Meslek Lisesine Geçmek Mantıklı Mı?

Berhan Kanbur

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Selamlar. 10.sınıf okuyorum, sonradan anadolu olan bir anadolu lisesinde.

Derslerim pek iyi değil.

Elektrik-Elektronik ve Bilişime aşırı merakım var ve az çok anlarım.

Etrafımdaki insanlar meslek lisesine geçmemi öneriyor.

Herkes söylüyordu takmıyordum ama meslek lisesi okuyup, LG-Bosch teknik servis olmuş sevdiğim saydığım bir abim söyleyince düşünmeye başladım.

Sizce meslek lisesine geçmelimiyim?

Geçme kardeşim hayatının hatasını yaparsın. Boş adamların içinde ne kadar dayanabilirsin bilmiyorum arkadaş ortamı önemlidir ve meslek lisesindeki insanların hiç adam akıllı olduklarını görmedim. Bilgisayara, bilişime ve yazılıma merakın varsa üniversitede onlarla alakalı bir bölüm seçip yoluna devam et. Sana nacizane tavsiyem bu olur.

Geç kardeşim geç. Meslek lisesi boş diyenleri de düşünme. Anadolu lisesi de kazanmamış, sonradan Anadolu lisesine dönüştürülen bir lise kazanmış. Yani aman aman bir lise olduğunu sanmıyorum.

Ben meslek lisesi mezunuyum. İyi bir üniversite ve kolay kazanılmayacak bir bölüm de kazandım. Anadolu, fen lisesi okuyup da hiçbir halt olamamış arkadaşlarım da var.

Hayallerinin, hedeflerinin peşinden koş. Kimseye kulak asma. Eğer üniversite kazanamazsan okuduğun Anadolu lisesiyle kalırsın. Meslekte, iş öğrenirsin. Bir işe girme şansın olur.

Geç kardeşim geç. Meslek lisesi boş diyenleri de düşünme. Anadolu lisesi de kazanmamış, sonradan Anadolu lisesine dönüştürülen bir lise kazanmış. Yani aman aman bir lise olduğunu sanmıyorum.

Ben meslek lisesi mezunuyum. İyi bir üniversite ve kolay kazanılmayacak bir bölüm de kazandım. Anadolu, fen lisesi okuyup da hiçbir halt olamamış arkadaşlarım da var.

Hayallerinin, hedeflerinin peşinden koş. Kimseye kulak asma. Eğer üniversite kazanamazsan okuduğun Anadolu lisesiyle kalırsın. Meslekte, iş öğrenirsin. Bir işe girme şansın olur.

Ben Ted e gidiyorum gitmek için bursluluk sınavlarına girdim 2. oldum. İnsanları bence yanlış yönlendirmeyin. Babam meslek lisesin de fizik öğretmeni. Küçüklüğümden beri babamın yanına gittiğim de oradaki tipleri ben görüyordum. Dersle ilgilenmeyenden tut dalga geçen tipler "Siz meslek lisesi mezunusunuz diye size o tiplerden demiyorum". Babam da şu anda bunlardan şikayetçi. Benim önerim bursluluk sınavlarına girip burs kazanıp özel okula gitmektir. Önemli olan verilen eğitimden çok öğrenci kitlesidir. Eğer bir insanın aklı varsa meslek lisesinde de yapabilir. Ama kaliteli liselere göre daha çok motivasyon ve irade gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı