Meslek olarak askerlik iyi bir karar mı?

Mesajlarınız için çok teşekkür ederim, uzun zamandır böye bir motivasyona ihtiyacım vardı harp okulu için çok çalışıyordum ama çıkmazda gibiydim insanlar moralimi bozuyordu hepinize sonsuz teşekkür ederim

Vatan işi diyenleri geç. Abim Teğmenlik yapıyor Ankara'da. Lise'ye kadar leş gibi matematiği vardı benim gibi. Üniversite'yi İktisat bölümünde 4 yıl okudu ve azim edip yarım dönem erken bitirdi. Ne Harp Okulu, başka bir sınava girmedi bile(Öyle biliyorum.) 23,24 yaşında kendinden 15-20 yaş büyük insanlara komutanlık yapıyor. Ciddi söylüyorum kendisi bile söylüyor yattığı yerden maaş alıyor. Ankara zaten ne işin olabilir ki? 150 askerin içinden en yüksek o. Günlük şeyleri yaptırdıktan sonra oturuyor kahvesini içip Binance ve BTCTurk'ten Coin piyasasını takip ediyor ve oynuyor. Askerlik bu kıt dönemde en iyi seçim. Maaş yatmama gibi bir söz konusu bile değil. Tabii askerliği küçümsemiyorum yanlış anlamayın. Bir savaş çıksa tehlikeye giriyorlar ve savaşa gitme zorunlulukları var bir çoğunun. Siz kendi kendinize bu kararı vermelisiniz.

Mesajlarınız için çok teşekkür ederim, uzun zamandır böyle bir motivasyona ihtiyacım vardı harp okulu için çok çalışıyordum ama çıkmazda gibiydim insanlar moralimi bozuyordu hepinize sonsuz teşekkür ederim.
Benim de hedefim Hava Harp Okulu, bayağı araştırma yaptım bu konu hakkında. Sorun varsa sorabilirsin.
Vatan işi diyenleri geç. Abim Teğmenlik yapıyor Ankara'da. Lise'ye kadar leş gibi matematiği vardı benim gibi. Üniversite'yi İktisat bölümünde 4 yıl okudu ve azim edip yarım dönem erken bitirdi. Ne Harp Okulu, başka bir sınava girmedi bile(Öyle biliyorum.) 23,24 yaşında kendinden 15-20 yaş büyük insanlara komutanlık yapıyor. Ciddi söylüyorum kendisi bile söylüyor yattığı yerden maaş alıyor. Ankara zaten ne işin olabilir ki? 150 askerin içinden en yüksek o. Günlük şeyleri yaptırdıktan sonra oturuyor kahvesini içip Binance ve BTCTurk'ten Coin piyasasını takip ediyor ve oynuyor. Askerlik bu kıt dönemde en iyi seçim. Maaş yatmama gibi bir söz konusu bile değil. Tabii askerliği küçümsemiyorum yanlış anlamayın. Bir savaş çıksa tehlikeye giriyorlar ve savaşa gitme zorunlulukları var bir çoğunun. Siz kendi kendinize bu kararı vermelisiniz.
Kara Harp Okulu'nda eğitim almış bir Astsubay ile Teğmen'in hayatını ve çalışma şartlarını karşılaştırdığını farkında değilsin sanırım.

Senin için insanların düşünceleri neden kendi düşüncelerinden daha öncemli? O mesleği yapacak sen misin insanlar mı? Ayrıca harp okullarından çıkan askerler en az bir yabancı dil öğrenmiş oluyor ve askerlik dışında da başka bir meslekte seçtiriyorlar. O beceriksiz dedikleri adamların affedersin sümüğü olamayacak adamları mı dinliyorsun?
Dinlemiyorum fakat insanlar ister istemez morelimi ve motivasyonumu kırıyorlar, Yaşıtlarım benle alay edince dahada kötü oluyor

Birkaç arkadaşım hava ve kara harp okullarından bu sene mezun oluyorlar. Dinlediğim kadarıyla tavsiye vereyim. Öncelikle o kafası çalışmayan asker oluyor lafı geride kaldı. Çok ağır teorik dersler alıyorsunuz. Mühendislik veya benzeri bir alanı seçerseniz zaten matematiğe kafanız basmıyorsa direkt atarlar gözünüzün yaşına bakmazlar. Eğitimler için tatilde fizik ve kondisyonunuza dikkat etmezseniz 2 ihtar hakkınız var. 3. de yine gözünüzün yaşına bakmadan eliyorlar. Havada ise durum bayağı karışık. Fiziksel yeterlilik kara harp okuluna göre biraz ağır basıyor. Tabi ki aerodinamik gibi komplike fizik konularında başarılı olabilmek için yine matematiğe ihtiyacınız var. En az 2 dil öğreniyorsunuz. Duruma göre ekstra 1 yabancı dil daha öğrenme şansınız var. Hava harp okulunda zararlı alışkanlıklara kesinlikle müsamaha yok. Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlığınız varsa hayatınızın kararması bile söz konusu. Kara harp okulunda komutan olmadığı sürece zaten size normal askerler rütbe çekeceği için bakmıyorlar. Sadece eğitimlerde ve sınavlarda başarılı olsanız yeterli. Tabi karaya giderseniz sigara için alkol tüketin demiyorum sonuçta zararlı bunlar. Ayrıca asker olmak bir meslekten çok vatana hizmettir. Çünkü siz orada vatanın savunulması için ordu olarak mesai harcıyorsunuz ve devlet de size maaş ödüyor. Bu açıdan bakarsak bile gurur duyulabilecek bir meslektir. Allah yolunuzu açık etsin. Umarım istediğiniz bölüme gidersiniz.
Hocam harp okuluna gidip emek harcayan insan için bu değerler vardır. Ayrıca tabi maaşı da etkili ama sizin ağabeyiniz farklı bir kontenjan ile subay olmuş. Karşılaştırmak doğru olmaz.

Birkaç arkadaşım hava ve kara harp okullarından bu sene mezun oluyorlar. Dinlediğim kadarıyla tavsiye vereyim. Öncelikle o kafası çalışmayan asker oluyor lafı geride kaldı. Çok ağır teorik dersler alıyorsunuz. Mühendislik veya benzeri bir alanı seçerseniz zaten matematiğe kafanız basmıyorsa direkt atarlar gözünüzün yaşına bakmazlar. Eğitimler için tatilde fizik ve kondisyonunuza dikkat etmezseniz 2 ihtar hakkınız var. 3. de yine gözünüzün yaşına bakmadan eliyorlar. Havada ise durum bayağı karışık. Fiziksel yeterlilik kara harp okuluna göre biraz ağır basıyor. Tabi ki aerodinamik gibi komplike fizik konularında başarılı olabilmek için yine matematiğe ihtiyacınız var. En az 2 dil öğreniyorsunuz. Duruma göre ekstra 1 yabancı dil daha öğrenme şansınız var. Hava harp okulunda zararlı alışkanlıklara kesinlikle müsamaha yok. Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlığınız varsa hayatınızın kararması bile söz konusu. Kara harp okulunda komutan olmadığı sürece zaten size normal askerler rütbe çekeceği için bakmıyorlar. Sadece eğitimlerde ve sınavlarda başarılı olsanız yeterli. Tabi karaya giderseniz sigara için alkol tüketin demiyorum sonuçta zararlı bunlar. Ayrıca asker olmak bir meslekten çok vatana hizmettir. Çünkü siz orada vatanın savunulması için ordu olarak mesai harcıyorsunuz ve devlet de size maaş ödüyor. Bu açıdan bakarsak bile gurur duyulabilecek bir meslektir. Allah yolunuzu açık etsin. Umarım istediğiniz bölüme gidersiniz.

Hocam harp okuluna gidip emek harcayan insan için bu değerler vardır. Ayrıca tabi maaşı da etkili ama sizin ağabeyiniz farklı bir kontenjan ile subay olmuş. Karşılaştırmak doğru olmaz.
Yani hocam ben bile şaşırdım. Askeri olayları hiç bilmiyorum. E-Devlet üzerinden sonuçlar açıklandı ve Hava Subaylığına alınmış. Çok sevinmişti tabii ben ne olduğunu bilmediğim için pek sevinememiştim.

Şunu ekleyeyim ayrıca, Hava Harp Okulu Türkiye'deki çoğu üniversiteden daha prestijli ve modern bir eğitime sahip. Pilotaj eğitiminin yanı sıra 4 yıl boyunca öğrencinin kendi seçtiği bir alanda mühendislik eğitimi veriliyor. Mezun olduğunuzda elinizde YÖK onaylı bir mühendislik diploması oluyor.

Yatılı olması kısmına değinmiyorum bile, net bir şekilde Türkiye'deki en iyi yatılı okul.

Niye kötü bir karar olsun? Vatana hizmet etmek kötü bir iş mi? Gitgide kalitesizleşen eğitim karşısında iyi bir eğitim de veriyor. Önümüzdeki sene MSÜ'de ben de şansımı deneyeceğim inşallah 😃.

Merhabalar, size bir konuda danışmak istiyorum. Şu aralar çok çıkmazdayım, harp okuluna gitmek ve askeri pilot olmak istiyorum. Eğer vücudum g kuvvetini kaldırmazsa özel harekat olmak istiyorum.

Kısaca hava harp olmazsa kara harp okuluna girmek istiyorum. Ama şöyle çoğu insanlar askerliğin çıkmazdan veya becerisizlikten sayısalı iyi olmayan insanların falan gittiğini söylüyorlar, cidden böyle mi? Ben farklı meslek düşünemiyorum, yani sadece asker olabilirim gibi geliyor. B1 seviye İngilizcem var, 15 yaşındayım. Farklı mesleklere baktım fakat çok benim istediğim gibi bir şey yok. Lütfen bana tavsiye veya yardımcı olabilir misiniz? Ne yapacağımı bilmiyorum.
Herkesi almıyorlar, alınırsan yürü onbeş yaşında olduğunu söylemişsin vucudunu zinde tut notlarını yüksekte, bir sporla kesinlikle ilgilen. Dövme şuan yasak değil ama dövmeli birinin alındığını ne gördüm ne duydum, dövme küpe gibi şeyler yaptırma. Ayrıca şunu da aklında bulundur, subaylar mühendislik eğitimi alıyor harp okulunda öğrendiğin tek şey asker olmak olmayacak. Ben o sınava iki kere başvurdum ikisinde de alınmadım mesela, yazılı sınavları aşırı zor değil ama tamamen elinde olmayan nedenlerden dolayı alınmayabilirsin ve genelde alınmama nedenini söylemiyorlar.

Geri
Yukarı