MEMORY_MANAGEMENT, APC_INDEX_MISMATCH , IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL mavi ekran hataları

İşletim sistemi
Windows 10

jakomate

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese iyi günler dilerim, öncelikle sorunumu anlatmak ile başlayayım. Bir ay önce işlemci RAM anakart gibi parçalarımı upgrade ettim, eski bilgisayar parçalarım ile de son zamanlarda mavi ekran hatası almaya başlamıştım artık ömürleri değiştirdiği için parçaları değiştirdim.

Ne yazık ki çok fazla sayıda mavi ekran hatası alıyorum, bilgisayar masaüstünde boştayken alıyorum, Chrome'da bir sekmeye tıklayınca alıyorum, Word kullanırken bile mavi ekran hatası almaktayım. Teker teker donanımları çıkartıp hard diskleri, SSD'lerimi her bir donanımımı söküp denediğim halde yine mavi ekran yiyorum.

Windows Update'lerim yapılı, en güncel driverler kurulu, Realtek Audio'yu kaldırdım gene çözüm bulamadım. Memtest86'yı iki kere yaptım herhangi bir sorun çıkmadı, temiz kurulum yaptım gene düzeltemedim, overclock kullanmıyorum, sadece RAM'lerim 3200 MHz'de çalışmakta XMP devrede. Yabancı kaynaklarda her yerde araştırmama rağmen hiçbir çözüm bulamadım sürekli dosyaları temizleyip hatayı düzeltmeye çalıştığım, içinde elimde sadece dün geceden beri olan 3 tane minidump dosyam bulunmakta. Şimdi sizlere onları yükleyeceğim. Yardımlarınız uğraşlarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

AMD Ryzen 5 3500x 3.6GHz 7 65W işlemci
Gigabyte B450M S2H anakart.
G.Skill 16 GB (2x8GB) flare X 3200MHz CL16 DDR 4 Dual kit RAM.
ASUS GeForce GTX 1050 Ti Expedition.
XPG 256 GB Spectrix S40G gen 3x4 M.2 SSD.
WD 1 TB hard disk.
600W PSU (markasını bilmiyorum)

En güncel minidumplar aşağıdadır.

27 Kasım 2020 tarihli BSOD (mavi ekran) hatalarım.
Hatanın kaynağını bulduğumu düşünüyorum windgb ile minidump dosyalarımı açtığım sırada gözüme bir şey çarptı;

PROCESS_NAME: Battle.net.exe.
SYMBOL_NAME: Nt! Kipagefault+469.
MODULE_NAME: NT.
IMAGE_NAME: ntkrnlmp.exe.
IMAGE_VERSION: 10.0.19041.630.
STACK_COMMAND:. Thread;. Cxr; KB.
BUCKET_ID_FUNC_OFFSET: 469.
FAILURE_BUCKET_ID: AV_NT! Kipagefault.

PROCESS_NAME: LeagueClientUxRender.exe
MODULE_NAME: hardware
IMAGE_NAME: hardware_ram

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimi sonarım forumda aktifim yanıtlarınıza hemen geri dönüş yapacağım.

Bellekleri tek tek, XMP açık ve kapalı olacak şekilde Memtest86 ile test edin. Toplamda 4 kez daha test yapın yani. Bir belleği çıkarın, XMP açık test yapın. Sonrasında XMP kapalı test yapın. Aynısını diğer bellek için de uygulayın. Memtest'te yine sıkıntı çıkmaz ise XMP kapalı olarak sisteminizi kullanın bir süre.

Sfc yi çok fazla denedim hiç hata bulup düzeltmedi formattan önce bir kere düzeltmişti, lan sürücüsünü az önce güncellemiştim tekrar yapıyorum. Memtest'i de yapacağım birazdan.

Az önce tekrardan bir mavi ekran yedim onun minidump dosyalarını da size şimdi gösteriyorum.

Söylemeyi unuttuğum bir ayrıntı daha var bilgisayar önce dondu sonra mavi ekran yedi.

1) BIOS sıfırlayın. Bu arada dosyalardan birinde F60c sürümüne geçiş yapmışsınız. O sürümde iseniz durmayın. Sanırsam geri F51 sürümüne geçiş yapmışsınız. Yine de BIOS'u sıfırlayın ve XMP vb. RAM profillerini aktifleştirmeyin.

2) Ekran kartı sürücünüzü DDU ile kaldırıp güncel bir sürücü kurun. DDU rehberi aşağıda mevcut.

3) Aşağıdaki rehberi uygulayıp sonucun ekran alıntısını paylaşın.

Teşekkürler şu an Memtest'i yapacağım tekrardan teker teker, DDU dün yapıldı.
Daha önce 11 saat süren bir Memtest yapmıştım artık çok fazla olmaya başladı bu mavi ekran sorunu, hataların neden kaynakladığını şu an minidumplarda göremiyor muyuz?

Gördük ve yazdık. XMP profilinde kullanmanızdan kaynaklı. Açıkçası ben yukarıda XMP aktif olduğunu görmemiştim bile. Dosyalara bakıp konuştum. Bu dediklerimizi uygulayın sorun kalmaz.

Çok teşekkür ederim bu XMP konusuyla ilgili soracağım bir kaç bir şey var ramleri iade etsem yeni ram alsam XMP kullansam bu sorun tekrar karşıma çıkar mı yani XMP siz kullanacağım 2100 MHz ramin bana çok faydası olacağını düşünmüyorum.

Kesin konuşamıyorum ne yazık ki. Bu donanımlar konusunda çok bir bilgim yok. Ben daha çok rapor okumada iyiyim. Bu konuda eminim benden daha iyileri konunuza yazacaktır. Fakat sorun XMP kaynaklı olduğu belli.

Şimdi 2133 MHz veya 2400 MHz civarında XMP devre dışı iken sorun çıkarmıyor ise (Bunu test edip sonucunu bildirin, sorunun kaynağı bu mu diye merak etmekteyim.) RAM'lerin XMP profilinde hata vardır veya bellekteki çipler o zamanlamaları ve frekansı destekleyemeyecek kadar kötüdür. İsterseniz XMP profilinde frekansı 3000 MHz olarak ayarlamayı deneyin. Daha iyi RAM'lerde bu sorunu yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı