Memur maaşı yeterli midir?

Matematik hocam vardı liseden devletten aldığı maaş kadarda özel derslerden alırdı ama tabii ki çok sağlam bir öğretmenlik geçmişi vardı dershanecilik vs.
İyi öğretme lafım yok devletin varı yoğu aksın o öğretmene kaliteli bir nesil yetiştirecek öğretmenin emeğini maddiyatla değerlendiremem. Uzun süren eğitim hayatım boyunca benim unutamadığım üç öğretmen var gerisi boştu.
Ben de öğretmen çocuğuyum babam anca emekli olunca kredi çekip bir ev alabildi, şimdiki öğretmenlere bak altlarında klasik ya Passat ya Corolla, eşi kesin memurdur ve kesin beş yılı doldurmadan evlerini almışlardır.

Merhabalar, aklıma takılan bir soru var biraz abes olacak ama. Acaba memur maaşı refah içinde yaşamaya yeter mi?
Şöyle ki ben bir üniversite öğrencisiyim ve şu an da, atanabilmek adına KPSS çalışmalarında bulunuyorum. Ancak süreklilik arz eden bir "acaba çalıştığıma değecek mi" sorgusu kafamı bir hayli meşgul ediyor. Tek istediğim refah içinde bir hayat yaşabilmek. Örnekleyecek olursam; gidip bir ev alabilmek, hatta almayı geçtim güzel bir 1+1 evde kiraya oturmak da kabulüm. En basitinden, istediğim donanımlara sahip bir PC alabilmek veya istediğim bir a enstürmanını öğrenebilmek veya istediğim bir a şehrine gidip kültürünü tadabilmek lakin bildiğiniz üzere ülkemizde her şeyin fiyatları bir hayli yüksek olduğu için insan bir sorgulamıyor değil. Bu konuyu aileme dile getirdim cevapları "en azından karnını doyurabilecek paran olur sen yine de KPSS çalış" yani yanlış anlaşılmak istemem mazur görün beni ama insanların gerçekten kendi ailemde dahil yaşamak için yaşamaları beni üzüyor. Ben aksine, bir şeyler yapabilmek istiyorum.
İsteklerim abartı mı sizce? Ve memur olan bir kişi bu istekleri yerine getirebilir mi?
Memur olan veya deneyimlemiş, arkadaşlar varsa yorum yapmaları gerçekten benim için çok değerli olur. Teşekkürler.

Benim babam 6000 TL kazanıyor memurluktan 4 kişi yetmiyor vallahi.

Yeni konular

Geri
Yukarı