Meslek Lisesine Gitmeyin

KırAtlıLiberal

Hectopat
Şimdi benim yüzümden ve meslek lisesine gittiğim için kaldım ortalamam 73'idi bu olayı size anlatayım. Meslek lisesi denilen yer kapitalist araçların ucuz maaş ile kullanılacak adam, eleman yetiştirmek için bir okul daha çok "oğlum bir meslek sahibi olsun" diye gönderiliyor ama nedense çoğu başka iş yapıyor, hocaların kafasını şişiriyorlar okula zorla gelen bir çocuk nasıl eğitim alsın ki? Hem öğretmenleri hem öğrencilere okulu zehir ediyor böyle tipler meslek lisesine gelenlerin çoğu istemeyerek geliyor, diğer kalan kısmı ise yaptığı hatanın farkına varıp kaçmaya çalışıyor hatta bunlardan biride benim. Şimdi meslek sahibi olmak isteyenler meslek lisesinin kapısından geçmesin gitsin çıraklık okuluna yazılsın Ankara Ostim'de var bide İskitlerde var sanırsam diğer yerleri bilmiyorum sonra hangi mesleği yapacaksınız onu seçin mesela "Elektrikçi" sanayi sitelerinde dolanarak bulabilirsiniz zaten şu dönemde çırak altın değerinde ileride bu işi yapacak adam kalmayacak, iş ararken babanızı falan yanınızda götürürseniz iyi olur meslek lisesinde öğrenecekleriniz teori çıraklık okulunda ise pratik'tir hem 4 sene sonra Usta belgesi ile ayrılıyorsunuz hemde lise bitmiş oluyor, benim size tavsiyem ben üniversite'ye gitmek istemiyorum ama lise bitsin diyorum derseniz Çıraklık okuluna gitmenizi şiddetle tavsiye ederim, Meslek lisesine sakın gitmeyin ders anlatmazlar bir kişi döversiniz 40 kişi üzerinize çullanır, dahası dahası. Bu bilgileri veren Sanayide ki eski ustama, ve Çıraklık Okulu mezunu kuzenime teşekkürler.

Katılıyorum. Düz lise en azından TYT ve AYT için altyapı oluşturuyor. Meslek lisesi sadece meslek odaklı uygulamalı eğitim veriyor, üniversite de pek işe yaramıyor. Çıraklık okuluna gitmek en mantıklısı en azından ustalık belgesini alıyorsun ve bir serviste işe başlıyorsun. Mesela benim kardeşim TAMEM diye bir okul var orada hem eğitim alıyor hem de liseyi açıktan bitiriyor. Mezun olursa staj yaptığı otomobil servisinde işe başlayacak. İmkanım ve bilgim olsaydı ben de aynı okula giderdim. 👍

Son düzenleme:
İmam hatip liseleri de aynı sorunla baş başa. İnsanları dine yönlendirme, dine sevgiyle yaklaşma yeri olması gerekirken serseri yuvasına dönüyor.

Arkadaşlar iyi bir puan ile kaliteli bir meslek lisesi bölümüne girerseniz gayet güzel bir eğitim alırsınız. Üniversiteye geçişte de biraz kasarsanız iyi bir bölüm tutturursunuz, kendi bölümünüz için puan desteği de var zaten.
Kendini geliştiren insan asla açıkta kalmaz, tüm bu eziyete neden katlanıyorsunuz? Günün sonunda para kazanabilmek için öyle değil mi?

Ben de anadolu meslek lisesi çıkışlıyım ve mühendislik mezunu değilim. Ancak kendimi geliştirmeye yönelik çabamı CV'de çok rahat şekilde görebiliyorsunuz. İş hayatına atılalı 2 hafta oldu henüz :)
X üniversitesinden mezun olup boş CV ile iş arayan gençler hüsrana uğruyor ne yazık ki. İşsizlik var zannediyor ülkede. İnanın işsizlik yok bilişim alanında. Aksine nitelikli genç bulması hiç kolay değil.
SNMP nedir desen cevap veremeyecek gençler ile dolu ortalık. HTTP hangi portu kullanır öğrenemeden mezun oluyorlar. Hesap makinesi kodlayamayan yazılımcılar var üniversitelerde.
Mühendisler işsiz kalıyor şeklinde bir algı var ancak en azından bilişim alanında bu geçerli değil. Hayatı yalnızca okuldan ibaretmiş gibi empoze ediyorlar beyinlerinize. İş aramaya gelince gerçekler ile karşılaşıyorsunuz. Mühendis de olsan kendini geliştirdiğin kadar değer görüyorsun.

Okula takılmayın, hele lise düzeyinde bunların hiçbir önemi yok. İş bulmak tamamen sektörün ihtiyaçlarına karşılık verebilme meselesidir. İyi insan, kaliteli insan olma meselesidir. Technopat'daki emeğinizi bile pazarlayacaksınız iş görüşmelerinde. Şu forumda şu kadar süre gönüllü olarak insanlara yardımcı olmaya çalıştım gibisinden. Haricen paylaşım yaptığınız bir platform olmalı örneğin. Devlet destekli 6-7 aylık uzmanlık kursları veriliyor ücretsiz, üstüne para alıyorsun. Bunlara gidin ileride. Projeler geliştirin, fuarlara katılın. Sertifikalar edinin, dil öğrenin.

İnanın lise terk bile olsanız kendinizi geliştirdiğiniz ve iyi kalpli bir insan olduğunuz sürece önünüze çok güzel kapılar açılacaktır. Meslek liseleri iş hayatına 1-0 önden girmenizi sağlar. Yeter ki ortalamanın üzeri veya yüksek bir puan ile güzel bir bölüme girin. Üniversite sınavında çabalayın ve mühendislik kazanın, kurumsal kariyer gelişimi açısından mühendis sıfatının faydasını göreceksinizdir.

Yatarak girdiğiniz meslek lisesinden bir şey beklemeyiniz. Suçu bir yerlere atmayı bırakıp sorumluluk sahibi olmak gerekiyor. Bulunduğun konumdan sen sorumlusun.

İstanbul'da gayet kaliteli bir meslek lisesinden mezun oldum, sahip olduğum imkanı üniversitede bulamadım. Üniversiteye gitmeyen arkadaşlarımda mezun olduktan kısa bir süre sonra iş buldular kendi dallarında ve çoğu üniversite mezunundan yüksek maaş alıyorlar.

Devlet dükkan açmam için bana destek sağlıyor ve üniversiteye girerkende kendi dalında ek puan alacağın için dişini biraz sıkman yeterli oluyor kendi dalında bir üniversite okuman için.

Lise mezunu halimle yabancı dil bildiğim için 3 iş yerinden teklif aldım, okul bittikten sonra daha iyi yerlerde iş bulacağım kesin. Ben herkesin meslek lisesine gitmesini öneririm. Bu ülkeye nitelikli eleman lazım garson, kasiyer değil.

Son düzenleme:
İstanbul'da gayet kaliteli bir meslek lisesinden mezun oldum, sahip olduğum imkanı üniversitede bulamadım. Üniversiteye gitmeyen arkadaşlarımda mezun olduktan kısa bir süre sonra iş buldular kendi dallarında ve çoğu üniversite mezunundan yüksek maaş alıyorlar.

Devlet dükkan açmam için bana destek sağlıyor ve üniversiteye girerkende kendi dalında ek puan alacağın için dişini biraz sıkman yeterli oluyor kendi dalında bir üniversite okuman için.

Lise mezunu halimle yabancı dil bildiğim için 3 iş yerinden teklif aldım okul bittikten sonra daha iyi yerlerde iş bulacağım kesin. Ben herkesin meslek lisesine gitmesini öneririm. Bu ülkeye nitelikli eleman lazım garson, kasiyer değil.
Okuyacak adam ne mesleğe gitsin ne düze çıraklık okuluna gitmesi en fayda lise bittikden sonra 4000 lira maaş garanti. Hem okuyup çalışıyorsun.

Okuyacak adam ne mesleğe gitsin ne düze çıraklık okuluna gitmesi en fayda lise bittikden sonra 4000 lira maaş garanti. Hem okuyup çalışıyorsun.
Meslek lisesi mezunu olduğum için üniversitede çok rahatım. Anadolu lisesinden vs. gelenler daha tornavida tutmasını bilmiyor. Meslek lisesinde staj yerini iyi ayarlarsan hem pratik hem de teorik olarak bilgin olmuş oluyor. Çıraklık okuluna gidenler genelde kendi işini yapmıyor belgeyi alıp gideyim kafasında takılıyorlar aldıkları belge de kalfalık.

Geri
Yukarı