Meslek lisesinde kalınır mı yoksa Anadolu lisesine mi geçilmeli?

Ahmet40218

Centipat
Daha fazla  
Şu an 10. sınıfım. Geçen sene LGS'de 227 puan almıştım. Hiçbir liseyi kazanamadım. Ortaokul ortalamam 84 85 civarı. Onunla alan birtakım Anadolu liselerine girebiliyordum.

Neyse ki lise zamanı kendimi düzelttim. Bu sene ortalamamı yükseltip inşallah Anadolu'ya geçerim diye düşünüyorum. Ama ne olacağımı bilemiyorum.

Ailemin zoruyla 60 puanlık meslek lisesine gönderdiler, haklıydılar. İstemediğim bir bölümü okuyorum ama çalışıp buradan mezun olursam ortalama 10 11 bine yakın bir memur maaşı alacağım için meslekte kalmak istiyorum. Anadolu'dan çıkıp da işsiz kalma ihtimalimin yüksek olduğunu düşünüyorum. Hem çalışıp hem de üniversite kazanırsam onu okumak istiyorum. Grafik tasarım radyo televiyon okumak istiyorum. O alanlarda kendimi geliştiriyorum şu anda para kazanıyorum ancak iş olanağı düşük olduğu için okumaya korkuyorum bir nevi, şu ana kadar sözelim sayesinde kurtardım. Ezberi hemen kavrayabiliyorum ancak ortaokul matematiğini dahi yapamıyorum.

Büyük bir üniversite hedefim yok ama hem okulda hem evde günde 4 5 saat masa başındayım, bütün sosyal hayatım bütün umudum tükeniyor. Ne olacağımı bilmiyorum daha. Yeter ki memur maaşı alayım yeter benim için. Sonrasında kendimi geliştirmeye bakacağım. Üniversite hayatımda her şeyi düzelteceğim. Yardıma ihtiyacım var gerçekten, bu konuyu tartışacak kimse yok.

Hocam öncelikle ne okuyorsunuz? Nereden biliyorsunuz lise bilgisiyle bir yere girip memur adıyla çalışıp 11 12k alacağınızı? Kaldı ki daha yeni girmişsiniz liseye 4 yıl sonra ne olacak bunu bilemeden böyle nasıl konuşuyorsunuz emin bir şekilde anlayamadım. Bence anadoluya geçin derslerinize asılın temelinizi salmayın üniversite sınavına meslekten girerseniz bişey yapamazsınız iyi bir üniversiteye gidemezsiniz ve hayalini kurduğunuz çoğu şey çöp olabilir.

yazın matematiği düzeltmen lazım önce aritmatik matematik var onu alıp başlayabilirsin hemen istediğin bölüm eşit ağırlıkta sanırım ezberin iyimiş tyt biyo kimya fizik gene yaparsın istediğin bölümün sıralamasına bak önce 100 bini geçeceğini düşünmüyorum çok iyi üni ise olabilir gitmek istediğin anadolu lisesinde arkadaşların varsa okul hakkında bilgi al :) yapabilirsen üniyi yurt dışında artık ülkede eksi netle üniye giden var yazıcıdan diploma bas daya iyi :")

yazın matematiği düzeltmen lazım önce aritmatik matematik var onu alıp başlayabilirsin hemen istediğin bölüm eşit ağırlıkta sanırım ezberin iyimiş tyt biyo kimya fizik gene yaparsın istediğin bölümün sıralamasına bak önce 100 bini geçeceğini düşünmüyorum çok iyi üni ise olabilir gitmek istediğin anadolu lisesinde arkadaşların varsa okul hakkında bilgi al :) yapabilirsen üniyi yurt dışında artık ülkede eksi netle üniye giden var yazıcıdan diploma bas daya iyi :")
İstediğim bölüm için 350 yada 270 280 puan yetiyor ortalama 300 400 bine tekabülmü ediyor artık kendim biraz daha iyi yapmak istiyorum tabi 350 yüksek bir puan galiba tam bilmiyorum ama

Hocam öncelikle ne okuyorsunuz? Nereden biliyorsunuz lise bilgisiyle bir yere girip memur adıyla çalışıp 11 12k alacağınızı? Kaldı ki daha yeni girmişsiniz liseye 4 yıl sonra ne olacak bunu bilemeden böyle nasıl konuşuyorsunuz emin bir şekilde anlayamadım. Bence anadoluya geçin derslerinize asılın temelinizi salmayın üniversite sınavına meslekten girerseniz bişey yapamazsınız iyi bir üniversiteye gidemezsiniz ve hayalini kurduğunuz çoğu şey çöp olabilir.
Adalet okuyorum, sayısalı biraz yaparsam girerim ancak çalışmam lazım daha 2 yıl var şu an baksam ozaman kadar unutacağım. 10.sınıf konu ağırlıklı gittiği için ona çalışacak zamanım yok.

İstediğim bölüm için 350 yada 270 280 puan yetiyor ortalama 300 400 bine tekabülmü ediyor artık kendim biraz daha iyi yapmak istiyorum tabi 350 yüksek bir puan galiba tam bilmiyorum ama

Adalet okuyorum, sayısalı biraz yaparsam girerim ancak çalışmam lazım daha 2 yıl var şu an baksam ozaman kadar unutacağım. 10.sınıf konu ağırlıklı gittiği için ona çalışacak zamanım yok.
300 bine rahat girersin yan oturmazsan düzenli çalışırsan olur ama geni seni orta düzey bir anadolu öğrencisinden daha çok zorlayacaktır

Geri
Yukarı