Meslek liselerinin artıları ve eksileri nelerdir?

BARANERD11

Centipat
Daha fazla  
Meslek liselerini artılarını ve eksılerını soyler mısınız? Muhtemelen gıdecegım lısenın OBP'sı 80 ve bır meslek Anadolu lisesi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Meslek liselerini artılarını ve eksılerını soyler mısınız? Muhtemelen gıdecegım lısenın OBP'sı 80 ve bır meslek Anadolu lisesi.

Hocam dükkan açma belgesi ve ustalık belgesi veriyorlar eksi yanı yok diyebilirim ama kişiden kişiye değişir sınıf atladıkça atölye günleri oluyor ve çalışıyosun atölyede.

Artıları.
Meslek sahibi oluyorsun.
Eksileri.
Pazartesi salı çarşamba 16:15 çıkış saati oluyor yeni yönetmelikte
12.sınıfta staj görüyorsun haftanın 3 günü işe gidiyorsun.

Kendine bir alann seçersen özellikle de puanı yüksek olan ve efendi gibi dersini çalışırsan üniversite okumadan yurt dışı imkanın var. Ayrıca mesela motor okudun üniversite de de makine okuyacaksın diyelim yeni üniversiteye başlayanlardan çok daha avantajlısın demektir. Arakdaşım Mercedes motorda staj yaptı Almanya'ya gitti staj yaptı şimdi sanayide çalışıyor ben hala üniversite okuyorum iş odaklı çalışacaksan kesinlikle avantaj ama ortama dikkat etmek lazım sigara ot toz alkol pislik her şey vardır ben dikkat ederim iradem sağlam dersen ve amacım teknik alanda ilerlemekse devam et.

Meslek liseleri aslında kalifiye eleman yetiştirmeyi amaçlar. Sizi elbette üniversitenin TYT kısmına hazırlayacaktır ancak AYT kısmında bir çok dersi eksik görürsünüz. 12. Sınıfa geldiğinizde staj yaparsınız genellikle. Ve diğer liselere göre okuldan çıkma saatiniz daha geç olacak. Bazı günler erken olur. Eğer bu sevmediğiniz bir bölümse hayat sizin için zindan gibi olur. Artıları, mezun olduktan sonra işinizi bulmakta zorluk çekmezsiniz, maaş konusunda ise kesin bir şey söylemek zor. İşe ve onda iyi olup olmadığınıza bağlı. Eksileri üniversite sınavına çalışırken derslerini görmediğinizden dolayı zorluk çekeceğinizdir. Elbette kazanan çok arkadaşımız var, kişinin kendinde bitiyor.

Acaba bu beğenmedim atanlar oradaki ortam varken başarılı olabileceğinimi sanıyor :D ortam ne kadar çalışkansa sende o kadar çalışkan olursun. Ne kadar başarısızsa o kadar başarısız olursun. Meslek lisesinde okuyupda adam olanı görmedim ben.

Diğer arkadaşların sözüne eklemek gerekirse, meslek lisesi okursanız ve okuduğunuz bölümle ilgili bir üniversite düşünüyorsanız, ekstra puan ve kontenjanınız olacak üniversite konusunda.

Geri
Yukarı