Türkiye Merkez Bankası Faizi %14'te sabit tuttu

Faiz arttırınca kurlar düşüyor mu artısı eksisi nedir hep görüyorum ama bir şey anlamıyorum kısa özet geçebilirse biri çok iyi olur <3

Faiz arttırınca kurlar düşüyor mu artısı eksisi nedir hep görüyorum ama bir şey anlamıyorum kısa özet geçebilirse biri çok iyi olur.
Paranın değeri yükselir, Enflasyon düşer, Yatırımcılar paralarını Faize atar bu sayede tasarruf artar ve Alım Talebi düşmüş olur. Cari açık azalır. Ancak bunun yanında işsizliğe negatif bir etkisi olur. Yatırımlar azalır ve Ekonomik Büyüme yavaşlar.

Faiz arttırınca kurlar düşüyor mu artısı eksisi nedir hep görüyorum ama bir şey anlamıyorum kısa özet geçebilirse biri çok iyi olur <3
Enflasyon ile faizlerin dengeli olması lazım.
Enflasyonun da gerçek halinin ortaya konması ve ÜFE ile TÜFE'nin de dengeli olması lazım.
Devletin bankalara verdiği faizle gerçek piyasa faizinin de dengeli olması lazım.
Piyasadaki gerçek enflasyonu bile gizleyen, üretici ile tüketici arasındaki enflasyonda bile dağ kadar fark olan sistemde bir de bankalara değerinin çok altında faizle para verip iki katı faizle geri alan bir absürdlük silsilesi içinde battıkça batıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti laik bir ülke olduğuna göre nas gibi dini söylemleri bırakmak gerekiyor. Bu şekilde ülke yönetilemez. Enflasyon ve kura karşı faiz aracı kullanılmadığı sürece ekonomiyi eski seviyeye çekemezler, çekemiyorlar.

Geri
Yukarı