Merkez bankası faizi azalttı

Bildiğin halkı fakirleştirme politikası bu!

Resmi enflasyon %81. Politika faizi %12. (Ama devlet vatandaştan alacakları için %25 faiz istiyor. Devlet vatandaşa olan borcunu da sadece %9 faizle ödüyor)

Peki halk birikimini parasını enflasyondan nasıl koruyacak? Bankaya yatırsa veya tahvil alsa; parasını enflasyon eritecek. Döviz alsa; MB rezerv satışı yapıyor yükselişi durdurmak için. Faize göre getirisi iyi ama enflasyona göre kötü. Altın asla, yükselişi düşüşü dövize bağlı. Borsa herkesin harcı değil. Spakülatif bir yatırım.

Ne oluyor? Parası olan otomobil veya ev alıyor. Hem de düşük faizle. Yani halkın vergileri zenginlere kredi oluyor. Zengin evi, arabayı ucuza almış oluyor. Peki ev veya araba alamayanlar! İşte onlar da fakirleşiyorlar! Dişlerini sıkıp, tırnaklarıyla kazıyarak arttırdıkları üç kuruş birikimleri pula dönüşüyor.

Ayrıyeten bordroluların ve emeklilerin, resmi enflasyon ile gerçek enflasyon arasındaki fark yüzünden alım güçleri de hızla eriyor.
Hocam Kripto paraya yatırımıda bu metninizde diğer yatırımları net özetlediğiniz şekilde özetleyebilir misiniz lütfen?

Valla paranız varsa Iphone alın açmayın kutusunu koyun kenara. 3 ay sonra satarsınız. Dolardan da / Mevduat Faizinden de / Altından da / Kriptodan da fazla getirisi olur. Benden söylemesi. Ben 4 tane Iphone 14 Pro Max koydum yastık altına. 🤣

YTD. 😉
Çorap-don stoklayıp satsak yine kardayız. 😂

Hocam Kripto paraya yatırımıda bu metninizde diğer yatırımları net özetlediğiniz şekilde özetleyebilir misiniz lütfen?

Kripto gibi dijital yatırım araçlarının koşulları, tamamen global ekonomilere bağlı. Bizim hükümetin, bu piyasa üzerinde sadece yerel bazda düzenleyici etkisi var. Yani yerel borsaları regüle edebilir sadece. Piyasaya doğrudan müdahale etme şansı yok.

Öte yandan, konvansiyonel ekonomistler kripto yatırımlarını spekülatif menkul olarak değerlendiriyorlar. Koşulları diğer menkul yatırımlardan çok farklı.

Kasıtlı olarak yapıldığını düşünüyorum. Tüm dünya faiz arttırımına ya da sabit kalmasına giderken Türkiye faiz dusurmesine gidiyor. Faiz emirle düşmemeli, kendi kendine düşmesi gerekiyor.

Geri
Yukarı