Merkez Bankası, politika faizini %12’den %10.5’e indirdi.

Üretici nakite ihtiyaç duyunca bankaya gidemiyor. Ham madde alamayan üretici nasıl üretsin. Geçen sene bu zamanlar nakit dolar kenara koymayan bütün firmalar zor durumda. Bu faizi düşürmenin ben mantıklı bir açıklamasını asla bulamıyorum ama zaten mantık arayarak biz hata yapıyoruz galiba.

Ülke de ucuz bir tek dolar kaldı. Demekten sıkılmadığım doğru sözlerden biri. Dolar 18 TL ama fiyatlandırmalar bunu yalanlıyor. Ürünlerin fiyatlarına göre dolar şu an 25 TL olması gerekiyor. Zamları esnaf kafasına göre yapıyor desek, her ürünün üzerinde fiyat basılı olsa zam sorunu ortadan kalkar. Ama sorun bundan kaynaklı değil. Sabit kur uygulanıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
@Nyaa aslında bu yerli üreticiye destek olsun diye yapılıyor. RTE'nin "Faiz sebep enflasyon sonuç." demesinin sebebi ülkede ürün var ama maliyeti yüksek. Bunu ithal mallar ile mücadele edebilmek için yapıyorlar.
E tabi öyle hikaye anlatınca dinlemesi güzel oluyor da ucuza işçi çalıştıracağız ve düşük teknoloji üretip onun da ara malını dolar ile alıp, montajladıktan sonra euro bölgesine satınca o iş öyle olmuyor. Tabi bunun bir de vergi ve kamu harcamaları kısmı olmak üzere bir sürü diğer değişkeni de var. Kaldı ki TCMB'nin politika faizi ile piyasa faizi de aynı faiz değil.

@Nyaa aslında bu yerli üreticiye destek olsun diye yapılıyor. RTE'nin "faiz sebep enflasyon sonuç." demesinin sebebi ülkede ürün var ama maliyeti yüksek. Bunu ithal mallar ile mücadele edebilmek için yapıyorlar.

Tabii ki o yüzden, hükümet yanlış bir şey mi yapar? Asla yanlış bir şey yapmaz. Yapması ihtimali bile verilemez. Ben zaten bir şey demedim ki. Ekonomi dediğin şey zaten, eee dediğinde olan bir şey. Belli kuralları falan hiç yok. Adamlar boşuna o kadar okul okuyor. Ekonomist olunmaz, doğulur. Bak şimdi ben de ne diyeceğim? Kediler sebep, fareler sonuç diyorum. Yeni kedi ekonomi modeli yarattım. Kedilerin oranını düşürelim ki fareler azalsın. Nasıl harikayım ama?

Dolar kıpırdamadı bile, ya piyasanın haberi yok ya da artık dolar top seviyesini gördü.
Hükümet piyasaya para saçıyor desek, hani kasada dolar yoktu diye düşünürüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı