The Last of Us'ı controller ile oynamaya nasıl alışılır?

Playboi

Hectopat
Yer
Detroit
Daha fazla  
Dostlar çok oyun oynayan birisi değilim. Last of Us övüyorlardı arkadaşlarım. Boş günümde oturup 3 saat kadar oynadım. Sırf bu tarz oyunları için Controller tavsiye edildiğinden (Steam bile oyuna girerken Controller kullanın diyor) gittim Xbox 9.nesil gamepad aldım. Dead Cells oynamıştım öncesinde, gayet memnun kalmıştım. Ancak Last of Us için kullandığımda inanılmaz bir hamlık hissediyorum. Hayatımda daha önce gamepad kullanmadığımdan mıdır bilemiyorum ancak bırakın nişan almayı, istediğim yere kamerayı çevirmeye çalışırken bile zorlanıyorum arkadaşlar :D mesela çok hafif soluma bakmak istiyorum bir çeviriyorum kamerayı bakmak istediğim yer sağımda kalıyor :D nişan almaktan bahsetmiyorum bile, dağı taşı vuruyorum. Sadece bir sekansı baştan başlatıp fare ile nişan aldım ve gram zorlanmadan HS attım düşmanlara. Valorant ve CS geçmişim olduğu için doğal olarak mouse ile çok rahatım Controller'a kıyasla. Kısaca merak ettiğim şey bu oyunu gamepad ile oynamak bu kadar önemli mi? Deneyim kaybı yaşar mıyım mouse klavye geçsem? Kendime Controller ile eziyet etmeme gerek var mı yani gerçekten? Veya zamanla alışıp Controller kullanmakta iyileşir miyim? Sonuçta almışız cihazı abi yani açıkçası kullanmayı öğrenmek de istiyorum bir yandan.

Dostlar çok oyun oynayan birisi değilim. Last of Us övüyorlardı arkadaşlarım. Boş günümde oturup 3 saat kadar oynadım. Sırf bu tarz oyunları için Controller tavsiye edildiğinden (Steam bile oyuna girerken Controller kullanın diyor) gittim Xbox 9.nesil gamepad aldım. Dead Cells oynamıştım öncesinde, gayet memnun kalmıştım. Ancak Last of Us için kullandığımda inanılmaz bir hamlık hissediyorum. Hayatımda daha önce gamepad kullanmadığımdan mıdır bilemiyorum ancak bırakın nişan almayı, istediğim yere kamerayı çevirmeye çalışırken bile zorlanıyorum arkadaşlar :D mesela çok hafif soluma bakmak istiyorum bir çeviriyorum kamerayı bakmak istediğim yer sağımda kalıyor :D nişan almaktan bahsetmiyorum bile, dağı taşı vuruyorum. Sadece bir sekansı baştan başlatıp fare ile nişan aldım ve gram zorlanmadan HS attım düşmanlara. Valorant ve CS geçmişim olduğu için doğal olarak mouse ile çok rahatım Controller'a kıyasla. Kısaca merak ettiğim şey bu oyunu gamepad ile oynamak bu kadar önemli mi? Deneyim kaybı yaşar mıyım mouse klavye geçsem? Kendime Controller ile eziyet etmeme gerek var mı yani gerçekten? Veya zamanla alışıp Controller kullanmakta iyileşir miyim? Sonuçta almışız cihazı abi yani açıkçası kullanmayı öğrenmek de istiyorum bir yandan.
Bu alışkanlık ile alakalı bende ilk başta kol kullanmayı denerken öyleydim zamanla alışıyorsun. Alışana kadar biraz daha kol ile çıtır çerez oyunlar oyna zamanla el alışkanlığı kazanırsın.

@Playboi klavye ve mouse ile oyna geç. Bu oyunda aynı PC'ye çıkan diğer tüm oyunlar gibi klavye ve mouse kullanmaya uygun şekilde optimize edildi, edilmek zorunda zaten. Zaten gamepade özgü şeyleri kullanan bir oyun değil Last of Us. En fazla titreşim eksikliğin olur, o da oyunun vuruş hissinin iyi olmasından problem yaratmıyor.

Önemli diye bir durum yok hocam, gamepad ile nişan almak klavye ve mouseye göre her anlamda daha zor. Fakat siz çok yeni alışıyorsunuz zamanla oturacaktır, ben gamepad kullanmaya başladığımdan beri FPS oyunları dahil hep gamepad ile oynuyorum artık. Ama hack and slash tarzı oyunlar God of war , Devil May Cry gibi gamepad ile çok daha zevkli oluyor. Dediğim gibi gamepade alışınca bence kalırsınız biraz daha alıştırın elinizi. Birde belirteyim bu tarz oyunlar için gamepad öneriliyor demişsiniz ama öyle bir durum yok, özellikle FPS ve bu tür nişan almanızı gerektiren oyunlarda klavye mouse daha kolaylık sağlar. Gamepad genelde dediğim gibi hack and slahs, araba yarışı, dövüş oyunları ve spor oyunlarında kullanılıyor.

Dostum o yavaşça döndürememe olayı yetenek ve alışmaktan çok gamepadin kalitesine bağlı. Deadzone'u yüksekse yavaş donduremezsin o yüzden önce bir gamepad testerdan deadzone testi yap sorun var mı bak.

Dostum o yavaşça döndürememe olayı yetenek ve alışmaktan çok gamepadin kalitesine bağlı. Deadzone'u yüksekse yavaş donduremezsin o yüzden önce bir gamepad testerdan deadzone testi yap sorun var mı bak.

Hocam Amazon'dan orijinal 9.nesil Xbox almıştım da deneyeyim yine de iyi dediniz.

Zevktir, tercih meselesidir. PC'de ben olsam klavye mouse ile oynardım bu kadar zorlansaydım. Keyif alamazsınız yani seri ilerlemek varken.
PS'te ise klavye mouse ile oynamam. Çok büyük ekranlarda bence gamepad işe yarıyor yoksa zorluyor.

Gerçekten hocam ya, oyuna bayıldım ancak Controller kullanma challange gibi hissettim oyunu oynarken gamepad acemiliğim sağ olsun. Oyuna odaklanmak yerine gamepad kullanımıma odaklandım 3 saat. Rezil ettim vallahi güzelim oyunu :D

Hocam Amazon'dan orijinal 9.nesil Xbox almıştım da deneyeyim yine de iyi dediniz.

Gerçekten hocam ya, oyuna bayıldım ancak Controller kullanma challange gibi hissettim oyunu oynarken gamepad acemiliğim sağ olsun. Oyuna odaklanmak yerine gamepad kullanımıma odaklandım 3 saat. Rezil ettim vallahi güzelim oyunu :D
İllaha gamepad olsun diyorsanız bu arada Sony herkes oyunlarını oynayabilsin diye erişebilirlik ayarlarına değer veriyor. Yani nişan yardımını açıp en üst seviyeye ayarlayarak herkesin kafasına sıka sıka gidebilirsiniz. Hep kafaya odaklandığından sadece tabancayla oynanacak kadar kolay olabiliyor fakat oynanıyor mu oynanıyor.

Geri
Yukarı