Mernis sızıntısı yüzünden paranoya

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
2015'te mernis datası zaten tamamen leak edildi bundan sonra dosyaların tekrar edilip yenilenmesi leak değildir basit bir kayıt yenilenmesidir. Eğer sızdırılmış veri görmek istiyorsanız Vodafone leak edilen datayı araştırın adamlar veri tabanını sırtlayıp kamyona koyup kaçtılar, neyse konuyu uzatmaya gerek yok ben size ne kadar da anlatsam anlamayacaksınız.

Bir şey bilmiyorsun, ondan konuyu uzatamazsın.

Sızıntıyı İngilizce olarak yazınca bir şey bildiğini göstermiyorsun. Bak sana düzgünce anlatayım senin aksine.

O basit sızdı bitti, tekrarı dediğin verilerin içinde çoğu kullanıcının şifreleri de var, sadece Mernis'den bahsetmiyorum. Bizim ülkemizde şifre değiştirme sıklığı Avrupa ortalamasına göre aşırı düşük, milyonlarca kullanıcı büyük ihtimal 10 senedir aynı şifreyi kullanıyor. Hiçbiri de phishing dediğimiz yemleme taktiğine karşı bilinçli değil, o yüzden çok büyük bir tehlikedeyiz denebilir. Sızan her veri, bir sosyal mühendis uzmanının mermisidir, birinin adresini bilmesi önemli değil, önemli olan adresinle neler yapabileceğidir, seni ne kadar inandırabileceğidir, piyasada gördüğün çoğu e-ticaret devinden milyon tane hesabın verisi çalındı, kredi kartlarını boş ver, kendi çalıştığım yerde hiçbir sosyal mühendislik izi olmamasına rağmen iş hesaplarını sırf her sitedeki şifresi aynı diye çalınan bir sürü kişi oldu, yani anlayacağın senin geçiştirerek, sanki çok önemli bir şey değilmiş gibi anlattığın o veriler için milyon liralar verecek şirketler, kötüye kullanacak da binlerce sosyal mühendis var.

Bu Discord CC, adresle tehdit etme muhabbetlerine girmiyorum bile, çünkü temelde Türkiye'de yaşanan çoğu internet güvenliği riski ortaya çıkan senin hafife aldığın " veri sızıntıları " yüzünden oluyor, haberin olsun.

Ulan koca koca şirketler en basit yemleme yöntemiyle bile milyar dolarlık zararlara, sızıntılara uğratılıyor, bu adam "yeaaa zaten internette milyonlarca vatandaşın bilgileri çoktan çalındı ki yeaaa" diyor, güleceğim gülemiyorum. 🤣 🤣

Bu elemanlar WhatsApp'ye falan sızabiliyor mu hocam? Sızamıyorsa sağda solda kendi isteğinle dolaşan profil fotoğraflarına erişseler ne olacak. Zaten T.C.'den tut telefon numaralarımıza kadar vermediğimiz girmediğimiz ne kaldı? Bulsalar kaç yazar, bunun üstünden beni ne ile tehdit edebilirler? Benim bu konuda tek çekindiğim konu, özel mesajlara ve hiçbir yerde paylaşılmayan fotoğraflara erişilmesi.

Abi bu adamların yapabilecekleri maksimum şey, aralarında sosyopat birisi varsa senin yaşadığın ev sakinlerine ve sana fiziksel zarar vermesi. Bu başlı başına korkunç. Bunun dışında da seni canlı bomba diye ihbar edip evine ekip yollatıyorlar. Bu standart eylemleri zaten. Daha ne olsun ki.

Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi son zamanlarda mernis sızıntıları nedeniyle Türkiye cumhuriyeti vatandaşları zorba bir grup tarafından büyük tehdit altında. Bu adamlar sizin hakkınızda öğrendikleri 1-2 spesifik bilgi ile ailenizi, telefon numaraları, adres bulabiliyor ve çeşitli sistemlere girebiliyorlar. Bundan 1 sene önce ben de Discord'dan birisi ile tanışmıştım, bu Kazakistan numarası kullanıyordu WhatsApp'ta. Birden benim verilerimi attı, aile fertlerimin telefon numaralarını gönderdi. Çok kötü niyetli birisi olduğunu zannetmiyorum öylesine konuştuğum birisiydi 27 yaşındaydı Hollanda'da yaşıyordu her neyse geçti gitti ama şu yaşanan son olaylar nedeniyle çok büyük paranoya kapladı aklımı.

Adamlar CC yapıyor, mernis datasından her şeyinizi bulabiliyor çeşitli sosyal mühendislik teknikleri ile sizi çok büyük bir psikolojik buhranın içine sürüklüyorlar. Sizi bomba diye ihbar ediyorlar ya da ailenize sizin öldüğünüzü, size tecavüz edeceklerini falan söylüyorlar. Bu adamlar bildiğin sosyopat, abartı gelebilir ama bu adamların evinize silahlı saldırı gerçekleştirmeyeceğinin ya da aile fertlerinizi gizlice takip edip taciz etmeyeceğinin herhangi bir garantisi yok.

Bu çocuklar daha çok ufak ve kendilerini sosyopat olarak yetiştiriyorlar. Resmen dünya'dan ve internet aleminden tiksindim. Bu tarz olaylar nedeniyle ruhsatlı tabanca barındırmayı düşünüyorum evimde.

Sizin fikirleriniz ve duygularınızı merak ediyorum, paylaşırsanız sevinirim.

Daha bugün az önce tehdit edildim zaten. Acaba nereye başvurabilirim. e-Devlet hesabım yok 18 yaş altıyım. CİMER'e başvuru yaptım. Polisimi aramalıyım? Çünkü adrese polis vs. şimdi sıkıntı.

Daha bugün az önce tehdit edildim zaten. Acaba nereye başvurabilirim. e-Devlet hesabım yok 18 yaş altıyım. CİMER'e başvuru yaptım. Polisimi aramalıyım? Çünkü adrese polis vs. şimdi sıkıntı.

Aha örnek 1 işte. Anlat kardeşim sana ne yaptılar.

Sızıntıyı İngilizce olarak yazınca bir şey bildiğini göstermiyorsun. Bak sana düzgünce anlatayım senin aksine.

O basit sızdı bitti, tekrarı dediğin verilerin içinde çoğu kullanıcının şifreleri de var, sadece Mernis'den bahsetmiyorum. Bizim ülkemizde şifre değiştirme sıklığı Avrupa ortalamasına göre aşırı düşük, milyonlarca kullanıcı büyük ihtimal 10 senedir aynı şifreyi kullanıyor. Hiçbiri de phishing dediğimiz yemleme taktiğine karşı bilinçli değil, o yüzden çok büyük bir tehlikedeyiz denebilir. Sızan her veri, bir sosyal mühendis uzmanının mermisidir, birinin adresini bilmesi önemli değil, önemli olan adresinle neler yapabileceğidir, seni ne kadar inandırabileceğidir, piyasada gördüğün çoğu e-ticaret devinden milyon tane hesabın verisi çalındı, kredi kartlarını boş ver, kendi çalıştığım yerde hiçbir sosyal mühendislik izi olmamasına rağmen iş hesaplarını sırf her sitedeki şifresi aynı diye çalınan bir sürü kişi oldu, yani anlayacağın senin geçiştirerek, sanki çok önemli bir şey değilmiş gibi anlattığın o veriler için milyon liralar verecek şirketler, kötüye kullanacak da binlerce sosyal mühendis var.

Bu Discord CC, adresle tehdit etme muhabbetlerine girmiyorum bile, çünkü temelde Türkiye'de yaşanan çoğu internet güvenliği riski ortaya çıkan senin hafife aldığın " veri sızıntıları " yüzünden oluyor, haberin olsun.

Ulan koca koca şirketler en basit yemleme yöntemiyle bile milyar dolarlık zararlara, sızıntılara uğratılıyor, bu adam "yeaaa zaten internette milyonlarca vatandaşın bilgileri çoktan çalındı ki yeaaa" diyor, güleceğim gülemiyorum. 🤣 🤣

Hocam dediğim gibi bir olay var mıdır? WhatsApp sızması falan?

Yazıyı okumaya tenezzül bile göstermedim. Siber güvenlik eğitiminize devam edin tamamladığınız zaman tekrar konuşuruz. ☺️

Abi bu adamların yapabilecekleri maksimum şey, aralarında sosyopat birisi varsa senin yaşadığın ev sakinlerine ve sana fiziksel zarar vermesi. Bu başlı başına korkunç. Bunun dışında da seni canlı bomba diye ihbar edip evine ekip yollatıyorlar. Bu standart eylemleri zaten. Daha ne olsun ki.

Sizin psikoloğa görünmeniz lazım, bu tarz şeyleri yapanları kendimde gördüm sınıfımdada var obez çocukların teki kaç defa bilgilerimle tehdit edildim tamam deyip geçtim isterse ekip yollatsın adresime polislere anlatırsın olur biter öyle fiziksel şiddette bulacak kadar boş vakti olan bir insan olamaz herhalde.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı