Meslek lisesinden sonra üniversite okumak mantıklı mı?

Teurastaja.

Kilopat
Meslek lisesinden yeni mezun oldum 1-2 yer beni iş görüşmesi için çağırıyor. Aklımda 2 yıllık üniversite okumak var sizce mantıklı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne arzu ettiğinize ve imkanınıza bağlı eğer fakülte arzu ediyor ve imkanınız el veriyorsa bunun için yaşınız geç değil, aklınız kıt değil. Yok MYO sonrası sektörde ara eleman olarak çalışmak istiyorum diyorsanız bunun içinde bir mantıksızlık yok hatta daha mantıklı olur (özellikle sanayi, işgücü yoğun politika izlenirken) fakat MYO sonrası fiyat arttıracağınızı düşünerek bazı tekliflerden olumlu dönüş alamama durumunuz olabilir nadirde olsa ama kalifiye eleman arayan yerler genellikle MYO mezunu arıyorlar. (Tabi biraz bölüme de bağlı)

Oku ama asla unutma o düşünebilen beynin öğretmenlere itaat etmeye başlayacak. İşte Türkiye'nin eğitim sitemi :).
Ne alakası var ? Meslek lisesinden elektrik-elektronik bölümünden mezun oldum. Yabancı dil öğretmenliği kazandım, bitirdim. Şimdi tezli yüksek lisans yapıyorum. Meslek lisesinde hiçbir şey öğretmediler. Tamamen ezbere dayalıydı. Ne öğrendiysem stajda gösterilenlerle öğrendim. İnsanın ufkunu açan, düşünmesini sağlayan yer üniversitedir. Üniversitede eğitim sisteminin mükemmel olduğunu söylemiyorum. Ama üniversite ortamı kişinin ufkunu açar, farklı kültürlerden insanları tanımasını sağlar. Benim gibi 40 kişilik bir bölümde okunabilinirse kaliteli bir eğitim de alınabilir. Ben analatik düşünebilmeyi hocalarımın sayesinde üniversitede kazandım.

Meslek lisesinden yeni mezun oldum 1-2 yer beni iş görüşmesi için çağırıyor. Aklımda 2 yıllık üniversite okumak var sizce mantıklı mı?

Meslek lisesinden mezun olabilmek için ekstra bir çaba sarf etmenize gerek yok. Yoldan geçen 10 kişiden 6'sı zaten meslek lisesi mezunu. Sıradanlaşmış bu düzen ile emekli olana kadar aynı parayı kazanırsın. 2 senelik ön lisans okumuş birisi gelir şefin olur keşke bende okusaydım dersin.
Üniversite sınavının ilk oturumu olan TYT sınavına girerek 2 senelik bölüm kazanın. Eğer sınava girdiyseniz mutlaka tercih yapın ve en azından minimum 2 senelik mezun olun.

Meslek lisesinden mezun olabilmek için ekstra bir çaba sarf etmenize gerek yok. Yoldan geçen 10 kişiden 6'sı zaten meslek lisesi mezunu. Sıradanlaşmış bu düzen ile emekli olana kadar aynı parayı kazanırsın. 2 senelik ön lisans okumuş birisi gelir şefin olur keşke bende okusaydım dersin.
Üniversite sınavının ilk oturumu olan TYT sınavına girerek 2 senelik bölüm kazanın. Eğer sınava girdiyseniz mutlaka tercih yapın ve en azından minimum 2 senelik mezun olun.
Emekli olana kadar çalışmayı düşünmüyorum 10 yıl kadar çalışacağım.

Meslek lisesinden mezun olacağım, sana şunları söyleyeyim.

ATP Elektrik-Elektronik bölümünü bitirdim ve OBP 75 civarı düşüyor. Üniversitede yerleştirme puanın 300 olursa 5 ve 0,12 ile çarpılıp toplamda 45 puan fazla verecek ve ben 345 puan ile yerleşeceğim. Meslek lisesinin MTOK gibi bir avantajı var. Bunu değerlendir.

Yalnız bu MTOK sadece okuduğun alanı kapsıyor.

Dükkan açma belgeleri vs. bir sürü imkan sağlanıyor sana. Diğer insanların seni küçük gördüğüne bakma. Onlar bir mühendisliği sabah akşam çalışıp kazanırken sen onlardan az doğru yaparak o bölüme giriyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı