Meslek lisesi mi Anadolu lisesi mi?

serkandincer

Centipat
Katılım
15 Şubat 2020
Mesajlar
39
Çözümler
2
Merhabalar ben her gün gelecek kaygısıyla uyanıyorum 9. sınıfım ve Anadolu lisesi okuyorum lisemi bitirdikten sonra üniversiteyi okuyup iş bulup bulamayacağımı düşünüyorum. Bu yüzden size bir danışmak istedim matematiği yapamıyorum tarih ve İngilizce'de kötü değilim asıl sorum meslek lisesine geçmeli miyim? Geçmemeliyim bilmiyorum sizden yardım almak istedim yazılım mühendisi olmak istiyorum ama işsizlik korkutuyor beni teşekkürler.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

hadwiger

Kilopat
Katılım
9 Nisan 2020
Mesajlar
11.642
Makaleler
48
Çözümler
26
Yer
9. Ana Jet Üssü
bir teknik lise öğrencisi olarak söyleyeyim; Şu an anadolu lisesine geçme fırsatım olsa geçmem, anadolu lisesinde olsam da meslek lisesine geçmem. Bence şu anki okulunda kal, derslerine önem ver. Çalışan adam hiçbir yerde işsiz kalmaz.
 

brownie

Picopat
Katılım
17 Mart 2021
Mesajlar
9
Çözümler
1
Anadolu lisesinden gelen arkadaşlarımda var giden arkadaşlarımda var ben Meslek okuyorum, üniversite sınavında ekstra puan sağlıyor diye biliyorum meslek lisesi. Örneğin 400 puanlık üniversiteye 350 puanla girebilirsin. Meslek lisesinde normal derslerinden ağırlıklı bölüm var ben elektrik elektronik okuyorum haftada 30 civarı saat bölüm var 20 saat kültür var. Üniversite için eğer teknik okumazsan sana son yıl YKS konularından çoğunu göstermiyorlar. Edebiyat öğretmenimiz bize "Burada işçi yetiştiriyoruz arkadaşlar." dedikten sonra kendisinin de aslında meslek lisesi mezunu olduğunu sonradan söylemişti. Yani kısacası meslek lisesinden üniversite okunmaz diyenleri takma ne hikmetse her yıl okulumuzdan 1 ya da 2 tıp kazanan çıkıyor.
 

Serdar ak

Hectopat
Katılım
5 Şubat 2017
Mesajlar
651
Yer
İstanbul
Ülkemizde artık üniversite diploması işe yaramaz bir kağıt parçasına dönmeye başladı, ama sırf böyle diye üniversite okumamazlık yapmak saçmalık olur, işe alırken insanlar hangisinin üniversitesi daha iyi diye bakmak yerine ne bildiğine bakar, bir yanda 3-4 dil bilen çeşitli yazılım dillerine hakim olan, bilgisayar kullanımına hakim olan biri diğer yanda ise Türkiyenin önde gelen üniversitelerinden mezun olmaktan başka vasfı olmayan biri olursa iş verenler ilkini seçecektir ama üniversite de önemli tabiki, o bilgiler havadan gelmiyor internetten kendin de zor öğrenebilirsin. Sana önerim okulunda kal, üniversite sınavına çalış kendini dil ve bilgisayar alanında geliştir. Photshop öğren, Edit yapmayı öğren, yazılım dili öğrenebilirsen öğren Udemy'de çok güzel kurslar var.
 

Yeni konular

Yukarı