Meslek Lisesine Gitmeyin

Arkadaşlar iyi bir puan ile kaliteli bir meslek lisesi bölümüne girerseniz gayet güzel bir eğitim alırsınız. Üniversiteye geçişte de biraz kasarsanız iyi bir bölüm tutturursunuz, kendi bölümünüz için puan desteği de var zaten.
Kendini geliştiren insan asla açıkta kalmaz, tüm bu eziyete neden katlanıyorsunuz? Günün sonunda para kazanabilmek için öyle değil mi?

Ben de anadolu meslek lisesi çıkışlıyım ve mühendislik mezunu değilim. Ancak kendimi geliştirmeye yönelik çabamı CV'de çok rahat şekilde görebiliyorsunuz. İş hayatına atılalı 2 hafta oldu henüz :)
X üniversitesinden mezun olup boş CV ile iş arayan gençler hüsrana uğruyor ne yazık ki. İşsizlik var zannediyor ülkede. İnanın işsizlik yok bilişim alanında. Aksine nitelikli genç bulması hiç kolay değil.
SNMP nedir desen cevap veremeyecek gençler ile dolu ortalık. HTTP hangi portu kullanır öğrenemeden mezun oluyorlar. Hesap makinesi kodlayamayan yazılımcılar var üniversitelerde.
Mühendisler işsiz kalıyor şeklinde bir algı var ancak en azından bilişim alanında bu geçerli değil. Hayatı yalnızca okuldan ibaretmiş gibi empoze ediyorlar beyinlerinize. İş aramaya gelince gerçekler ile karşılaşıyorsunuz. Mühendis de olsan kendini geliştirdiğin kadar değer görüyorsun.

Okula takılmayın, hele lise düzeyinde bunların hiçbir önemi yok. İş bulmak tamamen sektörün ihtiyaçlarına karşılık verebilme meselesidir. İyi insan, kaliteli insan olma meselesidir. Technopat'daki emeğinizi bile pazarlayacaksınız iş görüşmelerinde. Şu forumda şu kadar süre gönüllü olarak insanlara yardımcı olmaya çalıştım gibisinden. Haricen paylaşım yaptığınız bir platform olmalı örneğin. Devlet destekli 6-7 aylık uzmanlık kursları veriliyor ücretsiz, üstüne para alıyorsun. Bunlara gidin ileride. Projeler geliştirin, fuarlara katılın. Sertifikalar edinin, dil öğrenin.

İnanın lise terk bile olsanız kendinizi geliştirdiğiniz ve iyi kalpli bir insan olduğunuz sürece önünüze çok güzel kapılar açılacaktır. Meslek liseleri iş hayatına 1-0 önden girmenizi sağlar. Yeter ki ortalamanın üzeri veya yüksek bir puan ile güzel bir bölüme girin. Üniversite sınavında çabalayın ve mühendislik kazanın, kurumsal kariyer gelişimi açısından mühendis sıfatının faydasını göreceksinizdir.

Yatarak girdiğiniz meslek lisesinden bir şey beklemeyiniz. Suçu bir yerlere atmayı bırakıp sorumluluk sahibi olmak gerekiyor. Bulunduğun konumdan sen sorumlusun.
Şuan neredesin abi? 8 yıl olmuş. O zamanlar iş hayatına yeni atıldım yazmışsın. Merak ettim.

Meslek lisesinden gelen stajyerlere bakıyorum son zamanlarda. Hepsi de hobi olsun diye okuyor sanki. Mesleki olarak gelişme amaçları yok. Utanmadan buralara nasıl kapak atarız diye soruyorlar bir de. Bir kere bile işle alakalı soru sormazlar, hiçbir şeyle ilgilenmezler ama iyi bir iş ve para beklerler.

Şuan neredesin abi? 8 yıl olmuş. O zamanlar iş hayatına yeni atıldım yazmışsın. Merak ettim.
8 yıl değil de 8 ay olmuş olabilir :) Monitoring yazılımları üzerine bir şirkette çalışıyorum. Network - SIEM - AD gibi konularda ilerliyorum. Bazı özellikleri 3. party olarak getirmeye çalışıyorum yazılım tarafında. FreeLance yazılım projeleri olduğunda da hayır demiyorum veya önceden geliştirdiğim projeler için destek vermem gerekebiliyor sonrasında.

Meslek lisesi konusuna gelirsek insanın okuduğu okul elbette önemlidir. Boğaziçinden mezun olan insan ile ben elbette bir olamam. Boğaziçi mezunu olan elbette bunun faydasını görür hayatı boyunca. Ancak iyi bir üniversiteden mezun olamadıysanız - iyi bir liseden çıkamadıysanız da dert etmenizi gerektirecek hiçbir şey yok. Kendinizi geliştirdiğiniz kadar iyi hayat şartlarına sahip olacaksınız ileride. Proje geliştiren bir birey olmalısınız mutlaka. Bir proje ile uğraşmalısınız sürekli. Bir proje bitince diğer proje ile uğraşmalısınız. Eğer böyle olursa okuduğun okul seni geri plana atmaz asla.

Hepsinden öte gelecek kaygısı yapmayın asla. İnsanın sağlığına zarar, sağlıktan daha önemli hiçbir şey yok. Her şeyden önce sağlığınızı korumaya bakın. Şunun şurasında 50 yıl yaşayıp öleceğiz, çok da kaygılanmaya gerek yok. İyi bir insan olmaya bakın :) Her şeyden önemlisi iyi bir insan olabilmek.

8 Yıl değil de 8 ay olmuş olabilir :) monitöring yazılımları üzerine bir şirkette çalışıyorum. Network - sıem - ad gibi konularda ilerliyorum. Bazı özellikleri 3. party olarak getirmeye çalışıyorum yazılım tarafında. Freelance yazılım projeleri olduğunda da hayır demiyorum veya önceden geliştirdiğim projeler için destek vermem gerekebiliyor sonrasında.

Meslek lisesi konusuna gelirsek insanın okuduğu okul elbette önemlidir. Boğaziçinden mezun olan insan ile ben elbette bir olamam. Boğaziçi mezunu olan elbette bunun faydasını görür hayatı boyunca. Ancak iyi bir üniversiteden mezun olamadıysanız - iyi bir liseden çıkamadıysanız da dert etmenizi gerektirecek hiçbir şey yok. Kendinizi geliştirdiğiniz kadar iyi hayat şartlarına sahip olacaksınız ileride. Proje geliştiren bir birey olmalısınız mutlaka. Bir proje ile uğraşmalısınız sürekli. Bir proje bitince diğer proje ile uğraşmalısınız. Eğer böyle olursa okuduğun okul seni geri plana atmaz asla.

Hepsinden öte gelecek kaygısı yapmayın asla. İnsanın sağlığına zarar, sağlıktan daha önemli hiçbir şey yok. Her şeyden önce sağlığınızı korumaya bakın. Şunun şurasında 50 yıl yaşayıp öleceğiz, çok da kaygılanmaya gerek yok. İyi bir insan olmaya bakın :) her şeyden önemlisi iyi bir insan olabilmek.

Bende meslek lisesindeyim ve makine bölümüne başladım bu sene okul dışında kendimi geliştirmek mesleği yakından tanımak için nerelere gidebilirim fabrikaya gitsem kabul ederler mi? (Hafta sonu okuldan sonra gibi vakitlerde zaten şu an okul yok gibi bir şey sadece 2 gün gidiyorum.)

Not: Konu açtım ama yardım eden çıkmadı bende tecrübeli birini bulmuşken sorayım dedim belki işe yarar birkaç tavsiye alırım diye mesajı silmezseniz sevinirim sayın moderatörler.

Geri
Yukarı