Meslek lisesine gidiyorum çok pişmanım

Ahmet40218

Centipat
Daha fazla  
Ortaokul senesi LGS'den 230 puan aldım o zamanlar dersleri önemsemezdim. Liseye geçince adamakıllı çalışmaya başladım OBP puanım 85 idi bir Anadolu lisesine girebiliyordum. Tabii bende de suç var üniversite odaklı baktığım için ortaokulu hiç önemsemedim. Ailem meslek lisesine gönderdi bende karşı gelemedim hiç adını duymadığım bir bölümde okuyorum. Şu an 10.sınıfım derslerime düzenli çalışıyorum. Ama ne adamakıllı bir ortam var daha ne edep ne saygı var eğlence için gelip gidiyor, hedefsiz çoluk çocukla dolu. Cidden artık sıkıldım. Üniversitede müzik tasarım okumak istiyorum. Yeteneğim var geliştirmek istiyorum. Şu an için hiçbir şey olamazsam KPSS'ye girip devlete bağlı paramı kazanırım mantığında bakıyor ailem. Ama ben hayatımı memuriyete girerek çürütmek istemiyorum. Ne adamakıllı çalışacağım bir ortam var Anadolu'yu kendimde görüyorum biri oturup ders çalışıyor sohbet ediyor sessiz sedasız oturuyor. Herkesin bir hedefi ilgi alanı var. O ortamı hayal ediyorum. Normalde güzel sanatlara gidecektim, oradan da çıkınca en fazla eğitmen olup çıkıyorsun torpil olmadıktan sonra hiçbir şey olmuyorsun o yüzden girmek istemedim üniversiteye bıraktım. Şu an kafam karışık sadece ders çalışıyorum ne bir ortam var tek başımayım lise hayatım boyunca bu şekilde geçirmek istemiyorum böyle devam ederse de üniversitede bir sosyal hayatım olacağını umuyorum o zaman mutlu bir şekilde sürdürebilirim belki.

Üniversitedeyim şu ana kadar kimseyle sohbet etmedim, halimden gayet memnunum. Sen de böyle biri olabilirsin. Aile bireylerin seni değil kendilerini düşünür. Onların yakınında, garanti maaşla çalışan biri olup onların ihtiyacını karşılamanı isterler. En iyisi yalnız takılmak, ne arayan var ne soran. Hesap sormaya kalkan yok, vaktini çalan yok. Ders çalışmaya devam et ve iyi bir üniversitede oku. Etrafındakilerin ne yaptığını boşver, kendi yoluna odaklan.

Lisede ortam olmasa da olur. Dersleri bırakmazsan istediğin yeri kazanırsın. Önemli olan bu. Meslek lisesindeki ortamdan çıkıp doktor olan var. Hem derslere iyi çalışırsan okul birincisi kontenjanından rahatça istediğin yere gidersin.

Üniversitedeyim şu ana kadar kimseyle sohbet etmedim, halimden gayet memnunum. Sen de böyle biri olabilirsin. Aile bireylerin seni değil kendilerini düşünür. Onların yakınında, garanti maaşla çalışan biri olup onların ihtiyacını karşılamanı isterler. En iyisi yalnız takılmak, ne arayan var ne soran. Hesap sormaya kalkan yok, vaktini çalan yok. Ders çalışmaya devam et ve iyi bir üniversitede oku. Etrafındakilerin ne yaptığını boşver, kendi yoluna odaklan.
Şu ana kadar iyi gidiyordum ama liseden sonra asosyal durumum bana sıkıntı çıkartmaya başladı sonrasında ilerlemişti, anksiyete ilaçları kullanıyordum. Şu an dersten başımı kaldıramıyorum gerçekten ne sosyal ortam kaldı ne bişey ailem ile zaten konuşurken utanıyorum. Şu an okuldan eve gelip gidiyorum. Sosyal ihtiyaçlarımı karşılamak için kendi kendime spesifik teknik uyguluyorum ama sadece beni hafifletiyor. Psikoterapi görüyorum şu an için Üniversiteye kadar kendi tekniklerimle hafifletebilirsem sosyal hayata atılmayı düşünüyorum. Sadece ders odaklı baktığımda ders çalışmak istemiyorum o yüzden lazım Cidden durum beni çıldırtıyor

Hayatı, dinleri, toplum normlarını, ideolojileri, tarihi şahsiyetleri araştır ve sorgula. Bu benim yalnızken hiç sıkılmamamı sağlıyor. Üniversiteye kadar bu şekilde rahatlıkla yalnız idare edersin. Sonrasında belki sen de benim gibi olursun, olmazsan da olsun önemli şeyler öğrenmiş olursun.

Ortaokul senesi LGS'den 230 puan aldım o zamanlar dersleri önemsemezdim. Liseye geçince adamakıllı çalışmaya başladım OBP puanım 85 idi bir Anadolu lisesine girebiliyordum. Tabii bende de suç var üniversite odaklı baktığım için ortaokulu hiç önemsemedim. Ailem meslek lisesine gönderdi bende karşı gelemedim hiç adını duymadığım bir bölümde okuyorum. Şu an 10.sınıfım derslerime düzenli çalışıyorum. Ama ne adamakıllı bir ortam var daha ne edep ne saygı var eğlence için gelip gidiyor, hedefsiz çoluk çocukla dolu. Cidden artık sıkıldım. Üniversitede müzik tasarım okumak istiyorum. Yeteneğim var geliştirmek istiyorum. Şu an için hiçbir şey olamazsam KPSS'ye girip devlete bağlı paramı kazanırım mantığında bakıyor ailem. Ama ben hayatımı memuriyete girerek çürütmek istemiyorum. Ne adamakıllı çalışacağım bir ortam var Anadolu'yu kendimde görüyorum biri oturup ders çalışıyor sohbet ediyor sessiz sedasız oturuyor. Herkesin bir hedefi ilgi alanı var. O ortamı hayal ediyorum. Normalde güzel sanatlara gidecektim, oradan da çıkınca en fazla eğitmen olup çıkıyorsun torpil olmadıktan sonra hiçbir şey olmuyorsun o yüzden girmek istemedim üniversiteye bıraktım. Şu an kafam karışık sadece ders çalışıyorum ne bir ortam var tek başımayım lise hayatım boyunca bu şekilde geçirmek istemiyorum böyle devam ederse de üniversitede bir sosyal hayatım olacağını umuyorum o zaman mutlu bir şekilde sürdürebilirim belki.
Ben çok şanslıyım çünkü bu durumu önceden görebildim ortaokulda iken sürekli adrese dayalı bir Anadolu lisesinin önünden geçiyordum ve Okul açılmadığı için okulun öğrencileri kapıda bekliyordu ve konuşmalarını ve hallerini inceliyordum hatta arada daha fazla gözlem yapabilmek için okulun yanındaki pastane de oturup öğrencileri gözlemliyordum. Ve durumları rezaletti . 8. Sınıfı kötü bir yere gitme korkusu ile bitirdim (bu korku nedeni ile Ortalamamı da her ihtimalle karşı yüksek tuttum). Şuan ne kadar Fen lisesinde olup mutlu olsamda Fen lisesinin dahi eleştirdiğim kısımları oluyor ki ben sadece 10 DK durup o liseyi gözlemleyip nefret etmişken sizin ne yaşadığınızı tahmin bile edemiyorum. Önerim İyi gördüğünüz bir anadolu lisesine veya açık öğretime geçip evde kendi kendinize çalışmanız başka çareniz yok gibi gözüküyor. Size sadece sabır diliyorum hem Sınıflarınız bildiğim kadarı ile de çok kalabalık.

Meslek lisesi hayallerini umursamaz, sadece okuduğun bölümün mesleğini öğrenmeni amaçlar. Okuduğun bölümü sevmiyorsan ve hayallerin farklı yöndeyse zaman kaybetmen saçma olur. Açığa geç ve kendine daha fazla zaman ayır, hedeflerin için çalış ya da Anadolu lisesine geçmeyi dene.

Yeni konular

Geri
Yukarı