Memnun kalınmayan laptop nasıl iade edilir?

Gregorz Brzecz.

Kilopat
Merhaba, 1 Eylül tarihinde Hepsiburada üzerinden MacBook Pro satın aldım, 8 GB RAM'li modelinden memnun kalmadığım için iade edip 16'ya geçmek istiyorum. Hepsiburada ile görüştüğümde sadece kafa karışıklığına sebep oldular. 14 günlük cayma hakkımı kullanmak için neler yapmam gerekiyor, iade edemez miyim?

Servisle görüştüğümde servis iade raporu diye bir şey yok ürününüz sorunsuz olduğu için iade kabul etmeliler dendi bana.
Satıcı ile irtibata geçip yüksek ram'li modeli almak istiyorum derseniz yardımcı olacaklarını düşünüyorum. Veya herhangi bir serviste ram ilavesi yaptırabilirsiniz. Ram yükseltme garanti dışına çıkmıyor.

Eğer satıcıyla direkt iletişime geçme imkanın varsa ürünü gönderip 16GB modeliyle değiştirebilirsin üstüne para ekleyip. Yanlış görmüşüm ya da 16 GB aldım sandım dersin. Olmazsa iadeyle uğraşırısın.
Satıcı direkt hepsiburada hocam.
Satıcı ile irtibata geçip yüksek ram'li modeli almak istiyorum derseniz yardımcı olacaklarını düşünüyorum. Veya herhangi bir serviste ram ilavesi yaptırabilirsiniz. Ram yükseltme garanti dışına çıkmıyor.
RAM yükseltme yapılamıyor maalesef M1 çiplilerde çipe entegre geliyor bellekler.

Ürün alırken muhtemelen aldığını yerdeki hizmet sözleşmelerini okumadan alıyorsunuz. Her sitenin kendi hizmet sözleşmesi bulunuyor. Örneğin hepsiburadanın hizmet sözleşmesi ;

Satın aldığınız ürünü, kargodan teslim aldığınız günden itibaren 14 gün içinde Hepsiburada’ya başvurarak iade koşulları dahilinde, kargo bedeli ödemeden ücretsiz olarak kolayca iade edebilirsiniz.

İade Koşulları:

Ürünlerin cayma hakkı dahilinde iade alınabilmesi için;
arrow-right.svg

Satın alınan ürünün orijinal kutusunda, ambalajı açılmamış ve zarar görmemiş olması,
arrow-right.svg

Tüm tamamlayıcı aksesuarları ile birlikte olması,
arrow-right.svg

Varsa hediye olarak verilen promosyonlu, kampanyalı ürünlerle birlikte aynı anda hasarsız ve eksiksiz gönderilmesi gerekir. Kurumsal firma alışverişinizde faturanızla birlikte gönderilmelidir. Bireysel alışverişinizde faturaya ihtiyaç duyulmamaktadır.
arrow-right.svg

Kurumsal firma alışverişinizde faturanızla birlikte gönderilmelidir. Bireysel alışverişinizlerinizde faturaya ihtiyaç duyulmamaktadır.
''Ambalajı açılmamış'' olması ibaresi kanunla bana verilen hakkın önüne geçtiği için geçerli sayılmıyor.
Yersen diye yazdıkları bir madde. Hepsiburada bünyesinde kim bilir kaç avukat çalışıyor. Ceza almadan, yasal olarak seni bir şekilde iade etmemeye ikna edecek maddeleri yazmak için kim bilir kaç kişi kaç gün kafa patlattı.

Vermiş olduğum linkte kanunların bana verdiği haklara bakarsak kutuyu açmamam gerektiğini belirten bir ibare yok.

''Ambalajı açılmamış'' olması ibaresi kanunla bana verilen hakkın önüne geçtiği için geçerli sayılmıyor.
Yersen diye yazdıkları bir madde. Hepsiburada bünyesinde kim bilir kaç avukat çalışıyor. Ceza almadan, yasal olarak seni bir şekilde iade etmemeye ikna edecek maddeleri yazmak için kim bilir kaç kişi kaç gün kafa patlattı.

Vermiş olduğum linkte kanunların bana verdiği haklara bakarsak kutuyu açmamam gerektiğini belirten bir ibare yok.
Açıkça özellikleri belirtilmiş bir ürünü açıp kullanıp iade edemezsin malesef. Şöyle ki size açılmış ve kullanılmış bir bilgisayar gönderseler satın alırmısınız? Tabi ki hayır diyeceksiniz. Peki o ürün ne olacak zararına satış yapmayacaklarına göre iade söz konusu olmayacak. Her ne kadar Tüketiciyi koruma kanunu var ise satıcının da belli hakları mevcut. Tekrar satışa konulamaz ibaresi o yüzden konulmuş. Daha önce de belirttiğim gibi her firmanın kendi sözleşmesi mevcut ve hepimiz üşenip okumadan satın alıyoruz. Bu da satış yapan firmaların istediği ürünü iade alıp istediğin almamasına sebep oluyor. Bu konu ile ilgili daha önce bir makale paylaşmıştım. Memnun kalınmayan ürünü iade etme hakkı olmalı bence de. Ama bir ürün alırken ürün hakkında araştırma yapılmalı gerekirse Showroomlar da test edilmeli alırken.

Merhaba. Cayma hakkı sadece kullanılmamış yani paketi açılmamış ürünler için geçerlidir. Ürün kullanılmış olduğundan iade almazlar bilginize.
Hiç bir alakası yok, İpad Pro'nun 12K+ modelini aldım ve kullanıp beğenmediğim için geri gönderdim.

Benzer durumu bir dizüstü bilgisayarda da yaşadım.

Geri
Yukarı