Meslek Lisesi mi Anadolu Lisesi mi?

KırAtlıLiberal

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, evet bu sene sonun'da LGS'ye gireceğim ama hangi bölümü tercih edeceğimi bilemedim çünkü her şeyden çabuk sıkılan bir insanım yani matematik fen gibi derslere hiç bir zaman ilgim olmadı, çevrem meslek lisesini öneriyor yazılım bölümünü okumayı düşünüyorum derslerim iyi değil ortalamam 63 sizce hangisine gitmeliyim?

Meslek lisesinde matematik veya fizik dersleri yok sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Mesleki alanlarda önemini göreceksiniz. Özel bir ilgi alanınız varsa meslek liseleri avantaj sağlayabilir. Meslek liselerinde de kademeler var diye hatırlıyorum, en azından öyleydi bir zamanlar. Dümdüz bir meslek lisesi okursanız, derse girmeden bile geçebilirsiniz. Geleceğinize ise hiçbir faydası olmaz. Teknik veya anadolu bölümlerinde ise yabancı dil ve diğer dersler önem gösterir, üniversite tercihinizde fayda sağlar.

Matematik ile ilgili olmayıp yazılım mı istemek. Ya bu matematiği hallet, ya da yazılımı unut :)

Eğer ben öküz gibi çalışacağım, üniversite kesin kazanacağım diyorsan Anadolu oku. Üniversite kazanamazsan 4 yılın çöpe gidiyor Anadolu'da. Bunu da bil.

Meslekte meslek öğrenirsin. Üni kazanamazsan bile dükkan açma belgeni alırsın. Ben uçak bakım okudum meslek lisesinde, daha sonra üniversite ile tamamladım. Gayet de memnunum. Meslek lisesi çöp diyenlere gelsin bu da :) Üniversitede görmediklerimi meslek lisesinde gördüm.

Bugün işte modül sınavlarını vermek için kendini yırtıyor kaç yaşındaki adamlar. Ben o sınavları 17-18 yaşımda lisede vermiştim :)

Yanlışım var ise düzeltin ama meslek lisesinde okumanın sana bir şey katacağından emin değilim. Çoğu üniversitede de bile bölüm eğitimleri yetersiz görülmesine rağmen lisede meslek eğitimi verilebilecek olmasına mantıklı bakmıyorum. Lise bana göre temel eğitim alman gereken yerdir. Anadolu Lisesi tercih etmeni öneririm.

Meslek lisesinde matematik veya fizik dersleri yok sanıyorsanız yanılıyorsunuz.
Hayır yanılmıyor olur eğer öyle düşünüyorsa. 4 yıl boyunca neredeyse toplama çıkarma öğrendim diyebilirim. 4 yıl boyunca matematik dersimiz;
Bilinmeyenler bir tarafa, bilinenler bir tarafa toplanır.
Mesleki alanlarda önemini göreceksiniz.
Eğer meslek lisesi ise hiçbir önemi yok. Teknik lise ise bir şey diyemem.
Meslek lisesi çöp diyenlere gelsin bu da :)
Seninle bayağı tartışmıştık bunu. Meslek ile teknik yanı değil.

@Fides Her ikisi de.

Bizim bölümdeki adamlar puanla geldiği için kaliteliydi. Okuduğum bölümden bugün pilot olan da var, mühendis olan da var, mimar olan da var. Meslek lisesine genel olarak bir önyargı var. Özellikle içinde olmayan kişilerden.

Anadolu'da okuyor kardeşim, oranın ortamı da pek iyi sayılmaz. Öğrencide iş yok ki okulun tabelası ne far keder.

Seninle bayağı tartışmıştık bunu. Meslek ile teknik yanı değil.
Ona yapabilecek bir şey yok. Teknik bölümü olan okul seçeceksiniz üniversite için. Teknik bölümde fizik, mat, kimya, biyoloji görüyorsunuz aynı Anadolu'daki gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı