Meslek lisesi vs fen lisesi

Başlıkta belirttiğim gibi hangi liseyi tercih etmeliyim ailem bizce meslek lisesine git diyor çünkü babamın sanayide kendine ait bir dükkanı var ve oturduğum ilçenin en tanınmış esnaflarından biri. Bu yüzden hazır düzene kon diyorlar ama karar senin diyorlar. Çok arada kaldım derslerim çok iyi demesek de güzel. Her yıl okulda dereceye girerim bu yüzden fen lisesine gidesim var fakat ders çalışmayı sevmediğimden dolayı fen lisesi biraz soğuk geliyor ve fen lisesinden çıktıktan sonra iş bulacağım meçhul bu yüzden çok kararsızım.

Fen de okuyorum 12.sınıf eğer günde 6 saat ders çalışmaya rağzıysan fen e git.

Bende 8'im Ankara'daysan veya Ankara'ya gelebilirsen ASO, ASELSAN.
Geleceğe dönük güzel ortam hem de meslek lisesi ve hangi bölümdeysen üniversitede diğerlerinden bir adım önde olmak.

Bir mesleki teknik lisede otomasyon okuyorum. Hem para kazanıyorum hem kendimi geliştiriyorum (drone yapıyoruz ekip arkadaşlarım ile) ayrıca yurt dışında işe girmek için mezun olduktan sonra bir belge veriyorlar ücretsiz bir şekilde. Bence mesleki teknik lisesi iyi ama yarı özel olmasına ( organize sanayilerin kurduğu meslek liseleri) dikkat et.

Başlıkta belirttiğim gibi hangi liseyi tercih etmeliyim ailem bizce meslek lisesine git diyor çünkü babamın sanayide kendine ait bir dükkanı var ve oturduğum ilçenin en tanınmış esnaflarından biri. Bu yüzden hazır düzene kon diyorlar ama karar senin diyorlar. Çok arada kaldım derslerim çok iyi demesek de güzel. her yıl okulda dereceye girerim bu yüzden fen lisesine gidesim var fakat ders çalışmayı sevmediğimden dolayı fen lisesi biraz soğuk geliyor ve fen lisesinden çıktıktan sonra iş bulacağım meçhul bu yüzden çok kararsızım.
Gideceğin meslek lisesi kaliteli bir yerse tabii ki orası, Türkiyede bazı meslek liseleri var kökten çok kaliteli mühendisler yetiştiriyorlar. O çocuklar fendekilere göre daha şanslı mesela. Ama milletin puanı yetmediği için gittiği bir yerse gitmemeni öneririm. Fene git, ortalama bir dereceyle mezun olursan hem üniversite şansın olur hem babanın yanında çalışma şansın olur. O zaman ikisinden birini seçersin.

Meslek lisesine gitmeni öneririm 12 sınıfa ulaştığında staj yapma imkanın oluyor ve bir yandanda para kazanıyorsun okuldan okula değişir bu staj olayı mesela ben haftanın 3 günü gidiyorum staja ve aylık 1275 TL alıyorum asgari ücretin %30'u bu eğer üniversite hayalin varsa birikim yapabilirsin.

Başlıkta belirttiğim gibi hangi liseyi tercih etmeliyim ailem bizce meslek lisesine git diyor çünkü babamın sanayide kendine ait bir dükkanı var ve oturduğum ilçenin en tanınmış esnaflarından biri. Bu yüzden hazır düzene kon diyorlar ama karar senin diyorlar. Çok arada kaldım derslerim çok iyi demesek de güzel. Her yıl okulda dereceye girerim bu yüzden fen lisesine gidesim var fakat ders çalışmayı sevmediğimden dolayı fen lisesi biraz soğuk geliyor ve fen lisesinden çıktıktan sonra iş bulacağım meçhul bu yüzden çok kararsızım.

Fen lisesine gidiyorum, aklim olsa gelmezdim yani calismayi cok seven biri degilsen zaten kazanamazsin. Oldu ki kazandin, burada cok zorlanirsin.

Fende okuyorum, 9-10 yat 11-12 çalış modu var. 12'de bir çok gereksiz derste test çözme fırsatın oluyor, evde 1-2 saat çalışma yeterli oluyor. Ayrıca proje vb. konusunda destek veriliyor. Okulumuzda araba, drone, programlama gibi gruplar var. Her fen lisesinde böyle mi bilmıyorum ama bizimkinde böyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı