Meslek lisesi mezunu olmadan 2 yıllık elektrik bölümü okumak mantıklı mı?

WhatsTheMatter

Hectopat
Meslek lisesi mezunu olmadan 2 yıllık elektrik bölümü okunur mu? Yani bu 2 yıllık eğitim, meslek lisesi eğitiminin bir tekrarı (veya devamı) mı?

Yaşım 25, bir meslek edinmek niyetindeyim ama zorlanır mıyım bilmiyorum.

YÖK Atlas'a baktım, girmeyi düşündüğüm okulda, geçen sene 40 kişilik sınıfta benden büyük 5 kişi var. Gerisi benden küçük. 1991'de liseden mezun olmuş adam bile gitmiş bu bölüme.

Meslek lisesi mezunu olmadan 2 yıllık elektrik bölümü okunur mu? Yani bu 2 yıllık eğitim, meslek lisesi eğitiminin bir tekrarı (veya devamı) mı?

Yaşım 25, bir meslek edinmek niyetindeyim ama zorlanır mıyım bilmiyorum.

YÖK Atlas'a baktım, girmeyi düşündüğüm okulda, geçen sene 40 kişilik sınıfta benden büyük 5 kişi var. Gerisi benden küçük. 1991'de liseden mezun olmuş adam bile gitmiş bu bölüme.

Ben coğrafya okuyorum yatay geçiş yapıp elektrik okumayı düşünüyorum bende düz lise mezunuyum istedikten sonra neden olmasın ki mesleğe giden de doğru okumadıktan sonra hiçbir şey yapmıyor bölümde.

Ilgin varsa okunur obur turlu bilgin olmadigi icin alisman uzun suruyor. Bolumu birakip yatay gecis yapan tanidiklarim var alisamadiklari icin.
Okunur. İlk sene zaten temel dersleri görürsün biraz da ilgi alakan varsa çabuk kaparsın olayı.

Cevaplarınız için teşekkür ederim öncelikle.

Elektrik hakkında hiç bilgim yok. İlgim de çok fazla yok açıkçası. Maksat tamamen el becerisi kazanmak ve dünyanın her yerinde geçerli bir meslek öğrenmek.

Matematik bilgim var biraz. Dersler teorik mi geçiyor acaba? Ve mesela bilgisayar/yazılım konularında bir sorun yaşadığımız zaman internetten çok rahat yardım alabiliyoruz ya hani. Elektrikte de böyle bir şey söz konusu mu? Facebook grupları falan var bi anca ama oradakiler de yardım ederler mi bilinmez.

Bilgisayar bilgim elektriğe kıyasla çok daha fazla. Ama bilgisayar işine de ekran karşısında bir ömür geçirmek istemediğim için girişmiyorum. Şu yaşıma kadar ekran önünde baya zaman geçirdim çünkü.

Ben coğrafya okuyorum yatay geçiş yapıp elektrik okumayı düşünüyorum bende düz lise mezunuyum istedikten sonra neden olmasın ki mesleğe giden de doğru okumadıktan sonra hiçbir şey yapmıyor bölümde.
Doğru. Hiçbir şey öğrenmeden mezun olan adam çok.

Cevaplarınız için teşekkür ederim öncelikle.

Elektrik hakkında hiç bilgim yok. İlgim de çok fazla yok açıkçası. Maksat tamamen el becerisi kazanmak ve dünyanın her yerinde geçerli bir meslek öğrenmek.

Matematik bilgim var biraz. Dersler teorik mi geçiyor acaba? Ve mesela bilgisayar/yazılım konularında bir sorun yaşadığımız zaman internetten çok rahat yardım alabiliyoruz ya hani. Elektrikte de böyle bir şey söz konusu mu? Facebook grupları falan var bir anca ama oradakiler de yardım ederler mi bilinmez.

Bilgisayar bilgim elektriğe kıyasla çok daha fazla. Ama bilgisayar işine de ekran karşısında bir ömür geçirmek istemediğim için girişmiyorum. Şu yaşıma kadar ekran önünde bayağı zaman geçirdim çünkü.

Dostum el becerini geliştirmek istiyorsan fiili olarak bir yere girip çalışman gerek. 4 yıllık elektrik elektronik mezunu insanlar priz değiştirmeyi daha bilmedikleri oluyor. Okulda el becerisi kazanamazsın her şey teoriktir.

Dersler teorik mi geçiyor acaba? Ve mesela bilgisayar/yazılım konularında bir sorun yaşadığımız zaman internetten çok rahat yardım alabiliyoruz ya hani. Elektrikte de böyle bir şey söz konusu mu? Facebook grupları falan var bi anca ama oradakiler de yardım ederler mi bilinmez.
Teorik fakat uygulamalar da var. Internette dersleri anlatan kanallar var o konuda sorun olacagini dusumuyorum.

El becerisi uygulamalarla beraber stajda daha cok gelisir ama ders haricinde kendin de ugrasabilirsin daha verimli olur.

Dostum el becerini geliştirmek istiyorsan fiili olarak bir yere girip çalışman gerek. 4 yıllık elektrik elektronik mezunu insanlar priz değiştirmeyi daha bilmedikleri oluyor. Okulda el becerisi kazanamazsın her şey teoriktir.
Haklısınız. Ama benim girmeyi düşündüğüm okulda labaratuvarlar da var. Yani ölçüm de yapılıyor, elektrik makineleri ve saire ile birebir temasta da bulunuluyor. Dersler %100 teorik değil yani.

Bakalım, evde kendi kendime basit devreler yapmaya, rj45 çakmaya, kablo eki yapmaya çalışayım. İlgim varsa okuyacağım gibi bu bölümü.

Çok teşekkürler.

Teorik fakat uygulamalar da var. Internette dersleri anlatan kanallar var o konuda sorun olacagini dusumuyorum.

El becerisi uygulamalarla beraber stajda daha cok gelisir ama ders haricinde kendin de ugrasabilirsin daha verimli olur.
Harika. Vaktinizi ayırıp cevapladığınız için minnettarım.

Haklısınız. Ama benim girmeyi düşündüğüm okulda labaratuvarlar da var. Yani ölçüm de yapılıyor, elektrik makineleri vesaire ile birebir temasta da bulunuluyor. Dersler %100 teorik değil yani.

Bakalım, evde kendi kendime basit devreler yapmaya, RJ45 çakmaya, kablo eki yapmaya çalışayım. İlgim varsa okuyacağım gibi bu bölümü.

Çok teşekkürler.

Tabii ki %100 teorik değil. RJ45 çakıp kablo eki yapmaktanm ziyade plc kodlama ve elektrik panosu dizmeyi öğrenirsen daha iyi olur.

Geri
Yukarı