Üniversitemi okumak mı, meslek öğrenmek mi?

morbid4605

Decapat
Arkadaşlar lise başından beri sanayi ve otomobilin olduğu yerlerde çalıştım. Oto tamirde bilgim olduğuna inanıyorum. Anandolu lisesi 11.sınıf öğrencisiyim. Derslerime çalışıyorum ama o kadar zeki birisi değilim. Herkes 1 kerede anlarsa ben 3 defada anlayan tiptenim. Bildiğiniz gibi hayat şartları zor. Günden güne zorlaşıyor. Ve üniversite kazansam bile o kadar yüksek yerler kazanmayacağım. Hayatın meslek öğrenme kısmındaki zorlukları dibine kadar biliyorum.
Her gün kendime motor mekanikten bir şeyler katmaya çalışıyorum internetten. Sanayiden çıkarken nalet ederek çıkmıştım. Ama okulu yapamıyorum ve benim hayatta bir yerlere tutunmak gerek. Bana benden başka kimse bakamaz duruma geleceğim 2-3 sene sonra. Sizce liseyi bitirip oto tamire mi girsem, yoksa üniversitemi düşünsem?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar lise başından beri sanayi ve otomobilin olduğu yerlerde çalıştım. Oto tamirde bilgim olduğuna inanıyorum. Anandolu lisesi 11.sınıf öğrencisiyim. Derslerime çalışıyorum ama o kadar zeki birisi değilim. Herkes 1 kerede anlarsa ben 3 defada anlayan tiptenim. Bildiğiniz gibi hayat şartları zor. Günden güne zorlaşıyor. Ve üniversite kazansam bile o kadar yüksek yerler kazanmayacağım. Hayatın meslek öğrenme kısmındaki zorlukları dibine kadar biliyorum.
Her gün kendime motor mekanikten bir şeyler katmaya çalışıyorum internetten. Sanayiden çıkarken nalet ederek çıkmıştım. Ama okulu yapamıyorum ve benim hayatta bir yerlere tutunmak gerek. Bana benden başka kimse bakamaz duruma geleceğim 2-3 sene sonra. Sizce liseyi bitirip oto tamire mi girsem, yoksa üniversitemi düşünsem?
Eğer birikimin var ise, biraz çıraklık yaptıktan sonra kendi yerini kurarsın, eğer işini yapar isen güzel paralar kazanırsın. Babam, yıllarca Carrefour'da çalıştı, ek iş yapmaya başladı. Ek işleri büyüterek kendi şirketini kurdu. Burda anlatmak istediğim çok çabalaman lazım. Bir de özgün birşeyler de yapabilirsin. Orası sana kalmış.
Üniversiteni okur, Bosch gibi işçiye önem veren yerlerde çalışmaya başla. Paranı biriktir ve uzman olduğun işini kur. Benim ikinci fikrim de bu. 3 kerede de anlasan oku derim.

Zaten işi biliyorum diyorsun bir de üstüne diploma eklemen çok iyi olur. Neresi olduğu fark etmez alanınla ilgili bir mühendislik kazanmaya bak. Diplomanın da alırsan eline statü yükseltebilirsin kolayca. Okurken de çalışma imkanın var.

Bence okumaya bak. Makine mühendisliğinden bir diploman olsun. İlerde kendi işini kurmanda ya da iş bulmanda baya etkisi olur. Hem daha önce çalıştım hem de bu işin okulunu okudum dersin.

Katılıyorum. Ayrıca mühendis işin mutfağını bilmedikten sonra mühendis değildir. İnan adım başı bir sürü mühendis. Hoşlarına gidiyor mühendisim demek, branşı her ne olursa olsun ancak hakkını veren, kitabi bilgilerden arınıp işi alıp yönetebilen çok az. Çok tanıdım, çok işe aldım. Sen her türlü avantajlısın. Demem o ki çalıştığın yerde öğrenebildiğin kadar öğren ve mühendisliğe yönel.

Bence okumaya bak. Makine mühendisliğinden bir diploman olsun. İlerde kendi işini kurmanda ya da iş bulmanda baya etkisi olur. Hem daha önce çalıştım hem de bu işin okulunu okudum dersin.

Yeni konular

Geri
Yukarı