Meslek lisesi vs fen lisesi

Amelesin patronun var kendi işinde değilsin adam sana emir veriyor ayrıca 10k maaş çok değil NİTELİKLİ üniversite okursa sen paranın peşinde koşmucaksın para senin peşinde koşucak o gördüğün şöyle üniversite okudum iş bulamadım diyenleri çoğu b*ktan üniversitelerde okuyup hiç bi vasfı olmadan iş arayanlar en güzel örnek Selçuk bayraktar adam nerelerde okudu şuan milyonlarca para kazanıyor o paranın değil para onun peşinden koşuyor

Üniversite okuyunca direk patron koltuğuna oturtucaklarını zanneden toz pembe hayallerle yaşayan genç kardeşim. Çok sert bir hayal kırıklığına uğriyacaksın bir 4-5 sene sonra görüşürüz. Bizim burada mühendisi ilkokul mezunu adamlar yetiştiriyor. İşe ilk giren mühendisi kimse kaale bile almıyor çünkü hiçbir mesleki bilgisi yok resmen çırak gibi geziyor yanımızda. Maaşları da bizimkilerin yarısı.

Senin burada ne istediğin önemli. Ben meslek lisesi okudum. Seçeceği mesleğe göre bu kararı verirsin. Örneğin muhasebeci olmak istiyorsun. Meslek lisesine gidebilirsin muhasebe bölümüne. Ama psikoloji, hukuk, idari bilimler, siyaset, astroloji vb gibi şeylere ilgin varsa Anadolu okumalısın. Yani kısa özetle 2 yıllık üniversite okuyacaksın meslek lisesi, 4 yıllık okuyacaksın Anadolu. Meslek liselerinde 11,12.sınıfta matematik ve fen dersleri müfredata yok. Tek anahtar şey senin ne istediğindir.

Kankam şu an ülkenin durumunu biliyorsun malum şu an ülkeye gereken üretim üretimde işçiden sağlanıyor ben mesleğe gittim mezun olunca eğer yeterince iyiysen uçak bakımda vs 6-8k gibi bir maaşla başlayabilirsin.

Kankam düzeltme eğer belli mühendislik bölümlerini istiyorsan aso veya ASELSAN düşün çünkü bilişim yok
Ben de o nedenle fen veya Anadolu gideceğim lise ilk yılları da Linux ve JavaScript falan öğrencem bu şekilde 10 adım önden başlayacağım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…