Meslek lisesinden meslek lisesine geçme şansımız var mı?

TheMuhammedAli

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba 10. sınıf Anadolu lisesinde okuyorum. Meslek lisesine geçmek istiyorum fakat istediğim bölümde kontejyan yok hocalarda 2 gün kaldı diyorlar 2. döneme geçince olmaz diyorlar. Başka bir meslek lisesine geçip oradan başka meslek lisesine geçme gibi bir şansım var mı?

Nakil kabul işlemleri her ayın sonunda yapılır. Bugün başvuru yaparsanız 28 Aralıkta sonuçlanır. Eğer ocak ayında nakil başvurusu yaparsanız, Ocak ayının son gününü beklersiniz. 1 ay içinde 2 kez nakil yaptıramazsınız.

Mevzuata göre:
Mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına geçiş için ortaöğretim kurumlarının 9 uncu sınıfını doğrudan geçen ve yılsonu başarı puanı en az 70 olan öğrenciler başvurabilir.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında alan seçimi 9 uncu, dal seçimi ise 10 uncu sınıfın sonunda yapılır.
Alana yerleştirme puanı, öğrencinin ortaokul sınıflarının yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının %40 ı ile 9 uncu sınıf yılsonu başarı puanının %60 ı toplanarak belirlenir. Yerleştirme işlemi tercih ve puan üstünlüğü dikkate alınarak yapılır.

Eğer ailenin çalıştığı bir iş kolunda çalışacaksan yani babanın elektronikçi dükkanı varsa sen de elektrik elektronik bölümüne şartsız kaydolabilirsin:

Anne ve/veya babasına ait çalışır durumda bir işyeri bulunanlar istemeleri hâlinde; işyerini ve mesleğini ilgili meslek kuruluşlarından belgelendirmeleri şartıyla bu işyerindeki meslekle ilgili alan/dala doğrudan kayıt edilirler.

Nakil kabul işlemleri her ayın sonunda yapılır. Bugün başvuru yaparsanız 28 Aralıkta sonuçlanır. Eğer ocak ayında nakil başvurusu yaparsanız, ocak ayının son gününü beklersiniz. 1 ay içinde 2 kez nakil yaptıramazsınız.

Mevzuata göre:
Mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına geçiş için ortaöğretim kurumlarının 9 uncu sınıfını doğrudan geçen ve yılsonu başarı puanı en az 70 olan öğrenciler başvurabilir.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında alan seçimi 9 uncu, dal seçimi ise 10 uncu sınıfın sonunda yapılır.
Alana yerleştirme puanı, öğrencinin ortaokul sınıflarının yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının %40'ı ile 9 uncu sınıf yılsonu başarı puanının %60'ı toplanarak belirlenir. Yerleştirme işlemi tercih ve puan üstünlüğü dikkate alınarak yapılır.

Eğer ailenin çalıştığı bir iş kolunda çalışacaksan yani babanın elektronikçi dükkanı varsa sen de elektrik elektronik bölümüne şartsız kaydolabilirsin:

Anne ve/veya babasına ait çalışır durumda bir iş yeri bulunanlar istemeleri hâlinde; iş yerini ve mesleğini ilgili meslek kuruluşlarından belgelendirmeleri şartıyla bu iş yerindeki meslekle ilgili alan/dala doğrudan kayıt edilirler.

1 ay içinde değil 2 tane nakil yaptırmayacağım diğer meslek lisesinde kontejyan açılana kadar. Anlamadığım şey bölüm sözel sayısal seçtiriyorlar 2. dönemde seçince nakil olamıyor muyuz?

Olabilirsiniz. Seçtiğiniz bölüm nakile engel değil. Kontenjan açılana kadar başka bir yere nakil isteyebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı