Meslek lisesi bilişim bölümünde hangi kodlar öğrenilir?

@Darth Milos HTML ve CSS temel olarak kolay. Önemli olan neyi nerede kullanabileceğini bilmek, sana verilen tasarımı koda dökebilmek. İyi bir Front-End'er olmak bundan geçiyor. :)
Hocam bu hafta sınav olduk. Hocanın verdiği taslağı fln yaptık. 7 tane html oluşturuyon onlara link veriyon( a href) tablonun içine iframe veriyon :D basit şeyler bana zor lazım.

@Darth Milos okul için dememiştim zaten. Okulda sana en fazla bu tür şeyler yaptıracaklar. Ben sektörden söz ediyorum. HTML ve CSS'i herkes bilebilir ama nasıl kullanılacağını, tasarımı nasıl koda dökeceğini bilmez. Onları JS ile dinamik hale getirmeyi yapamaz, sen bunları yapabilirsen iyi bir Front-End'er olursun. Yoksa okulda verilen projeleri yapmakla Türkçe cümle yazmanın bir farkı yok.

HTML kolay CSS de kolay gibi gerçi daha görmedim neyin ne olduğunu.

Ufak ders. CSS(cascading style sheet)
CSS 3'e ayrılır.
Yerel CSS --> HTML etiketinin arasına yazılır örneğin:<body style="background-color:yellow">
Dahili CSS --> HTML etiketinin head etiketi kapanmadan önce yazılır <head><style></style>body{background-color:yellow;}</head> bu kod sadece yazılmış dosyada geçerlidir.
Dış CSS --> HTML head etiketi arasına yazılır ve bütün sayfalar üzerinde etkin olan tür. <link rel="stylesheet" type="text/css" href="css dosyasının konumu">
Yazılış kuralı.
body { background-color:yellow; }

Şimdilik bunları bilin. Hocanız devamını anlatacaktır.

Ufak ders. CSS(cascading style sheet)
CSS 3'e ayrılır.
Yerel CSS --> HTML etiketinin arasına yazılır örneğin:<body style="background-color:yellow">
Dahili CSS --> HTML etiketinin head etiketi kapanmadan önce yazılır <head><style></style>body{background-color:yellow;}</head> bu kod sadece yazılmış dosyada geçerlidir.
Dış CSS --> HTML head etiketi arasına yazılır ve bütün sayfalar üzerinde etkin olan tür. <link rel="stylesheet" type="text/css" href="css dosyasının konumu">
Yazılış kuralı.
body { background-color:yellow; }

Şimdilik bunları bilin. Hocanız devamını anlatacaktır.
Şunuda söylemişti "en çok dış css'i kullanacağız"

Hocam bu hafta sınav olduk. Hocanın verdiği taslağı falan yaptık. 7 tane HTML oluşturuyon onlara link veriyorsun( a href) tablonun içine iframe veriyorsun :D basit şeyler bana zor lazım.

Responsive tasarım ve flexbox model nav section footer position özellikleri display Grid yapısı. İleri CSS ve semantik yapısına uygun HTML.

@Yeniçocuk Yerel CSS hiçbir zaman yazmayın. Gerekmedikçe de dahili CSS yazmayın.

Yerel CSS yazmak şu anda 20 yıl öncesinde kalmış bir şey. Yerel CSS dediğimiz şey aslında inline CSS'dir ve yapılmaması gereken bir yöntemdir.

Şunu da söylemişti en çok dış CSS'i kullanacağız.

Çünkü tek bir dosya ile işiniz olmayacak. Birden fazla dosya ile uğraşırken tek tek kodlamak mantıksız.
@Yeniçocuk yerel CSS hiçbir zaman yazmayın. Gerekmedikçe de dahili CSS yazmayın.

Yerel CSS yazmak şu anda 20 yıl öncesinde kalmış bir şey. Yerel CSS dediğimiz şey aslında inline CSS'dir ve yapılmaması gereken bir yöntemdir.

Hocam okulda göstermişlerdi. Yerel CSS sadece gerektiğinde class için kullanırım onun haricinde hep dış CSS kullanırım.

Hocam okulda göstermişlerdi. Yerel CSS sadece gerektiğinde class için kullanırım onun haricinde hep dış CSS kullanırım.
Inline CSS 20 yıl önce kullanılan bir yöntemdi. Bir değişiklik yapmak gerektiği zaman aşırı zaman kaybettirici ve mantıklı olmayan bir şey. Ayrıca temiz kod yapısını da bozuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı