Meslek lisesi bilişim bölümü iyi mi?

waitdeath

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar, ben 9.sınıftayım ve Anadolu mesleki teknik Anadolu lisesi'ne gidiyorum. Okulumda bilişim teknolojileri bölümü ve grafik-fotoğraf bölümü bulunuyor. Ben bilişim teknolojileri (ATP) bölümü Anadolu teknik programı içerisinde okumaktayım. Amacım, iyi bir üniversite de dijital oyun tasarımı'nı okumak ya da yazılım mühendisliği üzerine okumaktır. Sizce başarabilir miyim? Birkaç gündür, meslek lisesinde yapamazsın, meslek lisesinden üniversite'ye gidemezsin gibi yazıları okuyarak tedirgin duruma düştüm. Anadolu Lisesi'nden az eğitim görmek mi bu sorun? Liseme uğradım, sınava gittim ve şu anda kötü insanlar gördüğümü düşünmediğimi söylemek isterim. Ne dersiniz, gerçekten başaramaz mıyım?

Üni sınavında çıkan dersler hangi sınıfta yerini mesleki derslere bırakıyor bilmiyorum. Durum böyle olduğu zaman bir dershaneye yazıl ve çok çalış yapabileceğin başka bir şey yok. Sadece ders çalış yapabileceğin en iyi şey bu. Ayrıca yazılım için üniversiteye gitmeden önce kendini geliştirebilirsin sonuçta üni'ye gitmeden yazılımcı olan bir sürü kişi var.

Merhaba arkadaşlar, ben 9.sınıftayım ve Anadolu mesleki teknik Anadolu lisesi'ne gidiyorum. Okulumda bilişim teknolojileri bölümü ve grafik-fotoğraf bölümü bulunuyor. Ben bilişim teknolojileri (ATP) bölümü Anadolu teknik programı içerisinde okumaktayım. Amacım, iyi bir üniversite de dijital oyun tasarımı'nı okumak ya da yazılım mühendisliği üzerine okumaktır. Sizce başarabilir miyim? Birkaç gündür, meslek lisesinde yapamazsın, meslek lisesinden üniversite'ye gidemezsin gibi yazıları okuyarak tedirgin duruma düştüm. Anadolu Lisesi'nden az eğitim görmek mi bu sorun? Liseme uğradım, sınava gittim ve şu anda kötü insanlar gördüğümü düşünmediğimi söylemek isterim. Ne dersiniz, gerçekten başaramaz mıyım?
Başarırsın, çok örneği var.

Üniversite okumak istiyorsan bunun yolu üniversite sınavı olan YKS'den geçiyor. Meslekde yapamazsın deyip kesin yargıda bulunmak saçma olsa da doğruluk payı var. Sebepleri;
  • Haftada 45 saat ders 20 saati meslek dersi.
  • Sabahın köründe girip, akşam 4.20-5'de çıkmak ve bunun yüzünden yorgun olmak.
  • Yukarıdaki madde dolayısıyla yaşam enerjinizin alınması.
  • Yazılılarda zorlamazlar bırakın son günü son saatler çalışmak yazılılardan yüksek almak için yeterlidir bunun da ihtiyacınız olan zorlama hissini vermemesi.
  • İyi bir lise de değilseniz arkadaşlarınız okulu pek sallamazlar sınav senesi dahil, bu da sizin motivasyonunuzu düşürür. Unutmayın körle yatan şaşı kalkar.
  • Yaşıtların genelde sınava yazın başlarında çalışmaya başlarlar. Sen o sırada 40(tatillerle iki ay) günlük stajını yapmakla meşgul olursun.
  • 11. ve 12. sınıfta biyoloji dersi görmezsin, seçmeli ders olarak alma şansın olabilir 2 saatliğine.
Bunlar ATP için yazmış olduğum yorumlardır. Ben de geçen sene ATP bilişim mezunu oldum.

Üniversite okumak istiyorsan bunun yolu üniversite sınavı olan YKS'den geçiyor. Meslekde yapamazsın deyip kesin yargıda bulunmak saçma olsa da doğruluk payı var. Sebepleri;
  • Haftada 45 saat ders 20 saati meslek dersi.
  • Sabahın köründe girip, akşam 4.20-5'de çıkmak ve bunun yüzünden yorgun olmak.
  • Yukarıdaki madde dolayısıyla yaşam enerjinizin alınması.
  • Yazılılarda zorlamazlar bırakın son günü son saatler çalışmak yazılılardan yüksek almak için yeterlidir bunun da ihtiyacınız olan zorlama hissini vermemesi.
  • İyi bir lise de değilseniz arkadaşlarınız okulu pek sallamazlar sınav senesi dahil, bu da sizin motivasyonunuzu düşürür. Unutmayın körle yatan şaşı kalkar.
  • Yaşıtların genelde sınava yazın başlarında çalışmaya başlarlar. Sen o sırada 40(tatillerle iki ay) günlük stajını yapmakla meşgul olursun.
  • 11. ve 12. sınıfta biyoloji dersi görmezsin, seçmeli ders olarak alma şansın olabilir 2 saatliğine.
Bunlar ATP için yazmış olduğum yorumlardır. Ben de geçen sene ATP bilişim mezunu oldum.
Peki şuanda durumunuz nedir? Üniversite mi okuyorsunuz yoksa okumuyorsunuz mu? Bende ATP'yim. Lisenizin durumu neydi, iyi insanlar varmıydı yoksa hep it kopuklarmıydı?
Bilişim güzel bölümdür. Ilgin varsa yönelmelisin. Programcılığa, Web Tasarımcılığa hevesin varsa bence yönel.
Teşekkür ederim.

Peki şuanda durumunuz nedir? Üniversite mi okuyorsunuz yoksa okumuyorsunuz mu? Bende ATP'yim. Lisenizin durumu neydi, iyi insanlar var mıydı yoksa hep it kopuklar mıydı?
Üniversite sınavına hazırlanıyorum sınav senemde kazanamadım. Açıkçası bunda hem benim hatam(çalışmamak) hem de sınıfımın payı var(körle yatan..). Okuldaki insanlar genel olarak normaldi ama azda olsa it kopukta vardı genel olarak sadece görüntü kirliliği yaratırlardı. Çok nadiren olurdu öyle sürekli bahsedilen büyük okul kavgaları çıkması. Sınıfımdakiler iyi insanlardı öyle kavgacı tipler değildi ama maalesef dersi sürekli muhabbet ederek sabote ederdiler ve sınavı pek sallamadılar. Öğretmenlerimiz çok ilgiliydi ve bilgiliydi ama tahmin edersinki öğrenci bu durumdayken öğretmen ne kadar yardımcı olabilir. Daha fazla sorun varsa lütfen sormaktan çekinme.

Arkadaşlar ek olarak bir şey daha sormak istiyorum. Benim lisemin adı Devlet Malzeme Ofisi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi. Teknik Andolu Lisesi, adı nasıl oluyor yani? Anadolu Lisesi adı neden geçiyor?

Geri
Yukarı