Fen liselerinin avantajları nelerdir?

Yani öyle hocam. Ama aklımı sürekli şu düşünce kurcalıyor, okuduğum anadolunun daha düşük puanına bir fen lisesi var. Sizce geçsem nasıl olur? Örneğin puanım 450 ama fenin puanı 430 civarı.

Hoca kalitesi ve öğrenci kalitesi yüksekse geçilebilir. Ne fen liseleri var, ikisi de olmayan... Tek adı fen lisesi. Adına kanmayın.

Fen Lisesinde okuyan biri olarak söylüyorum.
Bence adı dışında bir işe yaradığı yok, matematik, kimya, fizik ve biyolojide fen lisesi müfredatı adı altında bazı konular işleniyor.
Mesela 9. sınıf matematiğinde bağıntı konusu var, çok zor bir konu değil ancak bu konuların çoğu sınavda çıkmayacak. Biraz gereksiz konular görülüyor yani. Ama arkadaş ortamı daha iyidir, elbette puana da bağlı.

Genelde ortamla alakalı bir şey. Fen liselerindeki öğrencilerin çoğu yüksek puan kazandığı için ortalama olarak öğrencilerin geneli de eğitimini düşünüyor. Aylaklık ve serserilik oranı azalıyor. Özel olarak ekstra kattığı çok bir şey yok yani. Eskiden olsa hocaları da daha iyi oluyordu diyebilirim.

Arkadaşlar merhaba. Ben bir Anadolu lisesinde okuyorum fakat çalışıp fene gitmediğim için çok pişmanım. Arkadaşlarımda sağ olsun bana fen lisesi güzellemesi yapıp duruyorlar ve yarama tuz basıyorlar. Bunların Anadolu liselerinden farkı nedir?

Bir okulun iyi olmasını etkileyen 2 faktör vardır.

1 - hocalar ve eğitim
2 - öğrencileri ve çevresi

Ulaşım gibi faktörler size kalmış. Bana kalırsa insanlar açıktan bile okuyorken iyi bir Anadolu lisesinin fen lisesinden hiçbir farkı yok sadece adı fen lisesi.

YKS'de dahi çıkmayacak konuları ekstradan müfredata koyuyorlar fen liselerinde, fen lisesi adı altında affedersiniz ama eşek yüküyle gereksiz bir şekilde öğrencilere yükleniliyor ve belki de hiç işlerine yaramayacak konuları öğrenmeye zorluyorlar. İyi bir anadolu lisesinde veya okulundan memnun olduğun sürece sıkıntı yok bundan emin olabilirsin.

Fen Lisesinde okuyan biri olarak söylüyorum.
Bence adı dışında bir işe yaradığı yok, matematik, kimya, fizik ve biyolojide fen lisesi müfredatı adı altında bazı konular işleniyor.
Mesela 9. sınıf matematiğinde bağıntı konusu var, çok zor bir konu değil ancak bu konuların çoğu sınavda çıkmayacak. Biraz gereksiz konular görülüyor yani. Ama arkadaş ortamı daha iyidir, elbette puana da bağlı.

Seçmeli dersleri bile matematik, fizik vs. seçtiriyorlardı. Ne kadar kötü zamanlardı diye düşünüyorum. Hobisiz robot gibi sadece ders çalışmak... Dil derslerinde bile hocaya baskı yapıp "Bireysel ders çalışalım." diyorlardı.

Aylaklık ve serserilik oranı azalıyor.

Hem dersine çalışıp hem de serserilik yapan çok gördüm ne yazık ki bu genelleme belki yeni nesilde daha da çoktur.

Bu konuda şahsen bence farkları yok (fene gittiğim için diyorum) aksine fen lisesindense güzel bir anadolu lisesinde hem sosyal olup hem ders çalışmak daha iyidir fen lisesi olunca eline bir şey geçmiyor insanlar sana robotmuş gibi bakıyorlar ve dışarıda bile bazen davranışlarının farklı olması bekleniyor hiç gerek yok buna.

Bir okulun iyi olmasını etkileyen 2 faktör vardır.

1 - hocalar ve eğitim
2 - öğrencileri ve çevresi

Ulaşım gibi faktörler size kalmış. Bana kalırsa insanlar açıktan bile okuyorken iyi bir Anadolu lisesinin fen lisesinden hiçbir farkı yok sadece adı fen lisesi.
Hocam mesela bizim okuldan şehrin en iyi fen lisesine hoca gitti. Artık giren çıkan belli değil okullara.

YKS'de dahi çıkmayacak konuları ekstradan müfredata koyuyorlar fen liselerinde, fen lisesi adı altında affedersiniz ama eşek yüküyle gereksiz bir şekilde öğrencilere yükleniliyor ve belki de hiç işlerine yaramayacak konuları öğrenmeye zorluyorlar. İyi bir anadolu lisesinde veya okulundan memnun olduğun sürece sıkıntı yok bundan emin olabilirsin.

Bu çocukların geneli mühendislik gibi yerlere ulaşacaklarından gördükleri ekstra yükler işine yarıyor ama.

Geri
Yukarı