Mernis sızıntısı yüzünden paranoya

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Olum yalvarırım millete bir yerinizin fotoğrafını internetten göndermeyin ya, bunu anlatmamalıyız yani size. Fotoğrafını bile gönderme, sosyal medya hesaplarını gizli hesapta tut, insanlara soyadını söyleme, yaşını her zaman iki üç düşük veya yüksek olarak söyle, bu kadar. Kimseyle küfürleşme, küfür edene engeli bas, Instagram, Facebook, YouTube gibi platformlardan küfür ediyorsa dava et, bu kadar basit, korkacak bir şey yok.

Abi benim korktuğum tarafı bir tarafımın ifşalanması değil. Bu adamlar tüm sülalenin telefonunu bulup cinayet işleyeceklerini, tecavüz edeceklerini falan söylüyorlar. Bu korkunç değil mi şimdi? Adamlar Instagram'dan rastgele adam bulup bunu yapıyor.

Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi son zamanlarda mernis sızıntıları nedeniyle Türkiye cumhuriyeti vatandaşları zorba bir grup tarafından büyük tehdit altında. Bu adamlar sizin hakkınızda öğrendikleri 1-2 spesifik bilgi ile ailenizi, telefon numaraları, adres bulabiliyor ve çeşitli sistemlere girebiliyorlar. Bundan 1 sene önce ben de Discord'dan birisi ile tanışmıştım, bu Kazakistan numarası kullanıyordu WhatsApp'ta. Birden benim verilerimi attı, aile fertlerimin telefon numaralarını gönderdi. Çok kötü niyetli birisi olduğunu zannetmiyorum öylesine konuştuğum birisiydi 27 yaşındaydı Hollanda'da yaşıyordu her neyse geçti gitti ama şu yaşanan son olaylar nedeniyle çok büyük paranoya kapladı aklımı.

Adamlar CC yapıyor, mernis datasından her şeyinizi bulabiliyor çeşitli sosyal mühendislik teknikleri ile sizi çok büyük bir psikolojik buhranın içine sürüklüyorlar. Sizi bomba diye ihbar ediyorlar ya da ailenize sizin öldüğünüzü, size tecavüz edeceklerini falan söylüyorlar. Bu adamlar bildiğin sosyopat, abartı gelebilir ama bu adamların evinize silahlı saldırı gerçekleştirmeyeceğinin ya da aile fertlerinizi gizlice takip edip taciz etmeyeceğinin herhangi bir garantisi yok.

Bu çocuklar daha çok ufak ve kendilerini sosyopat olarak yetiştiriyorlar. Resmen dünya'dan ve internet aleminden tiksindim. Bu tarz olaylar nedeniyle ruhsatlı tabanca barındırmayı düşünüyorum evimde.

Sizin fikirleriniz ve duygularınızı merak ediyorum, paylaşırsanız sevinirim.
Devlet kesinlikle ağırlığını koyar buna. Hem devlet hem sosyal hayat üzerinden dahi önemli insanların bilgileri çalınmış durumda, bunu nerden öğrendiğimi sorarsanız geçen video izlerken denk geldi karşıma. Ümit Özdağ'ı vs. aramışlar. Ayrıca bu insanlar en fazla 1998'li olmalı, tek yumruğa bakar diyebileceğimiz insanlar olmalı. Aklı başında bir insan böyle şeyler yapmaz çünkü. Ayrıca şahsi düşüncem, sizi aradıklarını düşünün, ailenizi aradıklarını düşünün? Ben olsam taklaya getirirdim açıkçası (!) :D.

TR'de basit bir market bile sizin T.C. Numaranızı veya telefonunuzu istiyor, bu adamları takip edip RAT attıkları zaman basit bir panel olduğu için zaten koruma olmadığı için sizin basit verilerinizi çekebiliyorlar siz bunlara veri sızıntısı diyorsanız siz hayatınızda veri sızıntısı görmemişsiniz.

Marketin senin bilgilerinin istemesini bir kenara bırakırsak senin internette telefon numaran, ikametgâh adresinin bulunması veri sızıntısı değil mi? Ne anlatıyorsun yavrucum sen? Ne iş yapıyorsun, yaptığın işi ne denli yapıyorsun?

Şuan sadece şu sepet uygulamasından bile binlerce insanın kredi kartı bilgilerinin internette gezdiğinden bir haber misin? Çalıştığım yerde komple remail attık biz şifreler aynı diye, sen gerçekten neyden bahsettiğinden haberdar mısın?

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE Ülkenin geldiği bu hal gerçekten üzücü. Güvenlik denen bir şey kalmamış. Annemizin T.C kimlik numarasına kadar her bilgi ortalıkta dolaşıyor. Cidden her gün ülkenin farklı bir yanına üzülüyoruz. Ne zaman adama dönecek bu ülke?

Devlet kesinlikle ağırlığını koyar buna. Hem devlet hem sosyal hayat üzerinden dahi önemli insanların bilgileri çalınmış durumda, bunu nereden öğrendiğimi sorarsanız geçen video izlerken denk geldi karşıma. Ümit özdağ'ı vs. aramışlar. Ayrıca bu insanlar en fazla 1998'li olmalı, tek yumruğa bakar diyebileceğimiz insanlar olmalı. Aklı başında bir insan böyle şeyler yapmaz çünkü. Ayrıca şahsi düşüncem, sizi aradıklarını düşünün, ailenizi aradıklarını düşünün? Ben olsam taklaya getirirdim açıkçası (!) :D.

Bana reel bir zarar vermeye kalkılırsa çok farklı yönlere gider mevzu abi. Ama internete dair hiçbir teknik bilgil yok o yüzden cüretkar şeyler yazamam, yerimi bilirim:))

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE ülkenin geldiği bu hal gerçekten üzücü. Güvenlik denen bir şey kalmamış. Annemizin T.C kimlik numarasına kadar her bilgi ortalıkta dolaşıyor. Cidden her gün ülkenin farklı bir yanına üzülüyoruz. Ne zaman adama dönecek bu ülke?

Küfür etsin diye mi küfürbaz Haydo'yu etiketledin abi hahaha.

Marketin senin bilgilerinin istemesini bir kenara bırakırsak senin internette telefon numaran, ikametgâh adresinin bulunması veri sızıntısı değil mi? Ne anlatıyorsun yavrucum sen? Ne iş yapıyorsun, yaptığın işi ne denli yapıyorsun?

2015'te mernis datası zaten tamamen leak edildi bundan sonra dosyaların tekrar edilip yenilenmesi leak değildir basit bir kayıt yenilenmesidir. Eğer sızdırılmış veri görmek istiyorsanız Vodafone leak edilen datayı araştırın adamlar veri tabanını sırtlayıp kamyona koyup kaçtılar, neyse konuyu uzatmaya gerek yok ben size ne kadar da anlatsam anlamayacaksınız.

Abi benim korktuğum tarafı bir tarafımın ifşalanması değil. Bu adamlar tüm sülalenin telefonunu bulup cinayet işleyeceklerini, tecavüz edeceklerini falan söylüyorlar. Bu korkunç değil mi şimdi? Adamlar Instagram'dan rastgele adam bulup bunu yapıyor.

15 yaşında ki 55 kilo çocuklar mı bunları yapacakmış, iyi espri.

Bana reel bir zarar vermeye kalkılırsa çok farklı yönlere gider mevzu abi. Ama internete dair hiçbir teknik bilgil yok o yüzden cüretkar şeyler yazamam, yerimi bilirim:))
Mümkün değil, küçük olsan bile zekanla haklarsın diye düşünüyorum :D

Bu elemanlar WhatsApp'ye falan sızabiliyor mu hocam? Sızamıyorsa sağda solda kendi isteğinle dolaşan profil fotoğraflarına erişseler ne olacak. Zaten T.C.'den tut telefon numaralarımıza kadar vermediğimiz girmediğimiz ne kaldı? Bulsalar kaç yazar, bunun üstünden beni ne ile tehdit edebilirler? Benim bu konuda Tek çekindiğim konu, özel mesajlara ve hiçbir yerde paylaşılmayan fotoğraflara erişilmesi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı