Meslek lisesi vs fen lisesi

Başlıkta belirttiğim gibi hangi liseyi tercih etmeliyim ailem bizce meslek lisesine git diyor çünkü babamın sanayide kendine ait bir dükkanı var ve oturduğum ilçenin en tanınmış esnaflarından biri. Bu yüzden hazır düzene kon diyorlar ama karar senin diyorlar. Çok arada kaldım derslerim çok iyi demesek de güzel. her yıl okulda dereceye girerim bu yüzden fen lisesine gidesim var fakat ders çalışmayı sevmediğimden dolayı fen lisesi biraz soğuk geliyor ve fen lisesinden çıktıktan sonra iş bulacağım meçhul bu yüzden çok kararsızım.
Anadolu da tercih edebilirsin meslek lisesi öğrenciler açısından sıkıntı fen liseside çalışanların gittiği yer Anadolu bence daha ideal
Bu kafayla BİM'de kasiyer olursun ileride.
Bak fark şu meslek lisesinde olursa beden işçisi olursun patronuna bağlı çalışırsın ama fen lisesinde okursan akıl işçisi olarak çalışırsın yani beden işçisi derken kısaca amelelik yaparsın iyi bir üniversitede oku seni Türkiye'den önce yurt dışı kapısını açar üniversite okumak kolay bişey önemli olan nitelikli üniversite
Bu kafayla BİM'de kasiyer olursun ileride.
Ha bide ber meslekde okuyan amele olucak demedim senin şuan yaptığın amelelik :)

Son düzenleme:
Anadolu da tercih edebilirsin meslek lisesi öğrenciler açısından sıkıntı fen liseside çalışanların gittiği yer Anadolu bence daha ideal.

Bak fark şu meslek lisesinde olursa beden işçisi olursun patronuna bağlı çalışırsın ama fen lisesinde okursan akıl işçisi olarak çalışırsın yani beden işçisi derken kısaca amelelik yaparsın iyi bir üniversitede oku seni Türkiye'den önce yurt dışı kapısını açar üniversite okumak kolay bir şey önemli olan nitelikli üniversite.

Ha bir de ber meslekde okuyan amele olacak demedim senin şu an yaptığın amelelik :)

Amelelik mi 😂 o yüzden mi aylık 10kdan fazla kazanıyorum. Meslek lisesi okuyanlarda üniversite okuyup yurt dışına gidebiliyor haberin olsun. Ben amele değil makine teknikeri olarak geçiyorum. 2 senelik üniversite mezunuyum abicim. Arkadaşlarımdan yurt dışına kapak atanlarda oldu kendi sınıfımdan. Ben Türkiye'de kalıp büyük firmalarda çalışmayı tercih ettim. Meslek lisesi = amelelik algısını bir kafandan çıkar önce. Sosyal medyadaki boş boş gezen heriflerin laflarına bakma. Onların alayı mağaza mağaza gezip aylık 4300 ₺ ye çalışmak için form dolduruyor emin ol. Senin evine elektrik tesisatı döşemeye gelen ya da sanayide çalışan makine ustası ise aylık 10k veya daha üzeri alabiliyor. Üniversite senin bir anda kariyerinin yükselmesine sebep olmaz sana sadece rehber ve aracı olur. Yoksa cahil, boş adam üniversite okusa ne olur okumasa ne olur? Sağda solda üniversite mezunuyum ama iş bulamiyeaahhmm diye abuk subuk konuşur.

Yeni konular

Geri
Yukarı