Mersin'de bir ortaokulda 12 yaşındaki çocuk sınıf arkadaşını öldürdü

Yazık olmuş cidden ikisine de. Hiç mi düşünmemiş ben bunu yaparsam ne olur diye.
Bazı aileler 30 dakika zevk almak için böyle bir şeyi göze alıyorlar sonra çocuğu 1 yaşında sokağa atıyorlar böyle oluyor işte. (Sokağa atıyorlar dediğim öyle değil hiç ilgilenmiyorlar demek istiyorum)

Benim çocukluğum KV ile GTA VC ile geçti daha adam öldürmeye tenezzül etmedim. Kız ruh hastası. Bu diziyle bilmem neyle açıklanacak şey değil. Alakası olsa bütün memleket katil olurdu.
Memleket zaten "katil" dolu, suç oranlarından haberiniz var mı? Tek etmenler oyun veya diziler değil; aile düzeni, arkadaş ortamı ve ülkenin hali gibi durumlar da etkiler.

En basit örneklerden biri de Kurtlar Vadisi Pusu çok tutulduğu zamanlarda bir "çocuğun" arkadaşını katletmesi.
İstisnaların olması kaideleri bozmaz. Sadece ihtimalleri değiştirir. Bu durumun çocuklar üstünde etkili olduğu gayet açık. Bunu anlamak için etrafınıza bakmanız yeterli :)

Memleket zaten "katil" dolu, suç oranlarından haberiniz var mı? Tek etmenler oyun veya diziler değil; aile düzeni, arkadaş ortamı ve ülkenin hali gibi durumlar da etkiler.

En basit örneklerden biri de Kurtlar Vadisi Pusu çok tutulduğu zamanlarda bir "çocuğun" arkadaşını katletmesi.

İstisnaların olması kaideleri bozmaz. Sadece ihtimalleri değiştirir. Bu durumun çocuklar üstünde etkili olduğu gayet açık. Bunu anlamak için etrafınıza bakmanız yeterli :)
Ama ne olursa olsun bunu yapan bir yetişkin gibi cezalandırılmalı.

Hocam o diziyi neredeyse televizyonu olan herkes izliyordu. Dediğiniz gibi memlekette herkes potansiyel katil. Bunu diziye bilmem neye bağlamak pek yerinde değil. Eskiden de böyleydi bu ülke ama bu kadar değildi.

Bıçak ne arıyormuş ki onda? 12 yaşında çocuk. Üstüne üstlük lavaboda saldırıya uğrayan çocuk hiç bağırmamış mı? Ses duyan olmamış mı? Ya da hiç mi tuvalete giden olmamış?

Bizim okulumuzda 800 kişi 2 müdür yardımcısı 1 baş müdür yardımcısı 1 de müdür vardı dostum.

Bundan 10 sene öncesi lisedeyiz, o zamanlar öğrenciler, öğretmenleri ve müdürleri andaval gibi dava etmezlerdi. Bizler ise insanları yıldıracak cinsten haylaz öğrencilerdik otorite yönetimdeydi. Hoca gözüme bir kere baktığı zaman sigarayı nereye sakladığımı bilir gelir alır enseme tokadı herkesin içinde yapıştırırdı. Biz de özür diler saygımızı bozmazdık, bilirdik ki adam iyiliğimizi düşünüyor kendi kişisel egolarını tatmin eden birisi bu hareketi yapmaz.

Velhasıl öyle bir dünya yok, okul çok ciddi ve gençlik dizilerinde gösterildiği gibi bir müessese değil her halükarda gözü kara yöneticiler tarafından denetlenmesi gereken bir kurum. Okul içerisini güvenli tutmanın yolu buradan geçer. En azından benim fikrim bu şekilde, öğrencilerin şımartılması ile öğretmenler de risk alıp hareket etmekten vazgeçtiler ne yazık ki ve Amerikan Sistemine bir miktar daha yaklaştık bu noktada velilerin suçu da büyük çocuklarına inanıp pireyi deve yapıyorlar.

En son lise hocalarımdan birisini Türkiye'de ziyaret ettiğimde çöp kenarında tek ayak üzerinde beklettiği öğrencisi tarafından dava edildiğini söylemişti. Neymiş efendim çocuk mikrop kaparmış öğretmen görevleri arasında bu yokmuş disipline vermesi gerekirmiş.

Öğretmen onu akıl edemiyor mu sanki? Ben zamanında beden odasından pinpon topu çaldım, sınıfta o toptan sis bombası yapıp yanımda getirdiğim çakmak ile yanlışlıkla tutuşturdum tüm kat duman altı bizim 2 ders iptal oldu. Kitaba göre beni en iyi ihtimalle sürgün etmeleri lazımdı ama saatlerce fırçadan çekilen kulaklardan sonra öğüt verip sınıfımıza yolladı gerçek eğitimci yöneticilerimiz, çünkü ileride bunlardan utanarak bahsedeceğimizi onlar da biliyordu. Nihayetinde lisemi bitirebildim yazılımcı oldum dünyanın öbür ucuna yerleştim hayatımı kazanıyorum. O adam orada dava edilmekten korksa ve ben de annemin babamın arkasına sığınan bir şımarık olsam şu an en iyi ihtimalle bölgenin en kötü lisesine sürgün gitmiş, kötü arkadaşlıklar edinmiş Türkiye'de az eğitimli birisi olarak kazandığımı kahvehaneye veriyor olurdum. Kelebek etkisi

Bilemiyorum sohbet havasında oldu ancak kısaca otorite okullarda bence sarsıldı bu da bozulmaya yol açıyor, öğretmenden azar işittiğini duyduğu zaman kıyameti koparan anne babaların tekrar gelmesi lazım.
Hocam Avustralya'da yaşadığınıza göre size şu soruyu sormadan geçemem. Sedat Peker bulunduğunuz ülkeye gelse rahat edebilir mi ailesiyle birlikte?

Şimdi öğretmenler vurmaya kalksa çocuğun sülalesi okula damlıyor. Otorite ondan bozuldu maalesef.
Hocam ortaokul son sınıfta beni ezen 2 tane öğretmen vardı 1 tanesi emekli oldu yaşlı bir kadın branşı ingilizce diğer bir tanesi de müdür yardımcısıydı yıl sonuna kadar gıkımı çıkarmadım Annem hesap bile sormadı onlardan çünkü Annemin haberi bile yoktu sayemde. Bahsetmediğim için.

böyleleri çok hocam erkekten daha beterleri var ama kendini göstermez bunlar, ben okulda bir zamanlar kendim bile gördüm erkek diye çağırırlardı bunlar gibilerini.

Yeni konular

Geri
Yukarı