Fen liselerinin avantajları nelerdir?

Şu an Fen lisesi öğrencisiyim, kendi puanıma göre daha iyi bir Anadolu gelse oraya giderdim. Gereksiz konular var bir sürü, benim okulum nitelikli olmasına rağmen o gevşek tipler yine var. Olacak da, her yerde var bunlar. Siz olumluyu kendinize alın, olumsuzu bırakın kendi haline.

Seçmeli dersleri bile matematik, fizik vs. seçtiriyorlardı. Ne kadar kötü zamanlardı diye düşünüyorum. Hobisiz robot gibi sadece ders çalışmak... Dil derslerinde bile hocaya baskı yapıp "Bireysel ders çalışalım." diyorlardı.

Hem dersine çalışıp hem de serserilik yapan çok gördüm ne yazık ki bu genelleme belki yeni nesilde daha da çoktur.

Zaten komple bitiyor demiyorum, bunun oranı azalıyor.

Bu çocukların geneli mühendislik gibi yerlere ulaşacaklarından gördükleri ekstra yükler işine yarıyor ama.

İşte aslında benim aklımı kurcalayan asıl şey o hocam. O ek müfredatın ne işe yaradığı hakkında sorguladım biraz. Mesela ben ODTÜ bilgisayar istiyorum. Fende olsam daha mı iyi acaba ek müfredat için?

İşte aslında benim aklımı kurcalayan asıl şey o hocam. O ek müfredatın ne işe yaradığı hakkında sorguladım biraz. Mesela ben ODTÜ bilgisayar istiyorum. Fende olsam daha mı iyi acaba ek müfredat için?

Elbette işinize yarar ama konu yine hoca kalitesine geliyor. Bunu düzgün öğretecek sağlam bir matematik hocaları var mı ki o lisenin? Neden sizin okulun taban puanı daha yüksek? Sizinki daha mı iyi? Sorular bunlar. Nakil aldırmadan gidip konuşup görmeniz de faydalı olur. Çevreye de sorun.

Ben 2000'li yillarin basinda İstanbul Fen lisesine gittim. Daha sonra da iyi okullarda okumama ragmen bulundugum en iyi okul orasiydi.
O donemki arkadaslarim bugün dunyanin en iyi sirketlerinde bir yerlerdeler. Ayrica OSS Türkiye birincisi ve ucuncusu de sira arkadasimdi. Zaten ilk 1000'e giremeyen yok gibi bir şey :)
Bence amac egitim kalitesinden ziyade network ve arkadaslik. Bir sorunla karsilassam zekasina guvenecegim uc bes insan varsa, neredeyse cogu oralardan kalma.

Elbette işinize yarar ama konu yine hoca kalitesine geliyor. Bunu düzgün öğretecek sağlam bir matematik hocaları var mı ki o lisenin? Neden sizin okulun taban puanı daha yüksek? Sizinki daha mı iyi? Sorular bunlar. Nakil aldırmadan gidip konuşup görmeniz de faydalı olur. Çevreye de sorun.
Aslında puan biraz dogma bir veri hocam. Yazan öğrencileri üstten alıyorlar. Bir şekilde ün yapmış diye lise yani. En son girene de taban diyorlar. Ama dediğim gibi bizim şehirde 470'lik fen lisesine hocamız gitti. Giren çıkan belli değil öğretmen açısından. Takmamak lazım çok herhalde. Çünkü netice itibariyle daha düşük seviyeli bir toplulukla berbaer olacağım "fen" adı altında.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı