Meslek seçimi konusunda tavsiyeler

SemihKhan

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, dokuzuncu sınıf öğrencisiyim ve ortalama bir lisede okuyorum. İleride hangi meslek üzerinden ilerlemem gerektiği hakkında çok kararsızım. Bir sürü şeye ilgi duyuyorum: Matematik, fizik, müzik, bilgisayar, elektronik gibi. Çoğunun da ülkemizde değer görmeyeceğini düşündüğüm için yurt dışında mesleğimi ilerletmeyi düşünüyorum. (eğer imkanım olursa.)

Sizce ne yönde kendimi geliştirmeliyim? Yoksa rastgele birini ana meslek olarak okuyup diğer hepsini hobi gibi eşit bir şekilde mi uygulamalıyım? Önerileriniz nelerdir?

Anlıyorum, dediğim gibi ilerleyen zamanlarda pişman olmayacağın bir meslek düşünmen lazım. Benim öncelikli tavsiyem memuriyetten kesinlikle uzak durman olur.

Aynen öyle yapacağım. Düşündüğüm mesleklerin çoğundan da pişman olmayacağıma eminim.

Profesyonel müzisyenim liseden üniversiteye okulunu okudum tavsiyem yurt dışında eğitim görme şansın yoksa müzik okumana gerek yok zaten internet ve dışarıdan hoca ile okulun vereceğinden çok daha ileriye taşıyabilirsin kendini. Türkiye'deki konservatuarlar vasat.

Profesyonel müzisyenim liseden üniversiteye okulunu okudum tavsiyem yurt dışında eğitim görme şansın yoksa müzik okumana gerek yok zaten internet ve dışarıdan hoca ile okulun vereceğinden çok daha ileriye taşıyabilirsin kendini. Türkiye'deki konservatuarlar vasat.
Üniversiteyi zor da olsa yurt dışında okuyabilme ihtimalim var.

Aklında hangi meslekler var? Belirtirsen bilgim doğrultusunda fikirlerimi belirtebilirim.

Meslek hakkında pek emin olamıyorum. İlgi duyduğum şeyler var ama bunların meslekleri tam olarak neye ayrılıyor ve farkları ne emin değilim. Mesela bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliğinin farkı nedir emin değilim.

Yeni konular

Geri
Yukarı