kararlarına uymamak için ellerinden geleni de yaptılar. Örneğin normalde bir vize bir final olan syllabusunu sırf online, bu öğrenciler geçer diye yaptıkları bir kötülük var. Vize sayısını ikiye çıkartıp online vizenin not yüzdesini %5'e çekiyorlar. Yüzyüze de vize koyup onu da %25 yapıyorlar. Finalde de durum aynı. Normalde YÖK vize ve finallerin online yapılmasına karar vermişti. Bu burslu okuma soruna bir cevabımdı. Bir diğeri ise bana kalırsa ne istiyorsan onu oku. Çünkü ben de istemediğim halde inşaat mühendisliğini yazmıştım. Sonra psikolojim çok bozuldu, 60k ile girdiğim bölüm ertesi sene 180k'ya çıktı. Zaten stajımı da yaptıktan sonra piyasayı görünce karalar bağladım. Yatay geçiş ile endüstri mühendisliğine geçiş yaptım. Şuan çok memnunum. Diyeceğim o ki sevdiğin bölümü oku. Mekatronikten de yazılıma geçiş neden olmasın tabii ama bilgisayar/yazılım/endüstri gibi bölümlerden bu geçişler çok daha kolay.

Yeni konular

Geri
Yukarı